REKLAMA

Emilewicz: W Polsce brakuje 2 mln mieszkań

2020-01-23 05:51
publikacja
2020-01-23 05:51

Satysfakcjonująca liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440. W Polsce na 1000 osób mamy 370 mieszkań. Brakuje więc 2 mln mieszkań - zauważyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oceniła, że lukę tę można zlikwidować "w dekadę".

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

"Z ostatnich danych GUS wynika, że w 2019 r. oddano do użytkowania ponad 207 tys. mieszkań, o 12 proc. więcej niż w 2018 r., co jest najlepszym wynikiem od 1980 roku" - przypomniała szefowa resortu rozwoju.

Wskazała, że 34 proc. nowo oddawanych nieruchomości, to domy jednorodzinne. "Tymczasem jednym z podstawowych naszych celów jest rozwój szeroko rozumianego mieszkalnictwa społecznego" - wskazała. Dodała, że chodzi o to, aby mieszkanie nie było większym obciążeniem dla budżetu domowego niż 1/3 dochodów.

Emilewicz podkreśliła, że aktualnie w Polsce mamy ok. 370 mieszkań na 1000 mieszkańców. "Minimalnie satysfakcjonująca nas liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440, dziś mamy ok. 370 mieszkań na 1000 mieszkańców, czyli brakuje jeszcze 2 mln mieszkań" - podała.

Szefowa resortu rozwoju dodała, że jeszcze przez upływem 100 dni rządu zostanie przedstawiony bilans otwarcia programu "Mieszkanie Plus" ze zmianami, który ma poprawić sytuacje mieszkaniową w Polsce.

"Chcemy zaprosić do realizacji tego dużego programu mieszkaniowego spółdzielnie mieszkaniowe, poszerzyć udział TBS-sów, które udało się w ostatnich latach ożywić, oraz deweloperów, którzy będą gotowi na transparentnych i dobrych warunkach w tym programie uczestniczyć" - powiedziała Emilewicz.

Wskazała, że np. przy zmianie wysokości bezzwrotnego grantu jakie uzyskują gminne TBS-y z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań pod wynajem, mogą się pojawić deweloperzy prywatni zainteresowani prowadzeniem TBS-u. "Są deweloperzy, którzy są tym zainteresowani" - podkreśliła.

Rządowy program "Mieszkanie Plus" to zbiór działań zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Program proponuje mieszkania na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności.

Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości wynika, że w ciągu trzech lat "funkcjonowania rynkowej części programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1907".

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marxs
"Emilewicz: W Polsce brakuje 2 mln mieszkań " i co z tego że brakuje 2 mln mieszkań Pani Emilko? w Bangladeszu brakuje 20 mln mieszkań a w Indiach 200 mln mieszkań no i co Pani na to? wyślemy tam do budowy "fahofcuf" z Pani Partii od programu "mieszkanie +"?
marxs
po prostu padła sprzedaż "apartamentów" z gipsowych pustaczków i trza napędzić następnych chciwych kretynków i chciwe kretynki na mieszkaniowe "inwestycje"
pdox
Skoro od dwóch dekad wciąż brakuje 2 milionów (tak, tak, 20 lat temu gadka była dokładnie ta sama), rozbiórek jest zdecydowanie mniej niż nowych budów, a demografię mamy raczej ujemną, to by znaczyło, że mieszkań brakuje dla kogoś, kto tu dopiero ma przyjechać. Z Bliskiego Wschodu może?
kmierz
10 lat temu brakowało miliona. Wniosek jest prosty: za 10 lat brakować będzie 3 milionów.
kyjo odpowiada kmierz
Pierwszy rząd PiS miał program budowy mieszkań, ktory miał trwac 8 lat. Niestety,wiemy ci sie stało i do wladzy doszla POkomuna, ktora nie miala żadnego planu budowy mieszkań, i dlatego dzis brakuje juz 2 milionów mieszkan. Dziekujemu tfffusku.
jag63
Noale o co chodzi ?

Pis już przecież budował 3.000.000 mieszkań.

I pewnie jest już milion mieszkań nadwyżki.
r4k
A ilu Rolls Royce'ów brakuje w Polsce abyśmy osiągnęli średnią Unijną na mieszkańca?
ryszard-taryfiarz
Niezła bzdura z tym, że brakuje znaczy wszyscy którzy nie mają własnego mieszkania są bezdomni? Ilu mercedesów w takim razie brakuje, podejrzewam, że też kilku milionów bo poza rowerzystami kto by nie chciał?
devroo
Oj, za taką narrację prezes nie pogłaszcze po głowie. W państwie PiS niczego nie brakowało, nie brakuje i nigdy nie będzie brakować. To tyllko poprzednia ekipa nie wybudowała, bo kradła a Tusk na to patrzył i nic nie robił.
fakty
Ale to jest jak najbardziej narracja rządu. Rozkręcenie tej bańki mieszkaniowej było i jest celowe, jak w szybkim i krótkim czasie zwiększyć wpływy z VAT ? Pierwsza opcja, bańka mieszkaniowa. Druga opcja, uwalenie inwestycji, brak inwestycji - VAT i CIT idzie do budżetu. Inwestycje mamy na najniższych poziomach od lat 90 -tych, a Ale to jest jak najbardziej narracja rządu. Rozkręcenie tej bańki mieszkaniowej było i jest celowe, jak w szybkim i krótkim czasie zwiększyć wpływy z VAT ? Pierwsza opcja, bańka mieszkaniowa. Druga opcja, uwalenie inwestycji, brak inwestycji - VAT i CIT idzie do budżetu. Inwestycje mamy na najniższych poziomach od lat 90 -tych, a mieszkania rosną w tempie 15 - 20 % rocznie. Ile to jest dodatkowych wpływów z podatków ? Ale to będzie piękna katastrofa jak mieszkaniówka siądzie. 500 + już nie działa, produkcja przemysłowa spada, budowlanka (poza mieszkaniami) spada, więc jedyne co pozostaje Jadzi to napędzać na nieruchomości mieszkaniowe. Ciekawe ile tak pociągną.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki