REKLAMA

Wiceminister negocjuje z branżą narciarską, będąc właścicielem stacji narciarskiej? "Trzeba to wyjaśnić"

2020-11-25 10:28, akt.2020-11-25 11:02
publikacja
2020-11-25 10:28
aktualizacja
2020-11-25 11:02
Ministerstwo Rozwoju

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki przyznał, że może być konflikt interesu prowadzącego negocjacje z branżą narciarską wiceszefa MRPiT Andrzeja Guta-Mostowego, który ma udziały w jednym z ośrodków narciarskich. "Trzeba to jakoś sprawdzić" - podkreślił.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy prowadzili na początku tygodnia konsultacje z branżą narciarską; we wtorek Gowin poinformował na Twitterze, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte.

Jak podał portal Wirtualna Polska, Gut-Mostowy ma udziały w spółce prowadzącej ośrodek narciarski w Witowie.

Terlecki został zapytany przez dziennikarzy, jak ocenia sytuację, kiedy wiceminister Gut-Mostowy negocjuje we własnej sprawie, czyli w sprawie wyciągów narciarskich.

"No nie wiem jak z tymi wyciągami. Trochę bez sensu, jeżeli hotele nie działają, to żeby wyciągi działały, ale nie jeżdżę na nartach, więc specjalnie mnie to nie zajmuje" - odpowiedział wicemarszałek.

Pytany, czy jeśli Gut-Mostowy jest właścicielem wyciągu narciarskiego, nie ma tu konfliktu interesu, Terlecki odparł: "Pewnie trochę jest. Trzeba to jakoś sprawdzić".

Kurort Witów-Ski / fot. Krystian Maj / FORUM

Jak podaje Wirtualna Polska, wiceminister rozwoju miał 299 udziałów w spółce prowadzącej ośrodek, które są warte 2 mln 990 tys. zł. "Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego pozbył się większości z nich po wejściu do rządu" - pisze portal. "Obecnie posiada mniej niż 10 proc. udziałów w spółce (ma 58 udziałów o wartości 580 tys. zł). Jego żona Krystyna ma z kolei 53 udziały. Polityk od 2018 r. zasiadał w zarządzie spółki +Witów-Ski+. A od 14 lutego 2019 r. do końca lipca br. był prezesem firmy" - podano w artykule Wp.pl.

Lewica Razem zwróci się do wicepremiera Gowina o ujawnienie negocjacji z branżą narciarską

Lewica Razem zwróci się do wicepremiera, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina o ujawnienie negocjacji z branżą narciarską. Chodzi o rolę, jaką w nich odegrał wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy, który ma udziały w jednym z ośrodków narciarskich.

Zmiany dotyczące sytuacji stoków narciarskich poseł Lewicy Maciej Konieczny na konferencji w Sejmie nazwał "radykalną woltą". "Jeszcze w weekend Jarosław Gowin zapewniał, że stoki będą zamknięte. I co? I we wtorek nagle okazuje się, że jednak nie, jednak będą otwarte" - mówił.

"Według wczorajszych informacji medialnych dowiadujemy się, że istotną rolę w podjęciu decyzji o tym, że stoki narciarskie jednak będą otwarte wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządu, miał Andrzej Gut-Mostowy - najbogatszy poseł, poseł Porozumienia i właściciel, współwłaściciel, udziałowiec stoku w Witowie" - powiedział.

Konieczny ocenił, że jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca i wymaga wyjaśnienia. "My jako Partia Razem będziemy domagać się wyjaśnień. Zwrócimy się do ministerstwa, do ministra Jarosława Gowina o udostępnienie notatek oraz list obecności ze spotkań konsultacyjnych, bo według deklaracji ministerstwa miały miejsce konsultacje z branżą, najprawdopodobniej w osobie wiceministra i na podstawie tych konsultacji podjęto decyzje" - mówił.

"Jeżeli to jest prawda, jeżeli istotną rolę w zmianie tej decyzji miał wiceminister rozwoju i właściciel stoku narciarskiego, to mamy w oczywisty sposób do czynienia z konfliktem interesu i to wymaga wyjaśnienia" - stwierdził poseł Lewicy.

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jes
Wspaniałe czasy nastały. Teraz nawet się ukrywać nie trzeba bo suweren przekupiony. Albo zgoda na rozkradanie Polski przez pisowców albo brak zgody i brak pińcset plus. A po wyborach widać co rodacy wybrali.
marianpazdzioch
Konflikt interesu, nepotyzm, korupcja... ? A co to takiego, zapyta kaczysta.
dlaczego_nie
To na pennon u opozycji opowie oficer polityczny
wwojtekw
Oprócz bycia współwłaścicielem stacji narciarskiej pan Gut-Mostowy jest też mocno powiązany z branżą hotelarską (sam jest właścicielem, bodajże hotel Sabała). Jest też pomysłodawcą "genialnego" projektu bonów turystycznych, więc to nie jest tak, że nagle się jakieś konflikty interesów pojawiły jak Oprócz bycia współwłaścicielem stacji narciarskiej pan Gut-Mostowy jest też mocno powiązany z branżą hotelarską (sam jest właścicielem, bodajże hotel Sabała). Jest też pomysłodawcą "genialnego" projektu bonów turystycznych, więc to nie jest tak, że nagle się jakieś konflikty interesów pojawiły jak pan Terlecki sugeruje. No, ale co za problem. W końcu powiedzą, że sprawdzą.
Na marginesie: sprawdźcie sobie w jakich partiach pan Gut-Mostowy wcześniej był i jakie stanowiska piastował (podpowiem, że skutecznie zmienia strony).
dlaczego_nie
Skuteczny biznesem jest czuły na rynkowe zmiany. Dostosowuje swój biznes do rynkowych trendów

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki