REKLAMA

Włochy: podatki od cienia, parasola, wycieraczki i flagi

2017-07-11 05:45
publikacja
2017-07-11 05:45

Podatki od rzucanego cienia, parasola przed sklepem, nazwy restauracji na wycieraczce i od wywieszenia flagi - to przykłady opłat, wprowadzanych przez lokalne władze we Włoszech. Kraj jest w szponach absurdalnej pomysłowości fiskusa - podkreśla się w raporcie.

/ ingimage

Zbiór przykładów najbardziej osobliwych lokalnych opłat, wprowadzanych przez miasta i gminy opracowało stowarzyszenie rzemiosła i małych firm (Cgia) z Mestre na północy.

Na łamach ekonomicznego dodatku do dziennika "La Repubblica" - "Affari&Finanza", który skomentował raport, podkreślono, że w "normalnym kraju" nikomu nie przyszłoby do głowy , aby obłożyć podatkiem wiele tak "banalnych czynności", jak instalacja markizy sklepowej czy budowa na skrawku publicznego terenu schodów do domu. We Włoszech natomiast, jak się zauważa, nikogo już nawet nie dziwi istnienie tych dziwacznych zobowiązań podatkowych.

W ramach podatku od zajmowania terenu publicznego w niektórych miejscowościach obowiązują opłaty od cienia rzucanego przez markizy na chodnik czy, jak w Modenie, od wycieraczek przed sklepami oraz lokalami gastronomicznymi. Jak się zarazem zauważa, jest on słuszny, gdy faktycznie zajmowany jest teren publiczny, na przykład przez restauracyjne stoliki, utrudniające przejście chodnikiem czy wąską ulicą.

Na liście wymieniono też przypadek z miejscowości Desio w Lombardii, gdzie właściciel hotelu otrzymał wezwanie do zapłacenia 180 euro za to, że na balkonie wywiesił pięć flag, wśród nich włoską. Uznano to za reklamę, podlegającą opodatkowaniu. Hotelarz, przypomina się, musiał stoczyć prawdziwą batalię z fiskusem zanim anulowano tę opłatę, a jego przeproszono.

W Conegliano koło Treviso na właścicieli sklepów spożywczych nałożono lokalną opłatę w wysokości 30 euro za rozłożenie w słoneczne dni parasoli, które rzucały cień na chodnik. Ich protesty jednak nie pomogły.

Lokalne podatki dotyczą także hobby i rozrywki. W wielu gminach obłożone nimi jest zbieranie grzybów i łowienie ryb.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Owijanie w bawełnę - czas wprowadzić podatek od zajmowania przestrzeni, czyli opodatkować wartość ziemi bez wartości budynków i innych ulepszeń pochodzących z pracy właściciela.
karkses
Oto powód dlaczego włoska gospodarka jest w permanentnym kryzysie, a rozwój gospodarczy oscyluje tam wokół 0%. No ale oczywiście lepiej dopłacać kolejne olbrzymie sumy do mało rentownych, skostniałych wielowiekowych banków i pozwalać na działanie mafii która ma gdzieś podatki i przepisy prawa a gnębić przedsiębiorców Oto powód dlaczego włoska gospodarka jest w permanentnym kryzysie, a rozwój gospodarczy oscyluje tam wokół 0%. No ale oczywiście lepiej dopłacać kolejne olbrzymie sumy do mało rentownych, skostniałych wielowiekowych banków i pozwalać na działanie mafii która ma gdzieś podatki i przepisy prawa a gnębić przedsiębiorców którzy na swoim garbie utrzymują tego gospdoarczego trupa jakim są Włochy. Eh oni pewnie funkcjonują tylko dzięki mafii albo temu że ich prawo jest równie dziurawe jak nasze my gdyby nasi przedsiębiorcy przestrzegali wszystkich przepisów prawa podatkowego pewnie nie byliby w stanie zarobić złotówki a państwo dawno by już upadło.
~ecce
Wystarczy jeden- od polityków-wałkoni pasożytujących na narodzie
~Adam
Ło kurde. Zaraz bedom u nad
nostromo25
Przed wojna bylo tam tak samo. Dopiero Mussolini zminimalizowal panstwo na rzecz sektora prywatnego, oczywiscie po jego smierci wszystko musialo wrocic do normy.
~Haha
A niby tacy mądrzy....od pouczania innych.
~ed
Podatki sa po to aby zarobic na Afrykanow

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki