REKLAMA

TK przerwał rozprawę ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym. Kontynuacja w czwartek

2021-07-13 16:46
publikacja
2021-07-13 16:46
TK przerwał rozprawę ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym. Kontynuacja w czwartek
TK przerwał rozprawę ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym. Kontynuacja w czwartek
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Do godz. 13 w czwartek Trybunał Konstytucyjny odroczył rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

We wtorek Trybunał przez ponad cztery godziny zajmował się tą sprawą na rozprawie. Stanowiska przedstawili uczestnicy postępowania. Przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu i Prokuratora Generalnego poparli stanowisko premiera o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE. Z tym zdaniem nie zgodził się RPO. Według Rzecznika ta sprawa, to "igranie z ogniem" potencjalnego wyprowadzenia Polski z Unii.

Przed Trybunałem zakończyła się część rozprawy, w której poszczególni uczestnicy odnieśli się do stanowisk pozostałych stron, po czym prezes TK Julia Przyłębska zarządziła przerwę w rozprawie do 15 lipca do godz. 13. Zgodnie z procedurą postępowania przed TK, po wznowieniu rozprawy Trybunał powinien przejść do fazy pytań sędziów do stron.

Wniosek premiera został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącego się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak informował wówczas rzecznik premiera Piotr Müller, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Przepisy, których kontroli chce premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku, takie rozumienie przepisu budzi "daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK". Premier zaskarżył też m.in. normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.

Istotne zastrzeżenia konstytucyjne premiera budzi też przepis prawa unijnego w rozumieniu, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał KRS ws. powołania sędziów.

Złożenie wniosku zapowiedziano po tym, gdy TSUE odpowiadając w marcu na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE". Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.

W czerwcu Komisja Europejska w liście do członków polskiego rządu zaapelowała o wycofanie z TK wniosku premiera. Według Komisji, wniosek ten "wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia TSUE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich".

Strona polska na początku lipca odpowiedziała na ten list.

"Możemy potwierdzić, że otrzymaliśmy odpowiedź Polski (...), którą dokładnie analizujemy. Komisja zajmuje jasne stanowisko w sprawie nadrzędności prawa UE: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, a ostatnie słowo w sprawie prawa UE zawsze wypowiadane jest w Luksemburgu" - przekazywał wtedy PAP rzecznik KE.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Marcin Jabłoński

mm/ mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Komentarze (13)

dodaj komentarz
prs
Bruksela = Moskwa 2.0..

Unia Panstw Narodowych, swoboda w handlu, przemieszczaniu sie itd..

Zadnych przymusowych dyktatow..
jag63
I żadnych unijnych funduszy na rozwój.
O !
Bez pieniędzy z UE szybciej dogonimy Burkina Faso.
prs odpowiada jag63
Przy madrym zarzadzaniu sa zupelnie niepotrzebne.
ptokbentoniczny
Tak to jest jak premierem i drugim kurduplem jest frajer i amator. Przegłosowali ustawę niekorzystną dla Polski o totalnych rządach UE niby za pieniążki, a tu się okazuje, że szekli może nie być. I teraz żeby wybrnąć z szamba do którego się dobrowolnie wskoczyło naciska się na TK żeby oświadczył, że prawo UE Tak to jest jak premierem i drugim kurduplem jest frajer i amator. Przegłosowali ustawę niekorzystną dla Polski o totalnych rządach UE niby za pieniążki, a tu się okazuje, że szekli może nie być. I teraz żeby wybrnąć z szamba do którego się dobrowolnie wskoczyło naciska się na TK żeby oświadczył, że prawo UE nie ma pierwszeństwa. Gratuluję.
ssmentek
Ustawa jest potrzebna i prostuje wadliwe prawo, które obecnie pozwala firmie krzakowi z Niderlandów obchodzić prawo tak jak by była to firma działająca realnie na terytorium EU.
Tekst to straszna propaganda: "nie zgodził się RPO". Jaki RPO? Czytelnik ma odnieść wrażenie że chodzi o nowego RPO... Nie! chodzi
Ustawa jest potrzebna i prostuje wadliwe prawo, które obecnie pozwala firmie krzakowi z Niderlandów obchodzić prawo tak jak by była to firma działająca realnie na terytorium EU.
Tekst to straszna propaganda: "nie zgodził się RPO". Jaki RPO? Czytelnik ma odnieść wrażenie że chodzi o nowego RPO... Nie! chodzi o "rzecznika PO" pana Bodnara...
zosia3005
Chciałeś wpisać pochwałę PISu ,tyle że ta pochwała to na inny temat - nie pod tym artykułem .... ach ta nadgorliwość ...
zosia3005 odpowiada zosia3005
hehehe ... aż taka panika ...:-)
sartan
Hehe. Polexit powoli się zaczyna. Ale najpierw wezmą kasę z EU aby rozdać ją w programach nowego ładu i zagwarantować sobie kolejną kadencję. A później wio z polexitem.
newcommer
UK wyszło i co ? Polacy chcą tak być bogaci jak Anglicy więc straszenie exitem jest dobre dla prostaków z PO.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki