REKLAMA
BADANIE

DEMOGRAFIAW Hiszpanii przybywa więcej imigrantów, niż rodzi się dzieci

2023-01-21 12:00
publikacja
2023-01-21 12:00

Na terytorium prawie całego kraju przybywa więcej nowych imigrantów, niż rodzi się dzieci. Społeczeństwo ulega transformacji społecznej, która może zmienić mapę polityczną, gospodarczą i kulturalną kraju - napisał dziennik „El Confidencial”.

W Hiszpanii przybywa więcej imigrantów, niż rodzi się dzieci
W Hiszpanii przybywa więcej imigrantów, niż rodzi się dzieci
fot. F. J. CARNEROS / / Shutterstock

W 37 z 50 prowincji kraju nowi obywatele to większości przybysze z zagranicy. Dodatkowo jedna czwarta rodzących się w Hiszpanii dzieci ma matkę cudzoziemkę. Statystyki nie biorą przy tym pod uwagę tych matek, które otrzymały obywatelstwo hiszpańskie przed urodzeniem dziecka.

W Hiszpanii wzrost demograficzny od wielu lat uzależniony jest od imigracji. Ta tendencja demograficzna zaczęła się ok. 20 lat temu; obecnie ulega nasileniu nie tyle z powodu wzrostu liczby imigrantów, co spadku liczby narodzin.

Obecne saldo migracyjne wynosi ok. 500 tys. osób rocznie; ta liczba umożliwia dalszy wzrost demograficzny. Odsetek ludności napływowej stale wzrasta. Według prognoz Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) przed 2037 r. co czwarty mieszkaniec Hiszpanii będzie pochodził z zagranicy.

Ten proces transformacji społecznej może doprowadzić do zmiany mapy politycznej, gospodarczej i kulturalnej kraju, podobnie jak dzieje się w innych państwach zachodnich. Wiele rządów w Europie północnej i wschodniej próbowało odwrócić ten proces, zachęcając do posiadania dzieci za pomocą wielomilionowych programów wsparcia dla rodziców, ale żadna ze strategii nie okazała się skuteczna. W wielu przypadkach, np. we Francji, pomoc rządowa była wykorzystywana głównie przez ludność pochodzenia zagranicznego, której ciężar demograficzny usiłowano zmniejszyć.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei blokowanie napływu imigrantów negatywnie odbija się na produkcyjnych sektorach gospodarki, które potrzebują przybyszy, aby rozwiązać problem braku rąk do pracy.

Z Saragossy Grażyna Opińska 

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (16)

dodaj komentarz
bosssman84
We Francji myśleli że zrobią z nich Francuzów już się zorientowali że to będzie trochę odwrotnie no ale jest już za późno można tylko tak na bieżącą gasić co się da i się przyglądać. A to często bywa tak że kultura jest bardziej gorąca na emigracji niż w macierzy . Dlaczego płonęła Bruksela a nie Rabat czy Casablanka jak Maroko grało ?
zoomek
Wysłać promujących degeneracje Żydów np z Wyborczej do Izraela i niech tam promują bezdzietność i zohydzają macierzyństwo.
pikawka
widocznie tak sie im bardziej oplaca. zreszta nie tylko oni uprawiaja taka polityke
ssmentek
Tak się "opłaca" jak w średniowieczu "opłacało" się robić z chłopstwa niewolników... Nieliczni milionerzy, sypią groszem lewakom którzy oficjalnie tym rządzą, i razem sobie dobrze żyją. Zyski są, ale nie dla przeciętnego Hiszpana, dla niego są koszty :)
baibina
Uff dobrze ze w Polsce tak nie jest.. A nie czekaj XD
ssmentek
"(...) blokowanie napływu imigrantów negatywnie odbija się na produkcyjnych sektorach gospodarki (...)" Co to za bełkot znowu? "Sektory gospodarki" mają tutaj takie znaczenie jak woda na marsie. Ludzie pracujący w tych sektorach poradzą sobie znakomicie bo będzie lepsza płaca, a gdy mniej ludzi to i mniej produkować "(...) blokowanie napływu imigrantów negatywnie odbija się na produkcyjnych sektorach gospodarki (...)" Co to za bełkot znowu? "Sektory gospodarki" mają tutaj takie znaczenie jak woda na marsie. Ludzie pracujący w tych sektorach poradzą sobie znakomicie bo będzie lepsza płaca, a gdy mniej ludzi to i mniej produkować potrzeba. Gdzie ten problem?
niko1
W Hiszpanii jest prawie 3 milliony bezrobotnych więc uzasadnić inwazji przez potrzeby rąk do pracy to 100% oszustwo !
ssmentek
Pani Grażyna Opińska za to widać bierze kase aby kłamać z Saragosy :)

jenak
Tam jest 2 x tyle bezrobotnych i nie wiem, czy to jest już prawda.
niko1
Inwazja na Zachodzie jest dużo gorsza niż na Ukrainie ale nie wolno o tym mówić...

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki