Zobacz, jak będzie wyglądał polski samochód elektryczny

66 projektów karoserii polskiego samochodu elektrycznego spełniło wymogi formalne i zakwalifikowało się do II etapu konkursu. Teraz jury wybierze 15 do dalszej rywalizacji, a następnie wyłoni 5 laureatów konkursu na samochód przyszłości.

Spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała galerię prac zgłoszonych w konkursie na karoserię polskiego samochodu elektrycznego. Spośród 86 zgłoszeń 66 projektów (27 prac zgłoszonych przez biura projektowe, a 39 - osoby fizycznych) spełniło wymogi formalne. Pierwsza oficjalna prezentacja prac konkursowych odbyła się 19.06.2017 r. podczas wrocławskiego Kongresu Regionów.

Kliknij, aby zobaczyć pozostałe projekty
Kliknij, aby zobaczyć pozostałe projekty (ElectroMobility Poland)

– Efektowność wizualizacji jest dowodem na to, jak wielki potencjał drzemie w polskich projektantach i inżynierach. Chcemy skorzystać z tych atutów na rodzimym rynku – mówił prezes spółki Maciej Kość.

– Konkurs ma pokazać jakiego samochodu chcą kierowcy w naszym kraju. Potem przyjdzie czas na prototypy i krótkie serie, które będziemy poddawać weryfikacji przyszłych użytkowników. Dokładne odzwierciedlenie oczekiwań polskiego konsumenta może być naszym wyróżnikiem na rynku motoryzacyjnym – uważa Piotr Zaremba, szef projektu Electromobility Poland.

W październiku minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał, że "niewielki" i nie droższy niż 70 tys. zł samochód powinien w co najmniej 60 proc. składać się z polskich części. Minister liczył, że produkcja sięgnie 100 tys. sztuk rocznie.

W maju, zaledwie po trzech miesiącach, z kierowania spółką wycofał się Krzysztof Kowalczyk.

Jury wyłoni 5 zwycięskich wizualizacji

Jury, w skład którego wchodzą naukowcy, rajdowcy, aktorka, dziennikarze TVN Turbo i dyrektor marketingu Ringier Axel Springer Polska, będzie obradować w lipcu i sierpniu, a rozstrzygnięcie nastąpi 12 września podczas uroczystej gali. Konkurs wyłoni 5 zwycięskich wizualizacji, na podstawie których powstaną jeżdżące prototypy. Nagrodą w konkursie na projekt nadwozia jest 50 000 zł.

"Chcemy stworzyć pojazd dla nowoczesnego, świadomego ekologicznie konsumenta. Będzie to auto miejskie, wpisujące się w trendy motoryzacyjnego rozwoju" - deklarują organizatorzy na stronie konkursu. Ocenie zostaną poddane: wartość artystyczna projektu, produkowalność – możliwość zbudowania i produkcji, ergonomia, efektywność energetyczna, innowacyjność i bezpieczeństwo.

Patronat nad konkursem sprawują: Ministerstwo Energii i cztery spółki z udziałem Skarbu Państwa - Enea, Energa, PGE i Tauron SA - które w październiku 2016 r. powołały ElectroMobility Poland SA. Każda ze spółek objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. ElectroMobility Poland - wedle zapowiedzi Mateusza Morawieckiego - ma być kołem napędowym polskiej motoryzacji.

MKa/EMP/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~Obywatel

To będzie miś na miarę możliwości PiS. A kto to sfinansuje. Może naród że składek 500 -

! Odpowiedz
0 3 and-owc

Do bankier.pl
W jaki sposób można się wylogować, po wydaniu komentarza ?
(grabie,grabią do siebie, nie od siebie - w jedną stronę).
Dlaczego można wylogować się z "banku", a z gazety bankier NIE.

! Odpowiedz
0 4 and-owc

Najlepszy samochód elektryczny to chińskiej firmy "Samgophai".
Jak lubią konkursy to powinni wystąpić w programie "Taniec z gwiazdami" (jurorzy).
Patronat nad konkursem sprawują: Ministerstwo Energii i cztery spółki z udziałem Skarbu Państwa - Enea, Energa, PGE i Tauron SA - które w październiku 2016 r. powołały ElectroMobility Poland SA. Ćwierkały jaskółki, że niezdrowe są spółki (spółkowanie).
Za pomysły państwa (państwowców) płacą Obywatele wyższymi podatkami (opłatami za energię).
Tracą czas na bzdury, a nie konkrety.
Czy nie mają nic lepszego do roboty (nudziarze).Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 nostromo25

Wiekszosc projektow wyglada jak ze szkolnego projektu w Gimnazjum im. Stefka Burczymuchy. Przy niektorych Fiat 126p wyglada nowoczesnie.

! Odpowiedz
0 15 hairy_portier

19 projektów jest nie odrzucających. Teraz powinni się za to zabrać spece od ergonomii i inżynierowie od oceny kosztów produkcji i bezpieczeństwa rozwiązań, żeby się nie okazało, że celebryci wybrali najbardziej odjechany projekt, który zabija pasażerów i jest drogi w wyprodukowaniu.

! Odpowiedz
0 0 glos_rozsadku

to nie ma znaczenia, inżynierowie zawsze naginają projekt by chociażby nie stawiał oporów powietrza zbyt dużych i miał odpowiedni środek ciężkości.

! Odpowiedz
8 15 glos_rozsadku

Czemu te wszystkie samochody wyglądają jakby miały dałna? to ja bym już lepszy narysował.

! Odpowiedz
0 25 ~Hxhshsb

Hahahaha, z pokazanych tutaj miniaturek tylko jedna jest zrobiona przez kobiete, znajdzcie ja i walnijcie smiechem :D

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 21 niepelnosprawny_org

tyko zadnych dziwadł typu "statek kosmiczny" jak na poczatku wygladały auta elektryczne, standardowy wyglad i bedzie ok...

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl