REKLAMA

Zwalczanie gotówki nie wyeliminuje szarej strefy

Krzysztof Kolany2016-04-08 12:40główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-04-08 12:40
Zwalczanie gotówki nie wyeliminuje szarej strefy
Zwalczanie gotówki nie wyeliminuje szarej strefy
/ YAY Foto

W Europie trwa wojna. Wojna z gotówką. Rządy kolejnych państw wprowadzają lub obniżają limity płatności gotówkowych. Wszystko pod pretekstem walki z szarą strefą, terroryzmem i przestępcami. Tyle że oficjalne powody walki z gotówką nijak mają się do stanu faktycznego.

Najbardziej drakońskie prawo zwalczające obrót gotówkowy w ubiegłym roku wprowadziła Francja. Od 1 września 2015 roku limit płatności gotówkowych został obniżony z 3.000€ do zaledwie 1.000 euro. Dodatkowo od 1 stycznia 2016 r. rządowa agencja zajmująca się praniem brudnych pieniędzy (Tracfin) będzie zawiadamiana o każdej osobie, która w ciągu miesiąca wypłaci w gotówce ponad 10 000 euro. Służbom celnym trzeba będzie zgłaszać fizyczny transfer dóbr – np. gotówki lub złota - o wartości ponad 10 000 euro.

fot. / / YAY Foto

Francuski minister finansów Michel Sapin stwierdził, że obniżenie limitów płatności gotówkowych ma na celu walkę z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu. Kilka tygodni po wejściu w życie antygotówkowego edyktu islamscy terroryści przeprowadzili w Paryżu serię zamachów, zabijając 130 ludzi.

Szara strefa to nie wina gotówki

Obok terroryzmu, prania brudnych pieniędzy i finansowania przestępców gotówka jest jeszcze regularnie obwiniana o tworzenie szarej strefy. To teza, której nie da się obronić w zestawieniu z faktami. Co więcej, często to właśnie państwa najmocniej zwalczające gotówkę charakteryzują się najwyższym udziałem szarej strefy w gospodarce.

Kraj

Szacunkowy udział szarej strefy w PKB

Limit płatności gotówkowych (w €)

Bułgaria

31%

5112

Litwa

28%

brak

Estonia

28%

brak

Grecja

24%

1500

Polska

24%

15000

Słowenia

23%

brak

Węgry

22%

brak dla osób fizycznych

Włochy

21%

1000

Hiszpania

19%

2500

Portugalia

19%

1000

Belgia

16%

3000

Czechy

16%

14000

Słowacja

15%

5000

Szwecja

14%

brak

Islandia

14%

brak

Niemcy

13%

brak

Dania

13%

1340

Finlandia

13%

brak

Francja

10%

1000

Wielka Brytania

10%

brak

Holandia

9%

brak

Austria

8%

brak

Szwajcaria

7%

brak

Źródło: F. Schneider, J. Kepler, Eurostat, A.T. Kearney, Bankier.pl

Wśród 10 europejskich krajów o niskim udziale szarej strefy w gospodarce tylko w dwóch (Dania i Francja) istnieją limity dla płatności gotówkowych. Za to w 10 krajach o wysokim udziale nieoficjalnej gospodarki aż w sześciu wprowadzono ograniczenia w płaceniu gotówką.

W obu grupach istnieją wyjątki. Są kraje usilnie zwalczające gotówkę, gdzie szara strefa stanowi margines. Są też państwa z wysokim udziałem szarej strefy, gdzie nie stosuje się limitów gotówkowych. W mojej ocenie powyższa tabela pozwala na wysunięcie następujących wniosków:

  1. Nie istnieje korelacja pomiędzy wielkością szarej strefy a limitem płatności gotówkowych
  2. Wprowadzenie ograniczeń w płaceniu gotówki nie prowadzi do ograniczenia szarej strefy
  3. W europejskich państwach o niskim udziale szarej strefy z reguły nie występują ograniczenia płatności gotówkowych.

To państwo tworzy szarą strefę

Szara strefa to ukryta przed państwem uczciwa działalność gospodarcza. Z reguły ludzie ukrywają się przed aparatem administracyjnym, gdy ten staje się nadmiernie represyjny. Szara strefa jest ucieczką przed nadmiernym opodatkowaniem, skarbową represją i wszechwładzą urzędników mających zbyt dużo uznaniowości w interpretacji nieprecyzyjnych i skomplikowanych przepisów prawnych.

Im więcej regulacji, ustaw, rozporządzeń, nakazów, zakazów i niejasności, tym większa jest szara strefa. Europejskie statystyki wskazują, że ludzie godzą się nawet na wysokie podatki (Francja, Holandia, Austria), jeśli są przez państwo traktowani uczciwie. W krajach, które z definicji traktują swoich obywateli jako złodziei i oszustów (Grecja, Polska, Włochy) szara strefa jest bardzo popularna.

I nie zmienią tego żadne restrykcje ograniczające obrót gotówkowy. Antygotówkowe ukazy nie zlikwidują także problemu oszustw podatkowych dokonywanych w Polsce na wielką skalę przez zorganizowane grupy przestępcze wyłudzające VAT. Jak zauważył szef Związku Pracodawców Polskich karuzele VAT-owskie oraz unikanie CIT-u odbywa się przy pomocy przelewów bankowych, a nie ciężarówek gotówki.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (84)

dodaj komentarz
~Marcin
ludzie ! opamiętajcie się ! a jak trzeba to leczcie ! https://www.ecb.europa.eu/stats/money/euro/circulation/html/index.en.html
~kassandr
Tu nie chodzi o szarą strefę, tylko absolutną kontrolę banksterów nad resztą. Jak w doniesieniach sprzed 15 lat z Bliderbergu padało o planach ograniczenia gotówki to się wyśmiewano 'ze zwolenników teorii o NWO' - a teraz okazuje się, że mieli racje. Niedługo chipy dla każdego - też dla naszego bezpieczeństwa i wygody. Auta Tu nie chodzi o szarą strefę, tylko absolutną kontrolę banksterów nad resztą. Jak w doniesieniach sprzed 15 lat z Bliderbergu padało o planach ograniczenia gotówki to się wyśmiewano 'ze zwolenników teorii o NWO' - a teraz okazuje się, że mieli racje. Niedługo chipy dla każdego - też dla naszego bezpieczeństwa i wygody. Auta już przymusowo mają.
Ps. bez gotówki cypryjskie konfiskaty będzie można robić w 5s od ręki. Wychodzi, że Orwell był optymistą.
~azet
"Im więcej regulacji, ustaw, rozporządzeń, nakazów, zakazów i niejasności, tym większa jest szara strefa."

"W krajach, które z definicji traktują swoich obywateli jako złodziei i oszustów szara strefa jest bardzo popularna."

Powyższe zdania każdy zakuty urzędniczy łeb powinien oglądać codziennie
"Im więcej regulacji, ustaw, rozporządzeń, nakazów, zakazów i niejasności, tym większa jest szara strefa."

"W krajach, które z definicji traktują swoich obywateli jako złodziei i oszustów szara strefa jest bardzo popularna."

Powyższe zdania każdy zakuty urzędniczy łeb powinien oglądać codziennie w miejscu pracy.
~niepelnosprawny_org
wiele krajow nie ma limitow przeciez
~ferdek
Kiedy na biało już nie da rady, to ludzie idą na szaro. Gdzieś jest granica.
~Aga
Pan Kolany ma u ,mnie najwyzsze notowaniia z calej palety redakcyjnej Bankiera. Zawsze mowi prawde, nie pisze artykulow pod dyktando, nie podlizuje sie elitom oraz nawet nie probuje byc politycznie poprawnym, jak niektorzy jego koledzy. AAA+++
~plazowicz
Narzędziem do walki są sprawne sądy błyskawicznie orzekające zabezpieczenia, surowe prawo, poręczna skarga pauliańska, sprawny, wyposażony w odpowiednie uprawnienia i wynagradzany jedynie za skuteczność komornik, syndyk, GIIF, CBA, ABW, policja itd.
~max
hahaha walka z szarą strefą z góry jest przegrana przez jakiekolwiek państwo, a bezmózgie małpy wykonujące rozkazy i stosujące pseudo prawo są tylko małpami i niczym więcej i niech nazywają się jak chcą GWB, BCA, KGB itp...
~emef
Z treści artykułu wynika, że wprowadzane w ciągu kilku ostatnich lat ograniczenia w płatnościach gotówkowych spowodowało powstanie szarej strefy we Włoszech w latach 70-tych XX wieku.
Mój pięcioletni syn nie popełnia takich błędów logicznych. Ma szanse dostać wierszówkę na bankier.pl?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki