REKLAMA

Wiceprzewodnicząca KE poinformowała prezydent Słowacji o negocjacjach z Polską i Węgrami

2020-11-30 21:44
publikacja
2020-11-30 21:44
Parlament Europejski

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova przeprowadziła konsultacje na temat funduszu odbudowy UE z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą – podała w poniedziałek kancelaria prezydencka. Jourova poinformowała Czaputovą o trwających negocjacjach z Polską i Węgrami.

„Od dawna jestem zwolenniczką tego, że odpowiedzialność i korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej muszą iść ręka w rękę. Niezależność sądownictwa, pluralizm mediów, walka z korupcją lub system funkcjonujących ograniczeń w organizacji władzy państwowej są zasadami, na których stoi Wspólnota Europejska” – cytuje wypowiedź Czaputovej jej kancelaria.

Wiceszefowa KE poinformowała słowacką prezydent o trwających negocjacjach z Polską i Węgrami, które - jak zauważyła - nie osiągnęły jeszcze znaczących postępów. Jej zdaniem kilka możliwych rozwiązań jest nadal otwartych. Zależy to głównie od chęci obu państw wyboru drogi, która jak najmniej zaszkodzi pozostałym krajom Unii Europejskiej – napisano w komunikacie.

Czaputova ze swojej strony podkreśliła, że Słowacja jest wraz z Czechami, Polską i Węgrami członkiem Grupy Wyszehradzkiej, która koordynuje swoje stanowiska w obszarach, co do których panuje zgoda. „Tam, gdzie nie znajdujemy porozumienia, działamy samodzielnie, jak w tym przypadku” – stwierdziła. Zapewniła Jourovą, że stanowisko Słowacji w sprawie budżetu i funduszu odbudowy jest jednoznaczne i podzielane przez rząd oraz inne podmioty władzy państwowej.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki