To będzie chory rok. W przychodniach chaos i kolejki

Lekarze rodzinni mają od stycznia diagnozować raka, problemy ze wzrokiem i skórą, ale nie dostali na to pieniędzy. W przychodniach może czeka nas chaos i jeszcze dłuższe kolejki, zapowiada Metro.

Nie unikniemy kolejek do lekarza (fot. Piotr Lampkowski / FORUM)

2015 to rok dużych zmian w ochronie zdrowia. Główna reforma to pakiet onkologiczny, czyli nowe zasady opieki nad pacjentem z podejrzeniem nowotworu. Poszerzy się zakres działań lekarzy rodzinnych - według zamysłu ministra zdrowia, będziemy u nich diagnozować i leczyć znacznie więcej chorób niż do tej pory.

Choć reformy mają wejść w życie za siedem tygodni, wciąż brakuje rozporządzeń do ustaw, nie ma porozumienia między lekarzami rodzinnymi a resortem zdrowia, a szpitale i lekarze nie znają źródła finansowania zapowiedzianych przez rząd zmian.

Znany jest jedynie ogólny budżet na zdrowie w 2015 r. NFZ przeznaczy na nasze leczenie ponad 69 mld zł, tj. o 2,3 mld zł więcej niż w tym roku. O ok. 400 mln zł zmniejszą się za to wydatki na zdrowie finansowane z budżetu państwa - wyniosą niecałe 7 mld zł.

Mimo że pieniędzy w kasie Funduszu jest więcej, to według lekarzy rodzinnych i tak za mało, by pokryć koszty reformy. Dostaną o niecały 1 proc. więcej środków niż w tym roku, za to przybędzie im pracy i mają się stać kluczowym elementem systemu.

Jeśli do końca grudnia ministerstwo nie zapanuje nad bałaganem, to w nowym roku zamiast szybszego leczenia raka, chorych mogą czekać jeszcze dłuższe kolejki i chaos. A ministra Arłukowicza pewnie dymisja, spodziewana zresztą przez komentatorów od dawna, konkluduje Metro. (PAP)

mp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Marecek

Wszystkie dodatkowe pieniądze w służbie zdrowia idą na wzrost wynagrodzeń dyrekcji i rad nadzorczych! Jakieś ochłapy jeszcze dostają lekarze jeśli sobie wywalczą ale na wynagrodzenia pielęgniarek, salowych czy - broń boże - nowy sprzęt nie zostaje już nic! Pozostaje wykonywanie zabiegów na sprzęcie często pamiętającym lata sześćdziesiąte i często zostawianie jednej pielęgniarki na cały oddział. A pacjent? Jak dobrze zarabia niech płaci więcej na NFZ za obsługę służby zdrowia i ograniczanie wydatków a leczyć może się prywatnie bo go stać. Z chorych i biednych i tak nie ma pożytku, bo mniej dają na wynagrodzenia budżetówki więc niech sobie umierają! Im wystarczy paracetamol i amol bo bez recepty, to se kupią sami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~wiwaldii

A ja mam ich gleboko w dupie!!

! Odpowiedz
3 4 ~NarodowyKapitalista

Lewackość jest chorobą, tak zacznijmyNiech dalej bolszewiki z solidarności kochają swoją europkę to TUTAJ!!! będzie coraz gorzej.O wpływach socjalistycznej "europy" na Polskę nie muszę chyba mówić.Jesteśmy neokolonią, tak powie ci każdy ekonomista, i to jest fakt!

! Odpowiedz
0 2 ~AJKS

Tacy jak ty chodzą do pracy chorzy i zarażają innych, no bo twardziele i muszą mieć kasę za wszelką cenę. Dlaczego chorujecie? Bo eksploatujecie swój organizm ciągłą frustracją i jeje rozładowywaniem. Europa socjalistyczna? hahaha. To właśnie kapitalizm okrada Polskę. Wolny rynek okrada nas. Koncerny farmaceutyczne na powyższy przykład. Korupcja wynika z chciwości a chciwość jest charakterystyczną cechą neoliberałów, którzy to właśnie rządzą od upadku PZPR i PRL. Ci najgorsi (od prywatyzacji) już zwiali. Popłuczyny eksploatują resztę kraju i krzyczą jak to ich uciskają podatki. Tyle, że np VAT uciska konsumentów a nie producentów a podatek dochodowy płacimy tylko gdy wykazujemy zyski i dotyczy zysków a nie obrotów. Wy narodowcy nie potraficie nic stworzyć, tylko robicie rozróby w święto niepodległości. Lewackość nie ma nic do poglądów na rynki itp. Lewackość to chęć życia z innymi w zgodzie i tolerowania inności a przede wszystkim formuła: twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna moja i vice versa! Jeśli naród jest na tyle tępy, że daje się okradać, to jak powiedział JKM, niech zdychają. Bolszewicy, czyli większość - w Polsce większość obywateli wychowana jest w duchu religii chrześcijańskiej. Solidarność i KK zawsze szły w parze. KK jest symbolem tradycji i ducha narodowego oraz, czego oczywiście nie chce, hierarchii, zamordyzmu, wyzysku i niepłacenia podatków a korzystania z dobrodziejstw socjału.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~polak

Myślenie nigdy nie było mocną stroną polaków,a co do służby zdrowia,to jest taka jakimi jesteśmy my,obywatele tego kraju

! Odpowiedz
0 5 ~yghgjhkhgjhghj

jedyny problem tego narodu że ludzie jeszcze nie zaczeli myśleć.

! Odpowiedz
0 9 ~Maria

Każda reforma opieki zdrowotnej z ostatnich lat oznacza tylko jedno - mniej pieniędzy na opiekę zdrowotną, kłamstwa że ma być lepiej i coraz większa konieczność płacenia za leczenie.

! Odpowiedz
0 5 ~dd

Górnikom nie chcą płacić za przychodzenie do pracy tylko za wykonaną pracę.Lekarzom z każdą wykonaną pracę trzeba zapłacić, a poza tym za przychodzenie do pracy też.

! Odpowiedz
0 8 ~ridge

Osoba odpowiedzialna za ostatnią reformę służby zdrowia zasiada obecnie na fotelu premiera.

! Odpowiedz
1 15 ~okulista

Lekarze rodzinni nie mają sprzętu np. okulistycznego, który kosztuje niemało. Według norm NFZ lekarz rodzinny będzie mógł skierować pacjenta do okulisty tylko jesli wcześniej diagnozował go bezskutecznie przez 3 miesiące. W praktyce oznacza to ślepotę przy wielu schorzeniach. Oznacza to że będziecie chodzić prywatnie do okulisty, który za wyższą kwotę udzieli wam porady.Głosuję na PO jak dla mnie super

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil