Benzyna znów będzie po 5 zł za litr?

Przedostatni tydzień marca przyniósł wyraźne podwyżki cen benzyny i minimalną obniżkę cen oleju napędowego. Z powodu rosnących stawek w hurcie detaliczne ceny benzyny mogą powrócić do 5 złotych za litr.

W mijającym tygodniu średnia detaliczna cena litra benzyny bezołowiowej wzrosła o 5 groszy do 4,84 zł – podaje BM Reflex. Minimalnie w dół poszła średnia stawka za litr ON, która obniżyła się z 5,10 zł/l do 5,09 zł/l. Przeciętna cena detaliczna LPG podniosła się o 1 grosz do 2,16 zł/l. W rezultacie rekordowa do niedawna różnica cen pomiędzy ON i benzyną zmniejszyła się z 31 do 25 gr/.

(Bankier.pl)

Warto przy tym pamiętać, że ceny na poszczególnych stacjach mogą się znacząco różnić. Spore są także różnice regionalne. Tradycyjnie najtańszymi paliwami cieszą się mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie w tym tygodniu średnia cena benzyny wyniosła 4,75 zł, a diesla 5,00 zł. Najdroższa (średnio) benzyna była w województwie kujawsko-pomorskim (po 4,94 zł/l), a olej napędowy kosztował najwięcej w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach (po 5,14 zł).

Niestety, to prawdopodobnie nie jest koniec podwyżek – zwłaszcza w przypadku benzyny, gdzie od początku lutego obserwowany jest systematyczny wzrost cen w hurcie. 22 marca litr Pb95 „na bramie” rafinerii w Płocku kosztował 3827 zł/m3 i był o prawie 9% droższy niż na początku lutego. Po dodaniu podatku VAT przekłada się to na cenę rzędu 4,71 zł/l, do której następnie trzeba doliczyć marżę detaliczną, zwykle wynoszącą ok. 20 gr/l.

 - Sytuacja na rynku benzyn wraz z początkiem wiosny robi się coraz mniej komfortowa dla kierowców. Analiza cen hurtowych pokazuje niestety, że w kolejnych dniach utrzyma się prawdopodobieństwo dalszych podwyżek cen na stacjach.  Warto zaznaczyć, że podwyżki cen benzyn na krajowym rynku hurtowych są w znacznym stopniu spowodowane większym niż w przypadku diesla wzrostem cen benzyny na rynku europejskim, która po raz pierwszy od początku października ubiegłego roku osiągnęła poziom wyższy od oleju napędowego – komentują analitycy BM Reflex.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 8 do_niczego

Przecież ktoś musi się złożyć na wysokie pensje prezesa i członków rady nadzorczej to trzeba podwyższyć cenę benzyny.

! Odpowiedz
1 20 spolegliwyksiegowy

Na podlasiu po 3,80 bialoruska benza z dowozem na podworko.ON podobno taniej. Pozdowienia z prowincji.

! Odpowiedz
1 21 bha

Zwiększyć jeszcze mocniej Korpo Monopol to będzie ....jeszcze drożej.......

! Odpowiedz
9 42 secundus

Składka społeczeństwa na wyborcze obietnice władzy (bez względu na to jakiej).

! Odpowiedz
4 22 wizytator

Może ktoś mi wytłumaczy dlaczego od kilku miesięcy ON jest droższy od Pb? Czy to efekt nagonki na diesle? Przecież już sprzedaje się mniej aut na ON. A droga ropa to drogi handel.

! Odpowiedz
4 24 jasiek2017

Tylko w Europie maja sraczke na ON

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil