REKLAMA

Węgierski bank centralny wydał monetę z okazji rocznicy uruchomienia najstarszej w Europie linii metra

2021-05-04 10:55
publikacja
2021-05-04 10:55
Bank Centralny Węgier

Węgierski Bank Narodowy wydał monetę pamiątkową z okazji 125. rocznicy uruchomienia pierwszej linii metra w Budapeszcie, która jest najstarszą na kontynencie europejskim.

Wartość nominalna monety, która ma kształt prostokąta o wymiarach 3,96 cm na 2,64 cm, to 2000 forintów, czyli równowartość 25 zł. Po raz pierwszy w historii programu wydawania monet pamiątkowych została ona maszynowo pokryta patyną.

Monetę wykonano ze stopu miedzi (75 proc.) i niklu (25 proc.), waży 27 gramów. Wyprodukowano tylko 8 tys. egzemplarzy. Można je kupić przez internet lub w sklepie firmowym Węgierskiej Mennicy.

/ Bank Centralny Węgier

Na awersie monety przedstawiono jeden z przystanków kolejki podziemnej według rysunku z XIX wieku wraz z ludźmi w strojach z epoki. Na rewersie widać natomiast wagon silnikowy.

Kolejka podziemna w Budapeszcie wyruszyła w pierwszy kurs 2 maja 1896 r. i jechał nią wtedy m.in. cesarz Franciszek Józef na otwarcie wystawy milenijnej. Była to jednocześnie inauguracja uroczystości związanych z 1000-leciem państwa węgierskiego.

Burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony zapowiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że wkrótce powstaną plany modernizacji kolejki, która łączy Plac Deaka nieopodal peszteńskiego brzegu Dunaju z Placem Meksyku we wschodniej części miasta.

Linia kolejki początkowo miała 3,7 km długości, którą w 1973 r. zwiększono do 4 km. Według Karacsonya należałoby ją jeszcze wydłużyć, aby łączyła popularną linię tramwajową nr 2 biegnącą wzdłuż Dunaju z linią tramwaju nr 1.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki