W Danii najmniej wniosków o azyl od 2008 roku

W minionym roku o azyl w Danii starało się niespełna trzy i pół tysiąca osób. To najmniej od 2008 roku. Zdaniem minister ds. migracji to efekt polityki duńskiego rządu, który stara się ograniczyć falę imigrantów.

Szefowa resortu - Inger Stojberg - twierdzi, że ostry kurs który obrała jest dostrzegany daleko poza granicami Danii. "Zawsze byłam zadania, że uchodźcy wybierają te kraje, które mogą im najwięcej zaoferować. Duński rząd nie oferuje prezentów" - napisała w komentarzu do opublikowanych właśnie przez jej ministerstwo statystyk.

Podczas ostatniego kryzysu migracyjnego w 2015 roku o azyl w Danii starało się blisko 15 tysięcy osób. Rok później o ponad sześć tysięcy więcej. W odpowiedzi duński rząd wprowadził 34 zaostrzenia dotyczące uchodźców, starających się o azyl. Jednym z nich był zatwierdzony przez parlament kontrowersyjny przepis, który pozwalał na konfiskatę biżuterii oraz gotówki, przywożonej przez imigrantów, by tym sposobem pokryć ich koszty pobytu w Danii.

Inger Stojberg napisała w oświadczeniu dla prasy; "Mam nadzieję, że w następnych latach przyjmiemy niewielu uchodźców. Bowiem najlepiej jest im pomagać na miejscu, zanim wybiorą się w często niebezpieczną podróż", konkluduje duńska minister.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tissol

Prawidłowo. Przyjmować tych, którzy po pierwsze są w stanie sami się utrzymać, bo mają kwalifikacje, a po drugie szanują kulturę kraju, do którego zmierzają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil