REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zawody bez przyszłości. Kogo zastąpią roboty?

Weronika Szkwarek2017-01-18 12:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-01-18 12:10

Niemal każda profesja korzysta współcześnie z zaawansowanych technologii. Maszyny zaczęły powoli zabierać miejsca pracy przeznaczone dla ludzi nie tylko w fabrykach, ale również na przykład w barach szybkiej obsługi. Ile zawodów może zostać zastąpionych przez roboty? Między innymi takie pytanie postawili sobie autorzy raportu opracowanego przez McKinsey&Company.

"Roboty stają się częścią codziennego życia, zaczynając od dziennikarstwa, a kończąc na prawie i medycynie" - czytamy w opracowaniu "The future that works: automation, employment and productivity". Na potwierdzenie tej tezy autorzy przywołali przykład maszyny stworzonej przez firmę IBM, która w 2016 roku zdiagnozowała u 60-letniej kobiety rzadką formę białaczki. Lekarze starali się postawić diagnozę przez kilka miesięcy przed tym, jak zrobił to robot Watson. 

fot. NIGEL TREBLIN / / FORUM

Przywołane w raporcie badania akademickie dowodzą, że niemal 50 procent amerykańskich i europejskich miejsc pracy może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Na tę chwilę jednak eksperci McKinsey&Company dowiedli, że zaledwie kilka zawodów ma bardzo wysoki potencjał techniczny, a 60 procent wszystkich profesji jest w co najmniej 30 proc. związana z maszynami. 

Potencjał techniczny wybranych zawodów
Zawody Potencjał techniczny
Sortownik, krawiec 80-100 proc.
Magazynier, agent biura podróży, zegarmistrz 60-80 proc.
Technik chemik, pielęgniarz, programista stron WWW 30-60 proc.
Projektant mody, dyrektor wykonawczy, statystyk 10-30 proc.
Psychiatra, prawodawca 0-10 proc. 
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu McKinsey&Company "The future that works: automation, employment and productivity" 

Jako przykłady zawodów, które mogą zostać całkowicie zastąpione przez roboty, twórcy raportu wskazali na operatorów maszyn do szycia oraz sortowników w rolnictwie (potencjał techniczny - czyli możliwość całkowitego zautomatyzowania - wynosi w ich przypadku 80-100 proc.). Na drugim miejscu wskazano zawody takie, jak magazynier, agent biura podróży oraz zegarmistrz z potencjałem technicznym wynoszącym 60-80 proc. 50 proc. szans na całkowite zautomatyzowanie mają technicy chemii, pielęgniarki oraz programiści stron WWW. Znacznie mniejsze możliwości zautomatyzowania zauważa się u projektantów mody, dyrektorów wykonawczych oraz statystyków. Na samym końcu listy zawodów, które praktycznie nie mają technicznego potencjału, są psychiatrzy i prawodawcy. 

Autorzy raportu pokazali również zależność między wynagrodzeniem godzinowym, a potencjałem automatyzacji stanowiska. Zarobki rzędu 15-30 dol. za godzinę sugerują, że takie miejsca pracy mają 46 proc. potencjału technicznego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które zarabiają więcej niż 30 dol. za godzinę - tutaj znacznie trudniej ocenić możliwość całkowitego zautomatyzowania. Jak donoszą twórcy raportu, osoby, które zarabiają od 90 do 105 dol. za godzinę pracy mają podobne szanse na zautomatyzowanie ich stanowisk - czyli od 0 do 30 procent, co osoby zarabiające od 30 do 45 dolarów za godzinę. 

Wraz z rozwojem współczesnych technologii będzie zwiększał się potencjał techniczny niektórych zawodów. W tej chwili maszyny nie są w stanie między innymi tworzyć i rozpoznawać nowych wzorów, logicznie rozwiązywać problemów, cechować się kreatywnością, współpracować z innymi, a także nie prezentują podstawowych cech ludzkich, jak odczuwanie emocji oraz postrzegania problemów przez pryzmat własnej intuicji, które są pożądanymi wartościami w niektórych profesjach.  

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (73)

dodaj komentarz
grzechu_wart
No jak pomysle ze po drogach maja jezdzic ciezarowki bez kierowcow to sie lapie za glowe. U nas w mw spedition poki co poszukiwani sa przewoznicy bo jednak zlecen duzo wiec moze te elektryczne ciezarowki maja troche posluzyc temu zeby te braki w transporcie wyeliminowac. Ale czy to bedzie dobre to nie wiem
~Kasia
Słyszałam od biednej koleżanki że w Getin dają kredyt na dobrych warunkach nawet jak nie masz roboty.
~ffff
maszyny na razie nie umieja naprawiac sie same jak i naprawiac innych maszyn
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Flex
Na pierwszy ogień proponuję polityków! Taki niepokorny R2D2 mógłby spokojnie zastąpić Antoniego ze złotym medalistą razem wziętych, a C3 PO znając ponad milion języków sprawnie zająć miejsce znawcy San Escobar ;). To mogłyby być naprawdę dobra zmiana ;)
~PrawdaPolska
@Jankes wiem jedno że jeszcze 40 lat temu połowa Europy potrafiła by wyżyć bez radia TV internetu, potrafili by zdobyć pożywienie w lesie a dzisiaj po grzybobraniu połowa ląduje w szpitalu bo zobaczyli zdjecie grzyba na forum i sadzili ze jest jadalny bo wujek mietek im to napisal... stad robotyka jak najbardziej ale w wybranych @Jankes wiem jedno że jeszcze 40 lat temu połowa Europy potrafiła by wyżyć bez radia TV internetu, potrafili by zdobyć pożywienie w lesie a dzisiaj po grzybobraniu połowa ląduje w szpitalu bo zobaczyli zdjecie grzyba na forum i sadzili ze jest jadalny bo wujek mietek im to napisal... stad robotyka jak najbardziej ale w wybranych segmentach bo za 100 lat Nasze wnuki nie bedą same w stanie nawet drzewa posadzić...co do ego to musisz je miec bo nie byloby sensu tworzyc...
~Jankes
Do @PrawdaPolska, ludzkość nie dochodzi do kolejnych etapów rozwoju poprzez pracę, sukcesy i porażki. Chodziło chyba tobie o wzrost ego. Pomimo zaawansowania europejskiej cywilizacji, nadal istnieją prymitywne patologie, które były 2000 lat temu. Kondycja ludzkości nie ma nic wspólnego z rozwojem cywilizacji. Mogę żyć Do @PrawdaPolska, ludzkość nie dochodzi do kolejnych etapów rozwoju poprzez pracę, sukcesy i porażki. Chodziło chyba tobie o wzrost ego. Pomimo zaawansowania europejskiej cywilizacji, nadal istnieją prymitywne patologie, które były 2000 lat temu. Kondycja ludzkości nie ma nic wspólnego z rozwojem cywilizacji. Mogę żyć nawet w średniowieczu, ale żeby ludzie byli ludźmi.
~PrawdaPolska
@endi , wtedy nie byłoby radości z życia... jak sam nie zrobisz to Cię nie cieszy. Przez pracę, sukcesy i porażki ludzkość dochodzi do kolejnych etapów rozwoju. Wiadomą rzeczą jest fakt iż społeczność staje sie coraz wygodniejsza, jednak "bez pracy nie ma kołaczy" stąd nie można zatracić pierwotnych instynktów @endi , wtedy nie byłoby radości z życia... jak sam nie zrobisz to Cię nie cieszy. Przez pracę, sukcesy i porażki ludzkość dochodzi do kolejnych etapów rozwoju. Wiadomą rzeczą jest fakt iż społeczność staje sie coraz wygodniejsza, jednak "bez pracy nie ma kołaczy" stąd nie można zatracić pierwotnych instynktów bo się sami zniszczymy!
~endi
Bo wszystko zależy od tego co dany człowiek rozumie przez pojęcie pracy . Dla jednego praca to przerzucanie gno... na polu , a dla drugiego stworzenie robotów które tę pracę wykonają za niego . Praca powinna człowieka uszlachetniać , rozwijać twórczo , a nie sprowadzać się do wykonywania jednej i tej samej monotonnej Bo wszystko zależy od tego co dany człowiek rozumie przez pojęcie pracy . Dla jednego praca to przerzucanie gno... na polu , a dla drugiego stworzenie robotów które tę pracę wykonają za niego . Praca powinna człowieka uszlachetniać , rozwijać twórczo , a nie sprowadzać się do wykonywania jednej i tej samej monotonnej czynności przez całe życie

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki