Banki dokręcają śrubę - kredyty drożeją, zdolność maleje [HipoTracker Bankier.pl]

analityk Bankier.pl

Marże najwyższe od dwóch lat, a zdolność kredytowa nadal spada – banki dokręcają śrubę potencjalnym klientom. Zjawisko, które widać było wyraźnie w pierwszych trzech miesiącach roku, przybrało tylko na sile w drugim kwartale 2019 r.

Drożej i ostrożniej – tak można podsumować najważniejsze trendy ostatniego półrocza na rynku kredytów hipotecznych. Zapowiedzi banków wskazujących na zaostrzenie kursu zdecydowanie się sprawdziły. Widać to także w wynikach najnowszego zestawienia HipoTracker Bankier.pl. Średnia marża modelowego kredytu była w czerwcu najwyższa od początku 2018 r.

(YAY Foto)

Od stycznia 2018 r. śledzimy, jak zmienia się rynkowa oferta kredytów hipotecznych dla jednego, niezmiennego profilu klienta. Przyjęliśmy, że kwota kredytu hipotecznego zaciąganego przez profilowych kredytobiorców będzie zbliżona do średniej wartości nowego kredytu w Polsce. Na potrzeby HipoTrackera Bankier.pl założyliśmy, że o finansowanie stara się:

  • bezdzietne małżeństwo mieszkające w mieście pow. 500 tys. mieszkańców,
  • kupujące na rynku pierwotnym mieszkanie o wartości 337,5 tys. zł (50 m kw.),
  • zarabiające łącznie 6,2 tys. zł miesięcznie, w oparciu o umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • posiadające pozytywną historię kredytową, bez obecnie spłacanych obciążeń.

Klienci gotowi są skorzystać z dodatkowych produktów banku, aby obniżyć marżę kredytową. Nie chcą jednak nabywać produktów inwestycyjnych i ubezpieczeń z funduszami kapitałowymi. Zobowiązanie zaciągane jest na 30 lat i spłacane w ratach równych.

Oferty banków zbieramy dla dwóch wariantów kredytu:

  • z 10-procentowym wkładem własnym,
  • z 20-procentowym wkładem własnym.

Drugi kwartał 2019 r. przyniósł istotną zmianę na rynku. Kredyty hipoteczne dawnego Raiffeisen Polbanku stały się niedostępne. Bank BNP Paribas ujednolicił ofertę i zmienił szyld. Dla klientów oznacza to, że zniknęła kolejna instytucja proponująca zobowiązania z 10-procentowym wkładem własnym. W panelu HipoTracker uwzględnialiśmy w ostatnich trzech miesiącach zatem już tylko 14 instytucji.

Kredyty z minimalnym wkładem własnym – tak drogo jeszcze nie było

Pierwszy scenariusz, dla którego wyliczyliśmy średnie wartości z bankowych ofert, to kredyt na 303 750 zł z 10-procentowym wkładem własnym (33 750 zł). Kilka instytucji nie oferuje kredytów hipotecznych z takim wkładem własnym, dlatego też w tym scenariuszu analizowaliśmy mniejszą liczbę banków – łącznie 10 instytucji.

HipoTracker Bankier.pl - średnia marża kredytowa dla kredytu z 10-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania)
HipoTracker Bankier.pl - średnia marża kredytowa dla kredytu z 10-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania) (Bankier.pl)

W czerwcu 2019 r. średnia marża kredytowa dla kredytów z 10-procentowym wkładem własnym wyniosła 2,228 proc. To najwyższa wartość odnotowana od początku 2018 roku. Wskaźnik ten pnie się powoli w górę od początku pomiarów w ramach panelu HipoTracker, ale w ostatnich miesiącach wzrost przyspieszył. Klienci dysponujący skromnymi oszczędnościami muszą się dziś liczyć z kredytem droższym o co najmniej 0,1 pp. niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

HipoTracker Bankier.pl - średnia maksymalna zdolność kredytowa dla kredytu z 10-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania)
HipoTracker Bankier.pl - średnia maksymalna zdolność kredytowa dla kredytu z 10-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania) (Bankier.pl)

Średnia zdolność kredytowa podążała w inną stronę i osiągnęła najniższą wartość od początku 2018 r. Profilowi klienci mogliby liczyć na sfinansowanie wydatku w kwocie 566,9 tys. zł. Dla porównania, w styczniu 2018 r. kredytobiorcy byli w stanie średnio pożyczyć 606 tys. zł. To jeden z dowodów na coraz ostrożniejsze podejście banków do oceny finansowej wydolności kredytobiorców.

Średnia rata kredytu z 10-procentowym wkładem własnym, po okresie opłacania ubezpieczenia pomostowego i wpisaniu do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku, wynosiła 1455 zł w czerwcu i była wyższa o 24 zł niż w styczniu.

Średni łączny koszt kredytu, uwzględniający odsetki, prowizję, obowiązkowe ubezpieczenia i wszystkie pozostałe elementy poza ubezpieczeniem nieruchomości, zbliżył się do 230 tys. zł. To najwyższy odczyt od początku badania. Warto przypomnieć, że przez ostatnie 1,5 roku istotnej zmianie nie uległ wskaźnik WIBOR. Drożejący kredyt to zatem „zasługa” rosnących marż i kosztów pozaodsetkowych.

Kredyty z 20-procentowym wkładem własnym – zdolność nurkuje

W drugim scenariuszu zakładamy, że kredytobiorcy wnoszą wkład własny w wysokości 67,5 tys. zł. Kwota kredytu wynosi wówczas 270 tys. zł. Średnia marża kredytowa obliczona na podstawie ofert 14 banków w czerwcu wynosiła 1,90 pp. Oznacza to powrót w okolice maksimum odnotowanego w styczniu 2018 r. (1,9033 pp.).

HipoTracker Bankier.pl - średnia marża kredytowa dla kredytu z 20-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania)
HipoTracker Bankier.pl - średnia marża kredytowa dla kredytu z 20-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania) (Bankier.pl)

Średnia maksymalna zdolność kredytowa obniżyła się ponownie w drugim kwartale. Profilowi kredytobiorcy jeszcze rok temu (w czerwcu 2018 r.) mogli liczyć średnio na 621,8 tys. zł kredytu. W grudniu wskaźnik ten spadł do 616,8 tys. zł, a w czerwcu 2019 r. do nowego minimum wynoszącego 598,8 tys. zł.

HipoTracker Bankier.pl - średnia maksymalna zdolność kredytowa dla kredytu z 20-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania)
HipoTracker Bankier.pl - średnia maksymalna zdolność kredytowa dla kredytu z 20-procentowym wkładem własnym (dla profilowych kredytobiorców i zobowiązania) (Bankier.pl)

Średnia rata kredytu ze standardowym, 20-procentowym wkładem własnym, w 14 bankach wyniosła w czerwcu 1236 zł. Średni łączny koszt kredytu dla profilowego zobowiązania osiągnął wartość 184,8 tys. zł. Oba wskaźniki nie ulegały w ostatnim roku znaczącym zmianom i nadal są sporo niższe niż na początku 2018 r.

Promocje maskują podwyżki

Coraz liczniejsze promocje kredytów hipotecznych mogą świadczyć o tym, że banki starają się doraźnie poprawiać wyniki sprzedaży. Tymczasowe obniżki marży i prowizji nie zmieniają jednak ogólnej tendencji – kredyty mieszkaniowe drożeją. Nieco mniej odczuwalne dla klientów jest zaostrzenie kryteriów badania zdolności kredytowej. Rosnące wynagrodzenia neutralizują skutki bardziej konserwatywnego podejścia kredytodawców.

Najbliższe miesiące pokażą, czy ilościowy (mierzony liczbą nowych kredytów) spadek zainteresowania hipotekami przełoży się na bardziej zdecydowane ruchy w cennikach najbardziej aktywnych banków. To mogłoby odwrócić obserwowany obecnie trend drożejącego kredytu.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 bertsloanservices

Czy potrzebujesz pilnych środków finansowych? Oferujemy wszelkiego rodzaju finanse potencjalnym osobom, spółkom, organom korporacyjnym oraz organizacjom. Skontaktuj się z nami. Pełna nazwa: Adres: Kraj: Potrzebna kwota: Czas trwania: numer telefonu: Mój adres e-mail: bertsloanservices@gmail.com

! Odpowiedz
8 5 hatlik1

dają to biorę nie będzie mnie stać to mi pomogą beda większe podatki i tyle

! Odpowiedz
7 75 rekin1986

Im z wyższego konia się spada tym upadek bardziej boli wiadomo nie od dzisiaj

Ceny nieruchomości mamy dlatego , że nie ma zachowanego zdrowego rozsądku przy kwotach kredytów

Gdybyśmy mieli limity kredytowe singiel 48 wypłat para 96 wypłat nie było by takiego cyrku jaki mamy dzisiaj , że singiel może dostać 100 wypłat para 200 a cena całkowita nieruchomości para x 250 i dlatego mamy chore ceny mieszkań

4 lata bez zmian stóp procentowych spowodowały , że stopa referencyjna jest na poziomie ujemnym a depozyt to już totalna lipa

Przydały by się ze dwie podwyżki stóp procentowych by ostudzić rynek nieruchomości

Naszym rządzącym na dzisiaj to nie w głowie bo mamy maraton wyborczy do połowy przyszłego roku więc festiwal kupowania głosów trwa w najlepsze

Podniesienie stóp spowodowałoby zwiększenie kosztów obsługi deficytu budżetowego kredytów we firmach oraz budżetów samorządów za to wszystko zapłaci deponent nikt inny

Trzeba powiedzieć sobie jedno mamy dzisiaj rekordowy poziom oszczędności obywateli na ponad 30 procent PKB powód kreacja pieniądza i rezerwa cząstkowa oparta na dżwigni finansowej powoduje , że bank może pożyczać więcej niż posiada depozytów nawet dwudziestokrotnie

Jeżeli współczynnik K/D jest powyżej 20 to nie ma szans by coś takiego rozeszło się po kościach

Gdy współczynnik K/D jest równy 1 do 1 wtedy bank rygorystycznie podchodzi do kredytów by nie stracić płynności dzisiaj jak ma możliwość lewarowania to jedzie na całego tylko czekać aż to walnie z wielkim hukiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 50 fred_

Dodatkowo w PL nie bylo kryzysu od bardzo dawna wiec ludzie przyzwyczajeni ze zadne perturbacje zawodowe im nie groza. Nie pamietaja co znacza ciecia kadrowe.

! Odpowiedz
4 23 zenonka odpowiada fred_

W tym kryzysu na rynku nieruchomości w Polsce nie było nigdy od kiedy mamy gospodarkę wolnorynkową.

! Odpowiedz
3 16 logiczny

Można było się tego spodziewać po napływających informacjach z rynków, że coraz więcej ludzi bierze kredyty hipoteczne - banki widząc to, podwyższają stopy i zmniejszają zdolność.

! Odpowiedz
7 18 trooper

Dobrze. Rynek nieruchomości musi trochę przystopować, bo się zagalopował. W przeciwnym wypadku zamiast spowolnienia, może zdarzyć się załamanie, a tego raczej nie chcemy (no chyba, że ktoś liczy na tanie kupno).

! Odpowiedz
7 30 anna_domagalczyk

Banki niedawno dostały jawną informację od KNF żeby nie pompować polskiego subprime i pewnie jeszcze jakąś już nie tak jawnie publikowaną. No to się dostosowują. W sumie dla społeczeństwa to pozytywne zjawisko, może banki nie będą w aż tak rozpaczliwej sytuacji po ewentualnym tąpnięciu jak były np. banki irlandzkie

! Odpowiedz
16 7 mark234

Dzień bez twojego wpisu dniem straconym masz jakoś obsesję płacą ci za to nudzisz się?

! Odpowiedz
5 26 an26

Chciałbym móc wejść na bankier.pl i przeczytać temat o treściwej informacji. Naganianie na kredyty jest lekko mówiąc nudne. Aby nie używać słowa lekko perfidne...

Zapewne będzie podobnie jak z BTC. Co dwa dni pojawiały się artykuł, że BTC pobija nowe rekordy. Wszyscy rzucają się na kupno krypto. Natomiast przy spadkach i zagrożeniach ile było tematów? Można policzyć na palcach jednej ręki.

Życzę udanego dnia!Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-05
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-12-05
LIBOR 3M CHF 0,0002 -0,7226%
2019-12-02
EURIBOR 3M 0,0020 -0,3930%
2019-12-06