REKLAMA

Wojna taryfowa między Francją a USA wstrzymana

2020-01-20 21:39, akt.2020-01-21 13:47
publikacja
2020-01-20 21:39
aktualizacja
2020-01-21 13:47

Francuski minister finansów Bruno Le Maire zapowiedział w Brukseli, że w środę będzie rozmawiał z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem, by spróbować osiągnąć ostateczne porozumienie ws. podatku cyfrowego. We wtorek o temacie tym rozmawia UE.

/ fot. Pool / Reuters

Wcześniej Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem o planowanym przez Paryż podatku od wielkich firm internetowych. Dodał, że oba kraje powinny współpracować, aby uniknąć wzrostu taryf. "(Macron i Trump) zgodzili się dać szansę negocjacjom do końca roku. W tym okresie nie będzie kolejnych taryf" - zapowiedziało to źródło.

"Nasze zespoły są w kontakcie dzień i noc, by opracować rozwiązanie tej kwestii opodatkowania cyfrowego. Jutro spotkam się ze Stevenem Mnuchinem w Davos, aby spróbować osiągnąć ostateczne porozumienie. To trudne negocjacje" - powiedział dziennikarzom w Brukseli francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Francja zdecydowała się w lipcu ubiegłego roku, że nałoży 3-procentowy podatek od dochodów uzyskanych we Francji przez firmy internetowe, których globalny przychód przekracza 750 mln euro rocznie (z czego co najmniej 25 mln euro we Francji). Miał on objąć około 30 podmiotów, w tym amerykańskie firmy Google, Amazon, Facebook czy Apple. Stany Zjednoczone zagroziły wprowadzeniem ceł odwetowym m.in. na francuskie wina.

Sprawa wywołała mocne napięcia między Paryżem i Waszyngtonem. W niedzielę rozmawiali o niej prezydenci Donald Trump i Emmanuel Macron, którzy zgodzili się na wstrzymanie potencjalnej wojny taryfowej do końca roku. W tym czasie w sprawie podatku cyfrowego mają być kontynuowane negocjacje na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

"W tej kwestii diabeł tkwi w szczegółach, musimy się nimi zająć, ale myślę, że idziemy w dobrym kierunku i że prezydenci wnieśli ważny wkład w trwające od kilku tygodni negocjacje" - zaznaczył francuski minister gospodarki. Jak podkreślił, ustalenia między Macronem i Trumpem to bardzo dobry punkt wyjściowy.

Ubiegłoroczny krok Francji, z którego kraj teraz się wycofuje, wynikał z braku postępów we wprowadzeniu podatku cyfrowego na poziomie UE. Z wypowiedzi ministra finansów sprawującej przewodnictwo Chorwacji Zdravko Maricia wynika, że na razie nie ma się co spodziewać przełomu w Unii w tej kwestii.

Rząd w Paryżu liczy, że za przykładem Francji podążą inne państwa i dzięki temu największe koncerny międzynarodowe będą płacić wyższe podatki tam, gdzie rzeczywiście działają, a nie tylko w tych krajach, które wybierają na swoje siedziby ze względu na bardziej korzystne dla nich przepisy podatkowe.

"Na poziomie Rady ds. finansów zeszłej wiosny uzgodniliśmy, że poczekamy na międzynarodowe dyskusje i ustalenie globalnego rozwiązania. Jednak w tym czasie będziemy również zachęcać do debat i dyskusji na szczeblu europejskim między państwami członkowskimi" - powiedział dziennikarzom Marić.

Według Trumpa i jego doradców opodatkowanie gigantów internetu to dyskryminacja przedsiębiorstw amerykańskich. W odpowiedzi na zapowiedź francuskich władz w sprawie podatku Trump zagroził podniesieniem ceł na francuskie wina, co wywołało ogromny niepokój wśród ich producentów.(PAP)

Podatek cyfrowy określany jest podatkiem GAFA od nazw czterech firm Google, Amazon, Facebook i Apple, stosujących tzw. agresywną optymalizację podatkową. Zazwyczaj polega ona na tym, że firmy nie płacą podatku w krajach, w których notują przychody, lecz tam, gdzie zlokalizowane są ich centra korporacyjne, a obowiązujące podatki są bardzo niskie, np. w Irlandii. Według Waszyngtonu opodatkowanie gigantów internetu to dyskryminacja przedsiębiorstw amerykańskich.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

jo/ akl/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podatek cyfrowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki