Benzyna podrożała najmocniej od 8 lat

Niestety potwierdziły się zeszłotygodniowe przypuszczenia. Średnia detaliczna cena benzyny odnotowała najsilniejszą zwyżkę od 8 lat i zbliżyła się do poziomu 5 zł za litr. I jeszcze może wzrosnąć.

Tak silnych podwyżek na polskich stacjach paliw nie notowano od lipca 2011 roku. Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej 95 poniosła się w tym tygodniu aż o 14 groszy na litrze, sięgając 4,98 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Przed takim scenariuszem ostrzegaliśmy tydzień temu, wskazując na rosnące ceny w hurcie.

(Bankier.pl)

I na tym froncie sytuacja jeszcze się pogorszyła. 29 marca benzyna „na bramie” rafinerii w Płocku kosztowała 3 999 zł/m3. To aż o 4,5% więcej niż tydzień wcześniej i najwięcej od października. Gdy droższa benzyna dojedzie na stacje paliw, to jej średnie ceny niemal z pewnością przekroczą 5 zł/l. Stabilne pozostały za to zarówno hurtowe, jak i detaliczne ceny oleju napędowego.

- Uwzględniając poziom cen na rynku hurtowym oraz dotychczasową skalę podwyżek cen w detalu, prognozujemy dalsze podwyżki cen benzyny na stacjach, chociaż w mniejszym stopniu, niż jak to miało miejsce w tym tygodniu – napisali analitycy BM Reflex.

Warto przy tym pamiętać, że ceny na poszczególnych stacjach mogą się znacząco różnić. Spore są także różnice regionalne. Tradycyjnie najtańszymi paliwami cieszą się mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie w tym tygodniu średnia cena benzyny wyniosła 4,90 zł/l, a oleju napędowego 5,03 zł. W samym Wrocławiu wciąż da się zatankować Pb95 za mniej niż 4,80 zł/l.

Z kolei w najdroższym regionie kraju – czyli w woj. podlaskim – przeciętna cena benzyny sięgnęła 5,06 zł/l. Olej napędowy najdroższy był (średnio) na Warmii i Mazurach, gdzie kosztował 5,18 zł/l.

Powrót paliwowej drożyzny to w znacznej mierze „zasługa” wyższych cen ropy naftowej oraz umocnienia dolara. Ropa Brent kosztuje blisko 68 dol. za baryłkę i jest o 35% droższa niż pod koniec grudnia. W tym samym czasie w górę poszły też notowania dolara. W rezultacie cena ropy Brent wyrażona w polskiej walucie podskoczyła z 205 zł do 257 zł za baryłkę.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dwam

komentarzaPrezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. "Domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił" - podkreślił Kaczyński. Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie - jak mówił - około 50 proc. stanowią podatki, m.in. akcyza. Podczas konferencji na stoliku obok Kaczyńskiego umieszczono kanister na paliwo. Znalazła się na nim informacja, że podatki stanowią 2,64 zł ceny paliwa. "Tę akcyzę można po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny" - stwierdził prezes PiS. Zaproponował, by środki na realizację tej propozycji pochodziły z pieniędzy zaoszczędzonych na likwidacji gabinetów politycznych. Jak ocenił, gabinety polityczne służą bowiem jedynie "zatrudnianiu znajomych i krewnych". Szef PiS nie zgodził się z twierdzeniem, że cena benzyny i tak nie spadnie po obniżeniu akcyzy, gdyż nie obniżą jej firmy paliwowe i stacje benzynowe. "To jest nieprawda. Mamy dwie wielkie firmy państwowe (Orlen i Lotos). Tu można oddziaływać"- zaznaczył Kaczyński. "Tą metodą można pomóc tym zwykłym Polakom, którzy mają dzisiaj duże wydatki" - przekonywał...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 1as

Jest program i perspektywa, LGBT obowiązkowo dla wszystkich!

! Odpowiedz
5 35 polak2

Bo płacimy w paliwie podatek od sponsoringu Orlenu -Wszyscy sportowcy ,Kubica , rejs dookoła Świata na pielgrzymkę , i inne wszystko to kosztuje a my płacimy nie Orlen . Ktoś kiedyś musi powiedzieć dość i zastrajkować - wprowadzić dni bez samochodu i wszyscy na komunikację zbiorową bo PIS płaci ..........

! Odpowiedz
2 21 marxs

mam lepszy pomysł omajtka i kierownictwo Orlenu wsadzić do pierdla i skonfiskować ich majątki

! Odpowiedz
0 24 carlito1

Spokojnie Mateusz w imię eko terroryzmu dorzuci jakiś podatek żeby ludzie przesiedli się na elektryki ( bo Polacy nie chcą kupować nowych aut, a w lumpeksie kupują bo tak jest modnie) i będzie po 7zł.

! Odpowiedz
0 51 bha

Jeszcze więcej Korpo monopolu , a ceny jeszcze bardziej ...wzrosną od zachłanności bez granic i bez żadnego umiaru

! Odpowiedz
54 81 karbinadel

Benzyna jest dla burżujów i inszych wrogów klasowych. Prawdziwy Polak jeździ odrodzonym przez piątkę Kaczyńskiego PKS-em. Na węgiel

! Odpowiedz
67 99 misafi

Za PO ropa kosztowała 350zł a benzyna 5,5zł, za PiS ropa kosztuje 250zł a benzyna 5zł. A suweren i tak się cieszy jak foka bo mu Mateusz rzucił kolejny social w zamian za gwarancję pozostania przy korycie.

! Odpowiedz
63 108 gornikspekulant

I zaraz inflacja 6% i pozarte 500 + i nowe podatki.... Bo brakuje w budżecie

! Odpowiedz
12 84 nostsherlock

Oficjalna inflacja nie przekroczy 2%, już GUS o to zadba manipulując koszykiem i wagami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil