REKLAMA

Ranking województw Bankier.pl. Sprawdź, gdzie żyje się najlepiej

2014-11-04 16:18
publikacja
2014-11-04 16:18
Bankier.pl

Wzrost mobilności Polaków spowodowany rozwojem technologicznym oraz zmianami zachodzącymi w społeczeństwie sprawia, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, gdzie najlepiej się żyje? Zwykle odpowiedzi prowadzą nas do dalekich krajów. 

Nie każdy Polak chce żyć na obczyźnie, ale samemu również ciężko zadecydować, który region jest najbardziej przyjazny w sensie ekonomicznym dla przeciętnego Polaka. Właśnie do tych celów porównawczych zespół Działu Analiz Bankier.pl przygotował prosty ranking województw oraz raport: Co się zmieniło w samorządach od 2010 roku? [PDF]

W rankingu uwzględniono przeciętne wynagrodzenie w danym województwie, średnią cenę metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w największym mieście regionu, stopę bezrobocia oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Ranking województw Bankier.pl
Miejsce Województwo Wskaźnik
1 mazowieckie 0,47
2 śląskie 0,66
3 wielkopolskie 0,87
4 lubuskie 0,88
5 łódzkie 1,00
6 dolnośląskie

 1,02

7 opolskie 1,14
8 kujawsko-pomorskie 1,20
9 małopolskie 1,21
10 podkarpackie 1,22
11 pomorskie 1,24
12 zachodniopomorskie 1,25
13 podlaskie 1,28
14 lubelskie 1,31
15 świętokrzyskie 1,39
16 warmińsko-mazurskie 1,44
* Im mniejsza wartość wskaźnika tym lepsze miejsce w rankingu. Opracowanie Bankier.pl na podstawie danych GUS-u.
  • Dla stosunku ceny metra kwadratowego do średnich zarobków przyjęto wagę 0,5. Ma ona największy wpływ na końcową wartość wskaźnika gdyż w rozważaniach uwzględniono, że to właśnie czas potrzebny na zakup własnego mieszkania ma decydujące znaczenie dla wielu Polaków.
  • Dla wielkości bezrobocia przyjęto wagę 0,2 – jest ona niska z uwagi na bardzo duży udział szarej strefy zwłaszcza w poszczególnych wschodnich województwach. Wyższa waga  mogłaby zakrzywić obraz rzeczywistych problemów ze znalezieniem płatnego zatrudnienia w danym regionie.
  • Dla wielkości zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw przyjęto wagę 0,3 – uznaliśmy, że jest to silny czynnik, bo to rozwój przedsiębiorstw odgrywa największe znaczenie w kreowaniu innowacji i zwiększaniu ogólnego poziomu zarobków. Im więcej ludzi pracuje w sektorze przedsiębiorstw tym wytwarzają oni większy i bardziej realny produkt narodowy, kształtują kulturę pracy oraz mają wpływ na kondycję finansową budżetów samorządowych.

Nie brano pod uwagę niewątpliwych zalet piękna krajobrazu, bogactwa kulturalnego czy klimatu panującego w danym województwie – w tym wypadku odczucia mogą być zbyt subiektywne, dlatego przy tworzeniu wskaźnika skupiono się tylko na danych ekonomicznych.

Na pierwszym miejscu znalazło się woj. mazowieckie. Chociaż są tutaj bardzo drogie mieszkania, to mimo wszystko rekompensują je stosunkowo wysokie zarobki, niskie bezrobocie (czyli mniejszy strach przed długim poszukiwaniem pracy) oraz wysoki wskaźnik zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Na drugim miejscu znalazło się województwo Śląskie, które cechuje wysoka przeciętna pensja i w miarę niskie ceny transakcyjne (w porównaniu do większych metropolii) metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym. Miejsce na podium zajęło jeszcze woj. wielkopolskie, gdzie mamy bardzo niską stopę bezrobocia oraz wysoki wskaźnik zatrudnienia.

Województwo Miasto

Cena transakcyjna m2 mieszkania

na rynku pierwotnym

w III kw. 2014 roku

dolnośląskie Wrocław 5890 zł
kujawsko-pomorskie Bydgoszcz 4426 zł
Toruń
lubelskie Lublin 4723 zł
lubuskie Zielona Góra 3398 zł
Gorzów Wielkopolski
łódzkie Łódź 4582 zł
małopolskie Kraków 6025 zł
mazowieckie Warszawa 7197 zł
opolskie Opole 4422 zł
podkarpackie Rzeszów 4341 zł
podlaskie Białystok 4412 zł
pomorskie Gdańsk 6412 zł
świętokrzyskie Kielce 4757 zł
śląskie Katowice 4880 zł
warmińsko-mazurskie Olsztyn 4407 zł
wielkopolskie Poznań 5948 zł
zachodniopomorskie Szczecin 4602 zł
Źródło: Amron, opracowanie Bankier.pl

Lubuskie tuż za podium. Dolny Śląsk w środku stawki

Dużym zaskoczeniem jest 4. pozycja woj. lubuskiego. Tutaj decydujące znaczenie miały bardzo tanie mieszkania nawet jak na poziom stosunkowo niskiego przeciętnego wynagrodzenia (3342 zł brutto). Piątą pozycję, tuż przed województwem dolnośląskim, zajęło województwo łódzkie – wbrew pozorom tutaj przeciętne wynagrodzenie jest wyższe niż w woj. Wielkopolskim, a mieszkania w Łodzi są tańsze niż w Poznaniu. Dolny Śląsk i woj. opolskie zajmują odpowiednio 6. i 7. pozycję.

W tym pierwszym województwie mamy bardzo wysokie średnie zarobki, ale niestety równie wysokie ceny za metr kwadratowy mieszkania. Z kolei na Opolszczyźnie występuje stosunkowo wysokie bezrobocie i znacznie niższy od średniej (12%) wskaźnik zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (9%). Kujawy przed Małopolską głównie za sprawą niskich cen mieszkań. Podkarpackie wygrało z woj. pomorskim z tego samego powodu. Na 12. miejscu jest woj. zachodniopomorskie, które cierpi z powodu wysokiej stopy bezrobocia (15,4%).

Strefa spadkowa

Ostatnie cztery miejsca zajmują woj. z tzw. ściany wschodniej objęte m.in. unijnym programem Rozwoju Polski Wschodniej – podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie.  W tych regionach ceny mieszkań są wyraźnie niższe niż w pozostałych województwach, ale stosunek tych cen do przeciętnego wynagrodzenia jest mocno niekorzystny.
W zależności od przyjętej wagi np. dla wskaźnika zatrudnienia lub wielkości stopy bezrobocia – dochodziło do niewielkich roszad na ostatnich czterech miejscach. Gdyby wskaźnik zawierał wyższą wagę np. dla wielkości bezrobocia to również dochodziłoby do zmian w środku rankingu np. Dolny Śląsk zajmowałby 4. pozycję, a lubuskie 10-tą. Niezmiennie zawsze wygrywa Mazowsze, a drugie miejsce zajmuje Śląsk.

Przeczytaj analizę o każdym województwie tylko w Bankier.pl

Przejdź do:

Mazowieckie

Łódzkie

Małopolskie

Podlaskie

Śląskie

Dolnośląskie

Podkarpackie

Lubelskie

Wielkopolskie

Opolskie

Pomorskie

Świętokrzyskie

Lubuskie

Kujawsko-pomorskie

Zachodniopomorskie

Warmia i Mazury

Źródło:

Do pobrania

Zatrudnienie i wynagrodzeniajpgZatrudnienie i wynagrodzeniajpgZatrudnienie i wynagrodzeniajpgZatrudnienie i wynagrodzeniajpg
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~trend_dajcie
Co do pierwszej tabelki spoko, ale istotny jest trend a nie wartość.
~handlarz
Co z tego, jak ludzie nie mają pieniędzy i będą mieć ich coraz mniej? NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko - zacznie drukować polskie złote. Wtedy to już żaden bank z nami nie będzie chciał gadać - o niczym. Przecież to może zakończyć się hiperinflacją, a nawet upadkiem naszego Co z tego, jak ludzie nie mają pieniędzy i będą mieć ich coraz mniej? NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko - zacznie drukować polskie złote. Wtedy to już żaden bank z nami nie będzie chciał gadać - o niczym. Przecież to może zakończyć się hiperinflacją, a nawet upadkiem naszego kraju. Polecam artykuł http://independenttrader.pl/239,czas_zaczac_dodruk_zlotowek.html
~asd
Ciesz się, że będzie mniej ludzi. Twoi rodzice zamiast podzielić mieszkanie na dzieci, dadzą je tylko Tobie. W ten sposób ludzie się wzbogacą.
~Madera
Dopiero będzie się nam żyło lepiej, jak pozbędziemy się "Polaków" o podwójnych nazwiskach i narodowości , którzy zawłaszczyli sobie NASZ KRAJ !
~Lopez
Można poprosić o ranking państw europejskich, w których żyje się najlepiej?
~lee
Odwróć ranking i zobaczysz gdzie żyje się cicho, czysto, spokojnie, bez nachalnych reklam.
~Dibo
Te kwoty w dochodach to chyba brane są z nieba bo nie maja one nic wspólnego z rzeczywistością...
~roth
Jak sam bankier kiedyś udowadniał około 70% społeczeństwa zarabia zdecydowanie poniżej średniej krajowej. A tylko lekko powyżej 20% ma tyle samo lub więcej niż średnia krajowa, no ale wysokość tych najwyższych jest na tyle wysoka że totalnie zaburzą tą średnią. Moim zdaniem manipulacją GUS-u jest publikowanie Jak sam bankier kiedyś udowadniał około 70% społeczeństwa zarabia zdecydowanie poniżej średniej krajowej. A tylko lekko powyżej 20% ma tyle samo lub więcej niż średnia krajowa, no ale wysokość tych najwyższych jest na tyle wysoka że totalnie zaburzą tą średnią. Moim zdaniem manipulacją GUS-u jest publikowanie średniej. Już nawet nie mediana ale powinna być publikowana średnia ważona, a ta wyszła by pewnie coś ok 3 tyś brutto czyli 2100 na rękę i to byłaby rzeczywista liczba.
~mike odpowiada ~roth
dokładnie tak

Powiązane: Wybory samorządowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki