WIG20 najwyżej od sierpnia. PGNiG i CD Projekt liderami wzrostów

Środa na giełdach przebiegała pod znakiem wzrostów. Powyżej kreski sesję kończyła zdecydowana większość europejskich indeksów, na zielono rozpoczęła się także sesja w USA. Jednym z niewielu spadkowych wyjątków był brytyjski FTSE100, który zamknął dzień niewielkimi spadkami. 

Wczorajsze głosowanie w sprawie brexitu wcale nie zmniejszyło niepewności dotyczącej przyszłości relacji Wielka Brytania-Unia Europejska. Wygrał scenariusz oczekiwany - odrzucono propozycję wynegocjowaną przez rząd - niewielu jednak spodziewało się aż tak wielkiej porażki premier May. Rynek czeka na dalszy rozwój sytuacji, pierwsza odpowiedź padnie już dziś, bowiem w konsekwencji przegranego głosowania brexitowego w planie pojawiło się głosowanie dotyczące wotum nieufności dla rządu. Środowym notowaniom znów towarzyszyła więc gorąca debata w brytyjskim parlamencie, którą zwieńczy wieczorne głosowanie.

Kliknij, by przejść do notowań
Kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

W dobre nastroje na europejskich rynkach wpisywały się wyniki polskich indeksów. Na środowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,84 proc. i wyniósł 2.364,2 pkt., co jest najwyższym poziomem zamknięcia od 29 sierpnia 2018 roku. Warto jednak zauważyć, że jeszcze około godziny 13:00 WIG20 znajdował się pod kreską i cały wzrost wypracowany został w ostatnich godzinach sesji.

Dobrze poradziły sobie także inne indeksy: mWIG40 (+1,3 proc.) który zakończył notowania na poziomie 4.080 pkt. (najwyżej od 5 października 2018 roku), sWIG80 poszedł do góry o 0,7 proc., a także WIG wzrósł o 0,9 proc. Obroty na rynku głównym wyniosły 881 mln zł, z czego 743 mln zł wygenerowały blue chipy.

Najmocniej wśród blue chipów wzrosła wycena PGNiG (+3,7 proc.). Przedstawiciele PGNiG oraz Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC podpisali umowę, która umożliwia polskiej spółce poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w emiracie Ras al-Chajma - poinformowało PGNiG w środowym komunikacie prasowym.

Na 0,3-proc. plusie, mimo spadków przez większą część sesji, znalazł się kurs KGHM. Miedziowy koncern poinformował w komunikacie prasowym, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności w dwóch przedsiębiorstwach należących do grupy KGHM. Spółka deklaruje pełną współpracę z organami.

Drugi dzień z rzędu mocno drożały akcje Benefit Systems (+2,65 proc., do 852 zł), zaś kurs Vivid Games wzrósł na zamknięciu o 26,4 proc. Na NewConnect, przy obrotach wynoszących ponad 2 mln zł, wzrósł kurs Ultimate Games - o 8,8 proc. Spółka chce w pierwszym kwartale przenieść się na rynek główny GPW. W środę KNF podał, że Ultimate Games złożył prospekt emisyjny akcji w Komisji Nadzoru Finansowego.

Mniej powodów do radości mieli inwestorzy posiadający papiery innej spółki z małej giełdy - United SA. Spółka oskarżyła trzech inwestorów o szantaż korporacyjny. Mieli się oni domagać odkupienia akcji po cenie 5-krotnie wyższej niż obecna. Akcje United zareagowały na te wieści kolejnymi spadkami, tym razem o 17,5 proc. Warto przypomnieć, że w spółce trwa spór pomiędzy częścią akcjonariuszy mniejszościowych, a głównym inwestorem. Pikanterii sporowi dodaje kontrowersyjna historia prezesa, który był już karany przez KNF. 

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl