Twórca Amber Gold uniewinniony w procesie odwoławczym ws. przestępstw skarbowych

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił w środę w procesie odwoławczym twórcę Amber Gold Marcina P., oskarżonego o opóźnienia we wpłatach zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanych w firmie wynagrodzeń.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Za to przestępstwo skarbowe w sierpniu 2018 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał Marcina P. na karę 25 tys. zł grzywny.

Sąd I instancji uznał, że były szef Amber Gold nie wpłacał w terminie ustawowym (tj. do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę) na rachunek Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń za miesiące maj i czerwiec 2012 r., w łącznej kwocie ponad 283 tys. zł. Od drugiego zarzutu, że Marcin P. zwlekał z podobnymi płatnościami w latach 2010-2011 na kwotę ponad 570 tys. zł sąd niższej instancji go uniewinnił. Od wyroku Sądu Rejonowego odwołała się prokuratura i obrońca Marcina P.

Sąd Okręgowy uniewinnił w środę Marcina P. od zarzutu, za który został skazany przez sąd I instancji. Jednocześnie utrzymał w mocy wyrok uniewinniający wydany przez Sąd Rejonowy za inną część aktu oskarżenia.

"Apelacja prokuratora nie zasługiwała na uwzględnienie, natomiast apelacja oskarżonego okazała się zasadna" - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Edyta Frycz.

Podkreśliła, że Sąd Rejonowy "prawidłowo ustalił wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jakie powinny być pobrane i wpłacone przez płatnika w latach 2010-2012".

Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku jest prawomocny.

Główny proces w sprawie afery Amber Gold, w którym na ławie oskarżonych zasiadają Marcin P. i Katarzyna P., trwa od marca 2016 r.

Proces Marcina P. i Katarzyny P. toczy się w sposób jawny, ale sąd zakazał upubliczniania treści wyjaśnień oskarżonych i zeznań świadków.

Według prokuratury Katarzyna P. i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. W sumie Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia.

Oskarżeni w trakcie śledztwa nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień, bądź składali wyjaśnienia sprzeczne z prokuratorskimi ustaleniami.

Według prokuratury spółka Amber Gold była tzw. piramidą finansową, a oskarżeni bez zezwolenia prowadzili działalność polegającą na gromadzeniu pieniędzy klientów parabanku.

Zdaniem śledczych klienci od początku przy zawieraniu umów byli wprowadzani w błąd co do sposobu przeznaczenia zainwestowanych przez nich pieniędzy. Zapewniano ich, że za pieniądze kupowane będzie złoto, srebro lub platyna, co potwierdzać miały wystawiane certyfikaty. Lokaty rzekomo miały być ubezpieczone i gwarantowane przez Fundusz Poręczeniowy AG, na który klienci musieli wpłacać 1 proc. wartości każdej lokaty.

Obok oszustwa znacznej wartości oskarżonym zarzuca się także pranie pieniędzy wyłudzonych od klientów parabanku. Oskarżeni wielokrotnie - według śledczych - przelewali je na różne konta bankowe m.in. spółek grupy Amber Gold oraz innych podmiotów i osób.

Katarzyna P. i Marcin P. pieniądze pozyskane z lokat wydawali na rozmaite cele, m.in. na finansowanie linii lotniczych OLT Express (nieistniejący już przewoźnik, w którym głównym inwestorem była Amber Gold) przeznaczono prawie 300 mln zł. Część dochodów szła też na wynagrodzenia. Ustalono, że z tego tytułu oskarżeni wypłacili sobie 18,8 mln zł.

Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 r. Katarzyna P. została aresztowana w połowie kwietnia 2013 r.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Firma 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich. (PAP)

Autor: Robert Pietrzak

rop/ pad/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
37 23 aerk

18 tys ludzi oszukanych na 800 mln. Gdzie sa pieniadze ???
Reforma sądów konieczna

! Odpowiedz
4 46 search

Widzisz, troche tego zlota przejeli, powiedzmy za kilka milionow zeta. To spora kasa ktora w duzej czesci trafi do syndyka, prawnilow, ekspertow od niczego. Do duza grupa ludzi, ktorych rozczenia przy likwidacji sa na I miejscu. Resza co zostanie zostanie rzucona na pozarcie ludowi co wplacal kase. Na koncu wyjdzie Panienka Wasserman i wyda oswiadczenie i przedstawi raport. Dobrze ze to ona bedzie pisac bo jakby mial za to zabrac sie Mr Suski to by byla jazda i smiechu po pachy. Choc Komisja wciaz czeka by przesluchac switka Katarzyna Wielka, ktora jeszcze nie przyjechla i sie nie stawila.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
52 26 grzegorzkubik

To jest efekt niezmienionych sądów. Przypomnę tu, że tragedia w Gdańsku to też efekt braku reformy. Dostało się także tym, którzy murem stoją za obecnym kształtem sądownictwa. Mam jednak wielką nadzieję, że rząd jednak weźmie się za to.

! Odpowiedz
14 55 search

:-D wszyscy prezesi sadow zostali wymienieni na lizusow, ministra dobrej zmiany. Amber Gold to projekt priorytetowy, swiadczy o tym komisja Pannienki Wasserman co ma ciekawe poglady na temat WOSP. Brak reakcji prokuratury i policji jest na reke Dobrej zmiany by fanatykami Grzesiami Kubik wyreczac i likwidowac przeciwnikow politycznych i to fizycznie.
Ile ci placa za durne wpisy bo mi 100 zl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 46 histeryk

Oczywiście, grzegorzkubik zapoznał się z aktami sprawy i wie, że sądy zawsze wydają skandaliczne wyroki - zwłaszcza wtedy, gdy mówi tak TVP. Jaki motyw miałby przyświecać dwóm niezależnym składom sędziowskim (sądu rejonowego a potem w apelacji) aby uniewinniać winnego w jakiejś sprawie człowieka? Teoria spiskowa? 10 tys. polskich sędziów w wielkim spisku z "europejskimi elitami" przeciwko "zwykłym ludziom"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 54 search

Gdzie jest Panienka Waserman i Caryca katarzyna. Niby wina tuska a to zolnierze ze stajni ziobro robia takie rzeczy.

! Odpowiedz
30 23 548580431

chyba się pożyga.... ale kraj ale jaja

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.