WAŻNE

Wnioski po I turze wyborów prezydenckich

Ignacy Morawski2020-06-30 11:05założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-06-30 11:05
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Znamy już dokładne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. Są one bardzo zbliżone do wyników sondaży sprzed wyborów, więc wpływ wyborów na oczekiwania dotyczące zmian na scenie politycznej nie jest duży. Widać pewien wzrost szans na reelekcję obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, który – patrząc na sondaże – jest faworytem wyborów, ale rozstrzygnięcie drugiej tury wciąż jest sprawą w miarę otwartą. Na głębszą refleksję gospodarczą i polityczną pozwolę sobie natomiast po drugiej turze.

Andrzej Duda otrzymał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 30,5 proc. Aby obecny prezydent utrzymał urząd, w drugiej turze musi zdobyć ok. jednej czwartej głosów, które padły na innych kandydatów niż dwóch wchodzących do drugiej tury. To oczywiście uproszczone obliczenie, zakładające niezmienioną frekwencję i stabilne preferencje wyborów głównych kandydatów. Ale pokazuje ono, że Andrzej Duda ma w tym momencie prawdopodobnie wyższe szanse niż Rafał Trzaskowski. Takie są zresztą notowania bukmacherów.

/ SpotData

Rozstrzygający dla tych notowań jest prawdopodobnie fakt, że profil polityczny wyborców, którzy będą przechodzili od innych kandydatów, nie jest wystarczająco bliski Rafałowi Trzaskowskiemu, aby mógł liczyć na pozyskanie znaczącej większości ich głosów (powyżej trzech czwartych) – dwóch najważniejszych kandydatów odpadających po pierwszej turze to centroprawicowy Szymon Hołownia i zdecydowanie prawicowy Krzysztof Bosak.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że takie uproszczone kalkulacje mogą nie uwzględniać kilku istotnych efektów. Na przykład, wyborcy Krzysztofa Bosaka to są osoby najczęściej młode i zapewne głosujące bardziej przez pryzmat libertariańskich poglądów gospodarczych niż prawicowych poglądów obyczajowo-politycznych. Możliwe, że kalkulacja, iż zdecydowana większość z nich zagłosuje na Andrzeja Dudę, okaże się błędna. Dlatego sprawa rozstrzygnięcia w drugiej turze jest wciąż otwarta.

Jakie to ma znaczenie dla gospodarki? Tak jak wspomniałem, na głębszą refleksję będzie czas po drugiej turze. Generalnie, reelekcja Andrzeja Dudy oznaczałaby utrzymanie status quo, a to kojarzy się inwestorom z dwoma trendami: niezłymi na tle innych krajów europejskich wynikami gospodarek i narastaniem obaw o stabilność i przewidywalność instytucjonalną kraju. Wyzwanie dla rządzących polega na tym, że łatwiej jest stracić korzyści z pierwszego trendu, niż nadrobić koszty drugiego.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (28)

dodaj komentarz
marszalek2020
Trzaskowski - kandydat zmiany zdania w każdej kwestii :)))
adam.1983
To jest straszne, większość narzeka na PO i PIS ale jak przychodzą wybory to 80% ludzi głosuje na kandydatów z tych partii, a najbardziej wkurzają mnie ci co głosują na jedną z tych partii na przekór żeby nie wygrała ta druga mimo że kandydat mu się nie podoba, w ten sposób wiecznie będziemy mieli wybór między To jest straszne, większość narzeka na PO i PIS ale jak przychodzą wybory to 80% ludzi głosuje na kandydatów z tych partii, a najbardziej wkurzają mnie ci co głosują na jedną z tych partii na przekór żeby nie wygrała ta druga mimo że kandydat mu się nie podoba, w ten sposób wiecznie będziemy mieli wybór między PIS a PO bo przecież inna partia nie może wygrać.
Polacy to jednak stado b....
hfjdj
Nienawidze ludzi ktorzy maja okragle jajowate geby takie okraglutkie tluszczem oblane. czlowiek ma tyle detali na twarzy a okragle mordy wszystkie takie same jak swinie w chlewie.
remo87
Czy dlatego wyrzuciłeś wszystkie lustra? :D
hfjdj
Na duda jak patrze i go slucham to mi sie zygac chce. przypomina mi takiego kolege ze studiow co to wiecznie mial zaciech na twarzy, cieszyl sie tak i byl taki nieskalany troska inteligencja ani problemami. nieodpowiedzialny co nie wiedzial co sie wokolo niego dzieje. nic nie osiagnal choc studia skonczyl.
przemoo_zg
Ludzie, wygrać powinien Rafał lub ktokolwiek inny jak Duda (co już jest niemożliwe)
Nie dlatego, że PO jest dobre, wiadomo że głosujemy przeciwko mniejszemu złu.

Tylko dlatego, żeby cała władza nie była w rękach jednej (w tym przypadku zdawało by się się opętanej) partii. (nie)WSZYSCY widzimy do czego
Ludzie, wygrać powinien Rafał lub ktokolwiek inny jak Duda (co już jest niemożliwe)
Nie dlatego, że PO jest dobre, wiadomo że głosujemy przeciwko mniejszemu złu.

Tylko dlatego, żeby cała władza nie była w rękach jednej (w tym przypadku zdawało by się się opętanej) partii. (nie)WSZYSCY widzimy do czego to prowadzi - fakt pis rozdał pieniądze i dotrzymał słowa ale zobaczcie ile złego zrobił.
- obsadzili bor, policje, sąd, trybunał, przejęli wszystkie instytucje ... Ile układów, jaka mafia powstała, obalili wolne sądy, poobsadzali stołki... można wymieniać w nieskończoność. Gdyby nie to, że senat pozostał w opozycji, to byśmy mieli te wybory jak w Rosji. Duda by już wygrał bez głosowania a głosowanie było by dla picu. Nie widzicie, że Kaczyński jest nietykalny? "szeregowy" poseł oskarżony o machlojki (srebrna) na grube miliardy od 3 lat nie da się go zaciągnąć przed sąd. To samo Banaś co sobie burdele prowadzi, Morawiecki co kupuje z bezcen ziemie od kościoła i przepisuje na słupa (żonę), Szumowski co robi sobie family business życia, Duda w czasie pandemii przekazuje 2 miliardy na propagandę TVP, której sama Korea by pozazdrościła. Oni wszyscy są nietykalni. Zobaczcie jak plujecie jadem jeden w drugiego. Nigdy nie było takiego podziału społecznego jaki stworzyła obecna władza.

Wiem, że 500 zł potrafi wielu przyćmić oczy, ale przejrzyjcie w końcu.

Jeżeli Prezydent będzie z PO a rząd z PIS to będzie mógł blokować to co jest złe, a przepuszczać to co jest dobre. Tak samo działa to w drugą stronę. Nie mowie, że PO czy KO jest dobre i było dobre.. mówię tylko żebyście sami myśleli. Wyłącz TVP, TVN - włącz myślenie
po_co
Jesteś owładnięty retoryką która sączona jest do naszych uszu przez Niemiecki media.

Zastanów się samemu co za bzdury wypisujesz, jak możesz pisać o wolnym systemie sądowniczym kiedy państwo - czyli Ty, ja i cała reszta - nie może decydować o tym kto ma uczestniczyć w naszym systemie bo jakiś urzędnik, wybrany
Jesteś owładnięty retoryką która sączona jest do naszych uszu przez Niemiecki media.

Zastanów się samemu co za bzdury wypisujesz, jak możesz pisać o wolnym systemie sądowniczym kiedy państwo - czyli Ty, ja i cała reszta - nie może decydować o tym kto ma uczestniczyć w naszym systemie bo jakiś urzędnik, wybrany przez innego urzędnika, ktory został wybrany przez posła, wybranego przez Niemca, Francuza, Włocha, Belga itd. decyduje o tym jaki kształt ma przyjąć sądownictwo w Polsce.

To nie są wspólne standardy tylko kontrola jak by na to nie patrzeć. Nie chodzi o poparcie dla PiSu, chodzi o fakt, że nawet skrajne decyzje dotyczące najważniejszych organów w naszym państwie nie powinny być kompletnie dyskutowane przez obce elity - to nie jest ich sprawa.

Co do wyboru - to bardzo rozsądnie jest głosować za mniejszym złem, to jak wsadzać głowę do piekarnika lewym albo prawym uchem. Kolejna głupota.
Nie głosuj za mniejszym złem tylko za tym kandydatem który w swoim programie ma coś co Cię do niego przyciągnie - zapomnij na chwilę o partiach, przeanalizuj program. Później dołóż do tego partię i wiarygodność.

Rafał Trzaskowski nie jest żadną alternatywą dla Andrzeja Dudy, wywodzi się z równie zakłamanej partii, która swoje przekręty mogła wykonywać bez medialnego krzyku z uwagi na realizowanie opcji Niemieckiej.
PO naraziło nas w czasie swoich rządów na bilionowe (tak bilionowe) straty skarbu państwa. Aktualnie też kontroluje Senat, więc to co napisałeś dokładnie się zrealizuje - przekażesz w ręce jednej partii niemal pełnię władzy.
Prezydent ma krótką ścieżkę do zgłaszania projektów ustaw, obecnie łatwo jest wygrać a sejmie ponieważ przewaga PiS jest papierowa, natomiast senat będzie skłonny to akceptowania propozycji prezydenta.

Głosuj na kogo chcesz (ja sam ciągle nie wiem na kogo oddam głos) ale zastanów się trzy razy co zrobisz przy urnie bo narazie w twojej głowie szumią obec głosy, a nie dobro państwa - Twojego państwa. Pamiętaj o tym.
przemoo_zg odpowiada po_co
Miałem swojego kandydata w pierwszej turze, niestety nie przeszedł. Nie oznacza to, że nie będę głosować w drugiej turze. Wybór jest dla mnie prosty a o powodach możemy rozmawiać godzinami.
Dlatego tak jak napisałem - ani jedna partia ani druga nie jest dobra i chce się nachapać naszym kosztem. Z początku oceniałem
Miałem swojego kandydata w pierwszej turze, niestety nie przeszedł. Nie oznacza to, że nie będę głosować w drugiej turze. Wybór jest dla mnie prosty a o powodach możemy rozmawiać godzinami.
Dlatego tak jak napisałem - ani jedna partia ani druga nie jest dobra i chce się nachapać naszym kosztem. Z początku oceniałem pis jako konserwatywną partie, i nie miałem nic przeciwko temu ze wygrali wybory, jednak szybko przekonałem się, że jest odwrotnie. Uważam, że rozdawnictwo jest złe a główne programy Pis "rozdawnictwo + " jest kompletnie nie trafione.Nie mówię, że PIS to samo zło - zrobili też sporo dobrego jak obniżanie podatku o 1% itp... Tak samo jak program PO, typu MDM.... Tak jak mówiłem są plusy i minusy.

Prawda jest taka, że 60 % wyborców nie wie nic- kompletne dno tylko propaganda TVP im w głowie a głosują dlatego, że dostali 13 emeryturę, bo tak powiedział Rydzyk lub dostają 500 zł z naszych wszystkich podatków. Z tego samego powodu przymykają oczy na to co się dzieje. Zostali kupieni a jak im powiesz, że nie głosujesz na PiS to cie zwyzywają. Na tym samym poziomie intelektualnym są też ich politycy, którzy wysadzają puszki od piwa petardami i porównują ją do samolotu.... wstyd.

Pis i Po - jedno zło jak to się mówi. Jednak moje poglądy są znacznie bliższe PO a jeżeli PIS. I ani komentarze ani TVN ani TVP ani Trump ani Merkel ich nie zmieni - bo są moje.

Pozdrawiam.
hfjdj
Ale po i pis to jedno i to samo. Zeby tak bylo jak mowisz to by trzeba bylo wybrac Bosaka. Polacy wybiora sobie marionetke.
wonsz
Rozumiem twój pogląd - ale mój jest dokładnie odwrotny. Otóż władza powinna być w miarę możliwości i w rozsądnych granicach w jednych rękach. Tarcia (a czasem i otwarta wojna) między organami władzy to najgorsze, co może się przydarzyć państwu. Poziom nienawiści jednych do drugich w tym kraju jest taki, że ten Rozumiem twój pogląd - ale mój jest dokładnie odwrotny. Otóż władza powinna być w miarę możliwości i w rozsądnych granicach w jednych rękach. Tarcia (a czasem i otwarta wojna) między organami władzy to najgorsze, co może się przydarzyć państwu. Poziom nienawiści jednych do drugich w tym kraju jest taki, że ten kraj może mieć już tylko i wyłącznie opozycję totalną - dziś jest to PO, jutro będzie to PiS, bez różnicy - bo wszystko inne niż totalniactwo zostanie przez elektorat odebrane jako zdrada. Senat będzie więc torpedował Sejm, prezydent będzie vetem i wnioskami do TK torpedował parlament, "wrogie" samorządy będą torpedować rząd centralny a rząd centralny będzie wyciskał ostatnią złotówkę z "wrogich" samorządów ("przyjazne" zawsze można podpompować jakąś dotacją czy inwestycją), rząd będzie walczył z SN, SN będzie walczył z TK, Sejm będzie walczył z NIKiem a NIK będzie walczył z PiSem... Pewnie z pół godziny mógłbym tak jeszcze wypisywać, kto się z kim będzie o co żarł. Ogólnie powiem, że każdy z każdym o wszystko. I ja wolę tego uniknąć, nawet kosztem tego, że zwycięzca zgodnie ze starożytną (jeszcze z lat '90) maksymą TERAZ, K...A, MY!" pozatrudnia swoich popychli wszędzie, gdzie się da, bez żadnej kontroli. Zresztą, gdyby zwycięzców było dwóch czy trzech, to po prostu trzeba by było więcej stołków potworzyć, niż gdy jest jeden pan i władca.
Dlatego też powiem co innego, niż przedmówca. Jeśli kto lubi PiSu, nie chce go u władzy, uważa PiS za katastrofę dla kraju i ludzkości - oczywiście, niech głosuje na RT. Niech ich torpeduje, niech obsadza urzędy swoimi ludźmi, niech z nimi idzie na wojnę totalną, niech się nawzajem pozabijają. Ale jeśli PiS i PO to dla kogoś jedno zło i nie ma mniejszego - niech zagłosuje za spokojem i stabilnością władzy. Władza kiepska, ale stabilna jest lepsza od anarchii i wiecznej wojny na górze każdego z każdym. Zawsze można się rozmyślić i "podziekować" władzy w nastepnych wyborach - jeśli już się człowiek zdecyduje, że jednak jest gorsza od opozycji i "tęczowi" będą lepsi od "czarnych" (tych czarnych w sukienkach, nie tych czarnych z dzidami)

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki