REKLAMA

Zwolnienia w bankach przyśpieszają. "Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec"

2020-11-02 06:50
publikacja
2020-11-02 06:50
Zwolnienia w bankach przyśpieszają. "Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec"
Zwolnienia w bankach przyśpieszają. "Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec"
fot. Yuliasis / / Shutterstock

Pandemia uderzyła w zyski banków, więc te muszą szukać oszczędności. Wzmocniła też trwający od lat trend odchodzenia klientów od tradycyjnych oddziałów, co daje okazję do redukcji zatrudnienia - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" informuje, że od początku roku do końca sierpnia w polskim sektorze bankowym ubyło ponad 5,6 tys. etatów. Ich liczba spadła do 151,3 tys. Przez niemal dekadę liczba zatrudnionych w branży spadła łącznie o 25,6 tys., czyli prawie o 15 proc.

"Tempo redukcji zatrudnienia przyśpiesza: przez ostatnie 12 miesięcy ubyło prawie 7,7 tys. etatów w porównaniu z 5,7 tys. w 2019 r. i 1,8 tys. w 2018 r. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec zwolnień, mimo że banki wciąż rosną – aktywa sektora zwiększają się po około 7 proc. rocznie i na jednego pracownika przypada już 15,3 mln zł aktywów w porównaniu z 11,2 mln zł dwa lata temu i 9,3 mln zł pięć lat temu. Pogarszają się za to zysk netto i rentowność banków, do czego przyczyniła się pandemia" - pisze gazeta. Dodaje, że obniżka stóp procentowych spowodowała spadek przychodów, a niepewność gospodarcza przełożyła się na wyższe rezerwy na niespłacane kredyty. Po ośmiu miesiącach sektor ma 5,6 mld zł zysku, o połowę mniej niż rok temu, ale 20 banków ma łącznie 1,1 mld zł straty.

"Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ostrzegł, że większe problemy mogą przyjść w przyszłym roku i w pesymistycznym scenariuszu cały sektor może zanotować stratę" - czytamy w "Rz".

Chcą przetrwać i tną zatrudnienie. Kto będzie zwalniał?

Nie ulega wątpliwości, że pandemia odcisnęła piętno na pracodawcach, którzy musieli podjąć trudne decyzje kadrowe. Do wojewódzkich urzędów pracy zgłaszano rekordowe liczby osób objętych zwolnieniami grupowymi, a kolejne firmy informują o restrukturyzacjach.

 

mark/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
1a2b
A co w tym dziwnego. Branża jak rzadko która poddaje się informatyzacji a trend był sygnalizowany od bardzo dawna. Gospodarka czeka na pracowników. Wszystkie te panienki z okienka mogą przecież pracować w zawodach do tej pory nie wiadomo dlaczego zajmowanych tylko przez mężczyzn. Są to: budownictwo, wszelkiego rodzaju remonty i konserwacje,A co w tym dziwnego. Branża jak rzadko która poddaje się informatyzacji a trend był sygnalizowany od bardzo dawna. Gospodarka czeka na pracowników. Wszystkie te panienki z okienka mogą przecież pracować w zawodach do tej pory nie wiadomo dlaczego zajmowanych tylko przez mężczyzn. Są to: budownictwo, wszelkiego rodzaju remonty i konserwacje, pielęgnacja zieleni miejskiej, oczyszczanie miasta itd. itp.
demeryt_69
Masz na myśli równouprawnienie? Ja zauważyłem, że ono się nagle przestaje obowiązywać gdy trzeba wnieść szafę na 8. piętro w bloku bez windy :)
jas2
Po szewcach i zegarmistrzach, przyszedł czas na bankowców.
demeryt_69
Szewcy czy zegarmistrze wykonywali chociaż jakąś pracę użyteczną społecznie :)
ravauw
No cóż, w latach 90tych o pracy w banku marzył każdy po skończeniu ekonomii, pieniądze, status itd. Teraz pozostał tylko spiew starych pieśni, szkoda, ale to właśnie robi technologia i tabelki w excellu....
demeryt_69
Przez ostatnie lata w finansach sektora dla klienta indywidualnego dokonała się istna rewolucja technologiczna - czy kogoś może dziwić, że oddziały odgrywają dziś znacznie mniejszą rolę?

Nawet zakładanie kont przez tzw. 'selfie' staje się faktem i m.in. Alior, Handlowy, ING, Pekao SA to oferują. Pożyczki przez telefon
Przez ostatnie lata w finansach sektora dla klienta indywidualnego dokonała się istna rewolucja technologiczna - czy kogoś może dziwić, że oddziały odgrywają dziś znacznie mniejszą rolę?

Nawet zakładanie kont przez tzw. 'selfie' staje się faktem i m.in. Alior, Handlowy, ING, Pekao SA to oferują. Pożyczki przez telefon albo internet, zdalne zamykanie kont ... problem w tym, że zwykli pracownicy oddziałów bankowych nie nadają się nawet na kasy w handlu detalicznym :)
secundus
pewnie będzie trzeba zabierać swoje rzeczy z biurka

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki