REKLAMA

U deweloperów podwyżki. „W 2018 roku o około 5 proc.”

Malwina Wrotniak2017-12-28 14:56redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2017-12-28 14:56

Już nie 282, a 298 tysięcy i nie 294, a 308 tysięcy – takiej zmiany cennika w ciągu weekendu dokonał niedawno jeden z wrocławskich deweloperów. Do podwyżek w ostatnim czasie przyznał się też jeden z jego konkurentów, działający również na rynku stołecznym. Winą za podwyżki obarczają coraz droższe grunty i brak rąk do pracy.

Jeśli nadal jest pani zainteresowana naszą ofertą, polecam oglądanie mieszkania w piątek, szybką decyzję i podpisanie umowy najpóźniej w poniedziałek, kiedy to podniesiemy ceny mieszkań – pisał do klientów w połowie grudnia sprzedawca w jednej z wrocławskich firm deweloperskich. Podwyżki cen w trakcie realizacji inwestycji należały raczej do rzadkości.

fot. / / YAY Foto

Tak, ceny podwyższamy

Pracownicy wrocławskiej firmy Rafin Development, z którymi rozmawialiśmy, choć nie chcą, by podawać ich nazwiska, dość otwarcie mówią o podwyżkach, podkreślając, że dotyczą tylko jednej inwestycji, na osiedlu Partynice. Ceny ofertowe lokali 2-pokojowych wzrosły tam o kilka do kilkunastu tysięcy złotych na mieszkaniu. Stan zaawansowania robót pozwala już klientom wejść na budowę, co – biorąc pod uwagę, że tutejsze lokale nadal są w sprzedaży – w okolicy wcale nie jest standardem. I właśnie między innymi na fakt względnie bliskiego terminu zakończenia inwestycji powołuje się deweloper, argumentując podniesienie cen. W wielu inwestycjach nie tylko na tym, ale i na sąsiednich osiedlach wyprzedano już nawet te lokale, które zostaną oddane do użytku dopiero w 2019 roku. Przedstawicielka dewelopera uzasadnia nowy cennik także podniesieniem standardu przygotowywanych mieszkań, w tym stosowaniem materiałów z wyższej półki.

Wyższymi cenami mieszkań niedawno zaskoczył klientów także inny deweloper. „Dom Development na jednym z osiedli ostatnio podniósł ceny o 150 zł/mkw. Poinformowali telefonicznie osoby, które były drugie w kolejce” – pisze jeden z internautów w komentarzu do dyskusji na temat cen mieszkań. – W ostatnim czasie podnieśliśmy ceny mieszkań średnio o około 4 proc., porównując rok do roku – potwierdza Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development. – Podwyżki dotyczą większości naszych inwestycji. Spodziewamy się, że wzrostowy trend sprzedaży mieszkań wyhamuje w związku z tym, że podaż może nie sprostać popytowi. Ponadto może to pociągnąć za sobą zdecydowany wzrost cen mieszkań po kilku latach relatywnej stabilizacji – dodaje przedstawiciel spółki.

Sprzedaż droższa, bo zakupy droższe

Deweloperzy powołują się na różne powody podwyżek. Niektórzy, jak Rafin, z poczucia posiadania produktu lepszego od konkurencji, inni - za sprawą drożejącego procesu inwestycyjnego. W tym drugim wymiarze jak bumerang powraca wątek zmieniających się przepisów. W tym roku gorące dyskusje toczyły się wokół projektu Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Gdyby pierwotne założenia nowych przepisów weszły w życie, mogłyby nie pozostać bez wpływu na rozpoczęcie i przebieg wielu osiedli mieszkaniowych.

– Za sprawą ustawy o ustroju rolnym, zasób terenów pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe i tak został już mocno ograniczony, a ceny takich gruntów poszybowały. W przypadku wejścia planowanych przepisów w życie, sytuacja uległaby dalszej komplikacji. Trudno powiedzieć, jaka część gruntów deweloperskich nie spełnia warunków nowelizacji, a więc może na długo zostać wykluczona z procesu inwestycyjnego. Od tego będzie zależał wpływ nowelizacji na pierwotny rynek mieszkaniowy – analizował na łamach Bankier.pl potencjalne scenariusze w branży Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

Zbliżające się zmiany w przepisach czy nowe wymogi energooszczędności wymieniane są w dyskusji o powodach do podnoszenia cen tak samo często, jak problemy z niedoborem rąk do pracy. Czasy, które cieszą pracownika, spędzają sen z powiek wielu pracodawcom. – W II połowie 2017 roku wyraźnie wzrosły koszty wykonawstwa, co w głównej mierze spowodowane jest trudnościami w pozyskiwaniu pracowników budów – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

Sytuację częściowo ratują coraz liczniejsi na rodzimym rynku pracownicy z Ukrainy, ale i te zasoby mogą okazać się niewystarczające. – Oni też nie przyjeżdżają tutaj pracować za najniższą pensję, cena ich pracy rośnie – mówił podczas ostatnich Dni Dewelopera Edward Laufer, członek zarządu PZFD. Zdaniem Konrada Płochockiego pomóc mogłoby aktywne pozyskiwanie pracowników nie tylko z Ukrainy czy Białorusi, ale także dalej ze Wschodu. Deweloperzy wciąż oczekują też zmian w zakresie wydawania decyzji administracyjnych, w tym decyzji WZ oraz środowiskowych. Póki co, branża nastawia klientów na podwyżki. – W 2018 roku ceny mieszkań będą wzrastać i będzie to wzrost o ok. 5 proc. – zapowiada dyrektor generalny związku deweloperów.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
obronca_przebraza
Tak, tak, odbierać od wujków, bo mają potrzeby!
Akurat teraz,przed podwyżkami stóp, jak zwykle, na szczycie koniunktury:)))!
trooper
Niby tak, choć w poprzednim cyklu stopy procentowe rosły 5 czy 6 lat zanim rynek się załamał, więc te wzrosty cen mogą jeszcze trochę potrwać.
glos_rozsadku
a inflacja rzeczywista 6%. Brawo PIS.
kimdzongtusk
Mamy szczyt koniunktury gospodarczej, szczyty na giełdach i początek cyklu podwyżek stóp procentowych, oj będzie się działo
P.S. no i artykuły o niekończącym się wzroście cen + bitcoin ; ładnie się wszystko układa
trooper
Sprzedaj wszystko i trzymaj złotówkę :xD zobaczysz co się z tą złotówką stanie jak przyjdzie kryzys a długi i zobowiązania zaciągane przez obecny rząd trzeba będzie spłacać.
dkjachu
Już pisali ze taniej nie bedzie kupować ludziska szybko bo mieszkań brakuje juz pisali teraz pisza ze ceny w kosmos szybko szybko
pomatol
Jesli ktos nie wierzy w podwyzki to polecam sprawdzic na wlasna reke.
Wystarczy odpalic strone ktoregos z osiedli i kliknac galeria i budynek 3d - mozna sprawdzic aktualnie sprzedane/zarezerwowane mieszkania.

Sledzilem na biezaco i sa bloki ktore maja dostepne pojedyczne wolne mieszkania, a do oddania okolo roku. Tyle w
Jesli ktos nie wierzy w podwyzki to polecam sprawdzic na wlasna reke.
Wystarczy odpalic strone ktoregos z osiedli i kliknac galeria i budynek 3d - mozna sprawdzic aktualnie sprzedane/zarezerwowane mieszkania.

Sledzilem na biezaco i sa bloki ktore maja dostepne pojedyczne wolne mieszkania, a do oddania okolo roku. Tyle w temacie ...

A podwyzki sa prawdziwe - jak watpicie poczytajcie fora osiedli domd na fb. Tam byly taki wpisy.

A na spadki to sobie bedziecie musieli poczekac, taka jest prawda i albo to wypierasz albo bierzesz sie do roboty i stac cie ..
lockvestor
Piszesz o tych grupach na FB, gdzie są po 2-3 osoby (wszędzie te same)? Dlaczego miałbym nie krytykować artykułów naganiających na sprzedaż? Niech mój komentarz czy innych będzie głosem w tej sztucznie napędzanej hossie. Ot tak - jako siła oporu.

W artykule powołują się na jakiś komentarz z bankiera. Ty także
Piszesz o tych grupach na FB, gdzie są po 2-3 osoby (wszędzie te same)? Dlaczego miałbym nie krytykować artykułów naganiających na sprzedaż? Niech mój komentarz czy innych będzie głosem w tej sztucznie napędzanej hossie. Ot tak - jako siła oporu.

W artykule powołują się na jakiś komentarz z bankiera. Ty także powołujesz się na jakieś komentarze, tylko, że wszystkie te komentarz są wstawiane przez ludzi, którzy nie wiadomo jakie mają intencje i czy nie są podstawione/pozorowane?

Ktoś tutaj wspominał, że czeka na spadki? Ja nie widzę takiego komentarza.

hfjdj
Ja szukam mieszkania w Warszawie i jeżeli chodzi o nowe to w momencie kiedy już budynek jest oddany do użytku na sprzedaż są tylko i wyłącznie pojedyńcze lokale... i to takie których nikt nie chciał. Jak chce się coś sensownego kupić to trzeba kupować dziurę w ziemi, a jak chce się kupić patio albo jakiś fajny parter Ja szukam mieszkania w Warszawie i jeżeli chodzi o nowe to w momencie kiedy już budynek jest oddany do użytku na sprzedaż są tylko i wyłącznie pojedyńcze lokale... i to takie których nikt nie chciał. Jak chce się coś sensownego kupić to trzeba kupować dziurę w ziemi, a jak chce się kupić patio albo jakiś fajny parter z ogródkiem to nie wiem jak. Trzeba chyba mieć w rodzinie deweloperów bo jeszcze mi się nie zdarzyło żeby takie mieszkanie było wolne.
lockvestor odpowiada hfjdj
Uderz w stół a naganiacze się odezwą. Opowiadanie historyjek do domena tej branży. "Fajny parter z ogródkiem", "kupić patio". Sorry, nie ze mną te numery. Już słyszałem od tylu pośredników wyuczone opowiastki o stabilizacji cen, że nic mnie nie zdziwi. W koło jedno i to samo.

Rząd - banki
Uderz w stół a naganiacze się odezwą. Opowiadanie historyjek do domena tej branży. "Fajny parter z ogródkiem", "kupić patio". Sorry, nie ze mną te numery. Już słyszałem od tylu pośredników wyuczone opowiastki o stabilizacji cen, że nic mnie nie zdziwi. W koło jedno i to samo.

Rząd - banki - deweloperzy. Święta trójca.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki