REKLAMA

Tym będą żyły rynki: Powell i dane z zamrożonej gospodarki

2021-03-19 16:00
publikacja
2021-03-19 16:00
Tym będą żyły rynki: Powell i dane z zamrożonej gospodarki
Tym będą żyły rynki: Powell i dane z zamrożonej gospodarki
fot. Pool / / Reuters

Bohaterem nadchodzącego tygodnia znów może zostać szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell. W kalendarium mamy też liczne publikacje danych z pogrążonej w kolejnym już lockdownie europejskiej gospodarki.

Poniedziałek, 22 marca

Tydzień rozpoczniemy od „szybkich” wskaźników koniunktury gospodarczej w Polsce. Jednakże tym razem dane zbierane na początku marca są już odległą historią, ponieważ ankietowani odpowiadali w okresie względnego otwarcia gospodarki. Albowiem od soboty, 20 marca, w Polsce zaczyna obowiązywać częściowy lockdown. Wracamy do stanu „narodowej kwarantanny”, jaki obwiązywał od końcówki grudnia do połowy lutego. Ekonomiści przewidują, że gospodarka pozostanie częściowo zamknięta aż do maja.

O 14:00 poznamy raport Narodowego Banku Polskiego o podaży pieniądza w Polsce. Jest on o tyle ciekawe, że punktem odniesienia będzie luty 2020 roku – ostatni w pełni normalny miesiąc w Polsce i na świecie. Szacuje się, że za sprawą „dodruku” blisko 110 mld zł przez NBP oraz masowego szturmu Polaków na gotówkę przez poprzednie 12 miesięcy podaż pieniądza M3 wzrosłą o blisko 17%.

O tej samej porze czeka nas dwugłos ważnych bankierów centralnych. Na 14:00 wystąpienia publiczne zaplanowane mają znany z rozsądnych poglądów na politykę monetarną szef Bundesbanku Jens Weidmann oraz słynący z zamiłowania do „drukowania” pieniędzy przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Wtorek, 23 marca

Wtorkowy poranek przyniesie paczkę danych z Wielkiej Brytanii. O 8:00 poznamy statystyki dotyczące wynagrodzeń (za styczeń) oraz bezrobocia (za luty). Dwie godziny później poznamy finalne statystyki stopy bezrobocia dla Polski, która według wstępnych szacunków w lutym wyniosła 6,6%.

O 14:00 decyzją o stopach procentowych uraczy nas bank centralny Węgier. Amerykanie pokażą lutowe statystyki sprzedaży nowych domów (o 15:00). Na 17:00 zaplanowane jest kolejne wystąpienie szefa Fedu organizowane w ramach konferencji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Środa, 24 marca

Środa będzie dniem publikacji wstępnych wskaźników PMI za marzec. Tradycyjnie zaczniemy od Japonii (1:30) i będziemy się przesuwać na zachód: Francja (o 9:15), Niemcy (9:30), strefa euro (10:00), Wielka Brytania (10:30) do USA (14:45). W międzyczasie (o 8:00) napłyną dane o brytyjskiej inflacji CPI.

Amerykanie pokażą wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (o 13:30), co za oceanem jest główną miarą inwestycji przedsiębiorstw. O 15:00 czeka nas kolejny w tym tygodniu występ Jerome’a Powella. A na deser dostaniemy cotygodniowy raport o zapasach paliw w USA (o 15:30).

Czwartek, 25 marca

Poranek przyniesie indeksy nastrojów niemieckich konsumentów (o 8:00) oraz francuskiego biznesu (8:45). O 9:30 Szwajcarski Bank Narodowy opublikuje rutynowy komunikat o polityce monetarnej. Rynek nie oczekuje istotnych zmian i obstawia utrzymanie stopy referencyjnej dla franka na rekordowo niskim poziomie -0,75%.

Z kolei Europejski Bank Centralny o 10:00 pokaże dane o podaży pieniądza M3 za luty. Także w strefie euro ilość pieniądza w obiegu przez ostatnie 12 miesięcy rosła w tempie dwucyfrowym. O 13:30 poznamy finalny szacunek PKB Stanów Zjednoczonych za IV kwartał. W tym momencie (koniec I kw.) są to już dane mocno historyczne. Tradycyjnie w czwartek (ale o 13:30) na rynki trafi też cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w  USA.

Piątek, 26 marca

Rano czeka nas wysyp danych z Europy. Wart uwagi będzie zwłaszcza marcowy odczyt nastrojów francuskich gospodarstw domowych (8:45) oraz indeks Ifo mierzący nastroje niemieckich menedżerów (o 11:00). Z Polski nadejdzie wskaźnik wyprzedzający koniunktury (o 9:00).

Zza Atlantyku nadejdzie raport o wydatkach i dochodach Amerykanów za luty. Będą to ostatnie dane przed tym, jak do obywateli USA trafią kolejne zapomogi w ramach czwartego już pakietu fiskalnego. Amerykańskie 1400+ będzie ujęte w statystykach za marzec i kwiecień. Mimo to ekonomiści liczą, że już w marcowym raporcie Uniwersytetu Michigan (o 15:00) zobaczymy istotną poprawę nastrojów gospodarstw domowych. Tydzień tradycyjnie zakończymy danymi firmy Baker Hughes na temat liczby wież wiertniczych w amerykańskim sektorze naftowym.

Niedziela, 28 marca

Po raz kolejny dokonamy przesunięcia zegarków o godzinę do przodu, zmieniając czas z zimowego na letni. Tracąc godzinę snu wracamy do zwyczajowego przesunięcia czasowego miedzy Europą a Nowym Jorkiem – sesja na Wall Street znów trwać będzie od 15:30 do 22:00 czasu polskiego.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mooooo
Czym będą żyły rynki ,,, Wypocinami z bankier pl. Bo na prawdę o zdrowa ocenę rynku to tej ciemnoty przylepionej do wykresów to ich nie stać.
ziutek2021
Zawsze mnie zastanawiało kim są te mityczne "rynki"? Rynki czyli kto?
the_mind_renewed
Tym będą żyć kasyna. Oto poprawny tytuł. W USA już w zasadzie nic się nie produkuje oprócz fake news, dodruku, propagandy i fałszowania danych albo podawania ich wybiórczo aby wyglądało względnie, no i podstawowa rzecz to produkują cotygodniowo ponad 780 tysięcy nowych bezrobotnych, a ostatnio „Ford planuje przenieść Tym będą żyć kasyna. Oto poprawny tytuł. W USA już w zasadzie nic się nie produkuje oprócz fake news, dodruku, propagandy i fałszowania danych albo podawania ich wybiórczo aby wyglądało względnie, no i podstawowa rzecz to produkują cotygodniowo ponad 780 tysięcy nowych bezrobotnych, a ostatnio „Ford planuje przenieść nowy projekt z fabryki Avon Lake do Meksyku” Niestety te trendy opanowały globalnie świat. Nawet kontenerów zabrakło bo z towarem wszystkie wyruszają z chin załadowane. A z powrotem pustych jest kłopot. Biden popiera też otwarcie granicy południowej USA bo to solidna i tania siła robocza. Bo na opasłych tubylcach grzejących gruchy na kanapach nie może polegać, uważają oni że za samo pojawienie się ich na tym świecie należy im się dożywotnia opieka państwa. To kompletne matoły nieprzystosowane do życia.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki