REKLAMA

Tak oszuści proponują fałszywe inwestycje. NASK ostrzega

2023-09-20 14:33
publikacja
2023-09-20 14:33

NASK ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod popularne organizacje i firmy w celu promowania fałszywych inwestycji i kradną nasze pieniądze.

Tak oszuści proponują fałszywe inwestycje. NASK ostrzega
Tak oszuści proponują fałszywe inwestycje. NASK ostrzega
fot. Bartlomiej Kudowicz / / FORUM

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzegła we środę przed kampanią, w której oszuści podszywają się pod organizacje i firmy, najczęściej promujące fałszywe inwestycje.

"Oszuści różnymi kanałami przekierowują użytkowników internetu na fałszywe strony – np. poprzez wiadomości e-mail, SMS czy reklamy. Strony, na które trafiają potencjalne ofiary, zawierają treści obiecujące szybki i wysoki zysk z zainwestowanych pieniędzy, a także formularze służące do zbierania danych kontaktowych" - podała NASK.

Wyjaśniła, że wyłudzone dane są następnie wykorzystywane przez przestępców do kontaktu z potencjalnymi ofiarami i prób namówienia ich na wpłacenie pieniędzy na rzekome platformy inwestycyjne.

"Dodatkowo często +inwestor+ ma szansę obserwowania, że wpłacone przez niego fundusze szybko się powiększają, co ułatwia oszustom przekonanie ofiary do zainwestowania kolejnej, większej sumy pieniędzy" - wyjaśniła NASK.

Problemy pojawiają się w momencie, w którym ofiara próbuje odebrać zainwestowane środki, oczywiście wraz z zyskiem. Wówczas okazuje się, że nie ma takiej możliwości. "Oszuści również na tym etapie próbują czasem wyłudzić dodatkowe pieniądze od ofiary, np. tytułem opłat manipulacyjnych czy marży. Stawiają ofiarę w sytuacji, w której, aby odzyskać znaczną sumę, musi ona dopłacić jeszcze relatywnie niedużą kwotę. Nie warto tego robić. W ten sposób powiększymy jedynie sumę straconych pieniędzy" - poinformowała NASK. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ apiech/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (1)

dodaj komentarz
forfun
a co z reklamo oszustwami na fecebooku - typu orlen
wszyscy wiedzą ale nikt nic z tym nie robi

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki