REKLAMA

Włamywali się na konta bankowe i wyłudzili co najmniej milion złotych. Staną przed sądem

2022-12-09 07:17
publikacja
2022-12-09 07:17

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 19 osób oskarżonych o kradzieży i wyłudzenia mienia poprzez uzyskanie bezprawnego dostępu do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych. Według śledczych pokrzywdzonych zostało ponad 200 osób, którym oskarżeni zabrali z konta co najmniej milion złotych.

Włamywali się na konta bankowe i wyłudzili co najmniej milion złotych. Staną przed sądem
Włamywali się na konta bankowe i wyłudzili co najmniej milion złotych. Staną przed sądem
fot. Rawpixel.com / / Shutterstock

Akt oskarżenia wobec 19 osób został skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach do Sądu Okręgowego w Gliwicach. Oskarżeni odpowiedzą przed sądem m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa komputerowe.

Według ustaleń śledczych członkowie grupy przestępczej włamywali się do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych poprzez rozsyłanie na ich numery telefoniczne fałszywych SMS-ów. "W treści wiadomości sugerowano konieczność dokonania dopłaty w kwocie 0,50 zł. za np. dostarczenie paczki i za pomocą załączonego linku, odsyłano pokrzywdzonych na stronę firmy kurierskiej, by tam uregulowali płatność" - poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

"W rzeczywistości link odsyłał do +podstawionej+ strony, nad którą oskarżeni mieli kontrolę, a gdy pokrzywdzony po wybraniu odpowiedniej ikony banku logował się na swoje konto, usiłując dokonać płatności, oskarżeni w tym czasie wykorzystując uzyskany w ten sposób login i hasło, logowali się na prawdziwej stronie określonego banku, dopisywali do konta własne urządzenie jako zaufane, a następnie z rachunku bankowego poszczególnych pokrzywdzonych dokonywali zaboru środków pieniężnych" - wyjaśniła PO w Gliwicach.

Prokuratorzy wskazali, że w ten sposób oskarżeni przywłaszczyli co najmniej milion złotych z kont bankowych 206 osób pokrzywdzonych. "Oskarżeni w okresie 4 miesięcy swej działalności wykorzystali oprogramowanie, które umożliwiło im dostęp do szeregu numerów telefonicznych osób w całym kraju. Przygotowali 60 różnych fałszywych linków, które załączyli do 447234 wiadomości SMS rozesłanych z 3 bramek internetowych za pośrednictwem łącznie 138 numerów telefonów" - dodała gliwicka prokuratura.

Za zarzucone czyny może grozić do 10 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki