REKLAMA

Sypialnia od wschodu, a salon od południa? Sprawdzamy optymalne rozwiązania położenia mieszkania względem stron świata

2021-04-18 06:00
publikacja
2021-04-18 06:00
fot. Robert Neumann /

Kupujący własne mieszkanie często mają tendencję, by o tej sprawie zapominać bądź ją bagatelizować. Mowa o umiejscowieniu mieszkania względem stron świata. To od niego zależy, czy nasze lokum będzie odpowiednio doświetlone, tym samym czy będzie przyjemnie nastrajać domowników. Umiejętne korzystanie ze światła naturalnego pozwoli regulować nasłonecznienie, wilgotności i ciepło w pomieszczeniach, a tym samym zaoszczędzić na kosztach oświetlenia czy ogrzewania.

Generalna zasada jest taka, by projektować nieruchomości, które będą “podążać” za światłem słonecznym. Znaczy to tyle, że pomieszczenia, z których najbardziej intensywnie korzystamy rano, powinny mieć ekspozycję na poranne słońce, te, które odwiedzamy w południe - południowe, a te pod wieczór - wieczorne.

Wschód, północny wschód

Zacznijmy więc od początku, a więc od wschodu słońca. Większość poradników, opinii ekspertów, architektów itp. we wschodniej części mieszkania lub domu umiejscawia sypialnię, argumentując, że dzięki takiemu położeniu będzie do niej wpadać światło poranka, pełniąc rolę naturalnego budzika. Takie rozwiązanie może jednak irytować osoby, które nie mają natury rannego ptaszka i nie przepadają za ostrym słońcem z samego rana, które przy okazji w letnie miesiące może nagrzewać pomieszczenie.

Dlatego też rozwiązaniem alternatywnym są okna sypialni skierowane na północny wschód. Północ to kierunek, który dostarcza najmniej światła. Tak więc północny wschód zagwarantuje nam, że do sypialni co prawda wlecą poranne promienie, ale nie będą one za silne i zbyt drażniące. Po poranku w ciągu dnia w sypialni będzie panował przyjemny mrok i chłód, co docenimy, decydując się na przykład na poobiednią drzemkę.

Okna na wschód będą dobrze współgrać także z kuchnią. To pomieszczenie, które mocno się nagrzewa ze względu na gotowanie. Zbyt mocne światło dodatkowo zwiększałoby temperaturę w kuchni. Wschodnia ekspozycja pomieszczenia sprawi, że sporo światła będzie rano i przedpołudniem, natomiast później dostęp światła będzie ograniczony. Tym samym pomieszczenie nie będzie się przesadnie nagrzewać.

Południe

To najbardziej słoneczna strona świata. Ekspozycję okien na południe bądź południowy zachód uważa się za najlepsze rozwiązanie dla doświetlenia pomieszczeń zimą. Najwięcej światła przez okna po południowej stronie będzie wpadać w godzinach wczesnopopołudniowych. W naszym położeniu geograficznym to cenna prawidłowość właśnie zimą, gdy dzień jest krótki. Około 15.30-16.00 robi się już ciemno. Złe doświetlenie mieszkania mogłoby sprawić, że światła byłoby mało już wcześniej. Okna na południe niwelują ten problem. Pozwalają maksymalnie “wyzyskać” światło zimową porą.

Południowe okna idealnie sprawdzą się do pokoju gościnnego czy salonu. Duży dopływ światła przez większą część dnia może być jednak uciążliwy latem. Wtedy pokoje z oknami na południe mają tendencję do nadmiernego nagrzewania się. Dlatego niektórzy projektanci optują za rozwiązaniami kompromisowymi: ekspozycją na południowy wschód bądź południowy zachód.

Skierowanie okien na południowy wschód daje więcej słońca w pierwszej części dnia. Okna w tym kierunku mogą się sprawdzić na przykład w jadalni, kuchni, gabinecie, pracowni. Z kolei południowy zachód ogranicza dostęp światła od wczesnych godzin, za to wydłuża go do godzin późnopopołudniowych. Może się sprawdzić w pomieszczeniach dla osób, które większą aktywność przejawiają popołudniami i wieczorem, np. dzieci w wieku szkolnym.

Zachód

Okna na zachód gwarantują duży dopływ światła aż do wieczora. Ostre późnopopołudniowe słońce nagrzewa pomieszczenia. Może być to męczące zwłaszcza latem, gdy słońce długo pozostaje nad horyzontem. W pokojach z ekspozycją na zachód będzie panować zaduch. W późniejszych godzinach mocne światło nisko nad horyzontem może razić w oczy. Konieczny więc będzie montaż rolet/żaluzji. Okna na zachód z tego powodu nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Mogą się nadawać do salonu bądź pokoju gościnnego, gdzie w ciągu dnia potrzeba dużo światła. Lepszym rozwiązaniem są jednak okna na południe bądź południowy zachód.

Północ

Północ to “najciemniejsza” strona świata. Dlatego też dobrze jest, gdy okna na północ mają te pomieszczenia, gdzie może być ciemniej i chłodniej. Chodzi na przykład o gabinet, pracownię, biuro, salonik telewizyjny. Dzięki oknom na północ zawsze będzie tam ciemniej i chłodniej niż w pozostałych częściach mieszkania.

Okna na północ mogą się również sprawdzić w sypialniach, u osób które mają tryb życia sowy - nie przepadają za porannym wstawaniem. One z pewnością docenią, że drażniące słońce nie wyrywa ich ze snu.

Warunki Techniczne 2021

Wspomniana wcześniej możliwość zaoszczędzenia na kosztach oświetlenia czy ogrzewania zależy nie tylko od położenia domu względem stron świata, ale też od odpowiedniej szczelności nieruchomości, użycia odpowiednich materiałów oraz sprzędzenia projektu budynku o maksymalnie prostej bryle, zapobiegającej ucieczce ciepła. Takie są właśnie podstawowe zasady budownictwa pasywnego - obecnie najbardziej zaawansowanej proekologicznej i energooszczędnej techniki budowy domów.

W wariancie docelowym domy pasywne nie muszą w ogóle korzystać z tradycyjnej instalacji grzewczej. Zimą jej rolę przejmuje system wentylacji i nagrzewnica powietrza. W Polsce pierwszy dom pasywny powstał w 2006 roku w Smolcu pod Wrocławiem. Szacuje się, że dzięki tej technologii roczne koszty ogrzewania przeciętnej wielkości nieruchomości wolnostojącej wynoszą zaledwie kilkaset złotych.

Co jednak ważne - dziś kwestia wykorzystania naturalnego światła przestaje być sprawą dobrowolną.

Od stycznia weszły w życie zaostrzone Warunki Techniczne 2021 (WT 2021), które ma spełniać każdy nowo powstający budynek. Nieruchomości będą musiały spełniać rygory co prawda jeszcze nie budownictwa pasywnego, ale już energooszczędnego. Chodzi m.in. o takie parametry jak:

  • Ep na poziomie 70 kWh/m2 – Ep jest miarą określająca roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, która służy do ogrzewania, podgrzania wody, wentylacji, oświetlenia i chłodzenia. Do tej pory dla budynku jednorodzinnego Ep wynosi 95 kWh/m2. Od stycznia 2021 r. minimum wynosi 70 kWh/m2.
  • U nie więcej niż 0,2 W/m2K - U to współczynnik przenikania ciepła. Określa jak wiele energii cieplnej ucieka na zewnątrz przez 1 mkw. pomieszczenia. Po zmianach przepisów wskaźnik ten w przypadku ścian zewnętrznych ma wynosić nie więcej niż 0,2 W/m2K.
  • W życie weszły również limity przenikalności ciepła dla okien. I tak współczynnik U dla okien fasadowych nowych budynków ma wynieść maksymalnie 0,9 (w 2017 roku było to 1,1, a w 2014 - 1,3), natomiast w przypadku okien dachowych wartość wskaźnika nie może przekraczać 1,1 (w 2014 roku było to 1,5).

Zaostrzone rygory w zakresie przenikalności ciepła wymuszą na budujących stosowanie odpowiednich okien. Producenci wskazują tu przed wszystkim na pakiety trzyszybowe jako rozwiązania zapobiegające utracie energii cieplnej.

Obowiązek stosowania się do norm, które de facto oznaczają przejście do standardu budownictwa energooszczędnego, dotyczy każdego inwestora, który uzyskał pozwolenie na budowę bądź zgłosił budowę od stycznia 2021.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fiat126p
Są tacy co nie lubią sypialni od wschodu bo ich słońce za wcześnie budzi. Salon od południa to kompromis między zachodem (za ciepło w lato) a wschodem (najszybciej się zciemnia).
Warto sprawdzić ak będzie z wentylacją grawitacyjną, gdy okna będą od strony przeciwnej niż najczęstszy kierunek wiatrów - odwrotny
Są tacy co nie lubią sypialni od wschodu bo ich słońce za wcześnie budzi. Salon od południa to kompromis między zachodem (za ciepło w lato) a wschodem (najszybciej się zciemnia).
Warto sprawdzić ak będzie z wentylacją grawitacyjną, gdy okna będą od strony przeciwnej niż najczęstszy kierunek wiatrów - odwrotny ciąg?
Za mocno zaostrzyli normy ciepła dot. okien. Te co spełniają są dużo droższe. 1,2 W/m2K jest granicą, gdy koszty produkcji gwałtownie rosną. W Niemczech i Holandii są mniej rygorystyczne normy bo oszczędności ciepła są zdefiniowane dla całego budynku a normy dla poszczególnych elementów są łagodniejsze. Dlatego polskie okna można na zachód eksportować a u nas są "za słabe"...
m1410
Ja mam wrażenie że wszyscy przesadnie zwracają na to uwage. Od południa latem jets nie do wytrzymania i nawet nie chodzi o temp. bo można sobie splita na balkonie za 3 k za montować, ale o światło które wali w oczy i wypala wszystko. W domu nie jesteśmy na wczasach, przeważnie coś robimy, najczęściej przy ekranie komputera.Ja mam wrażenie że wszyscy przesadnie zwracają na to uwage. Od południa latem jets nie do wytrzymania i nawet nie chodzi o temp. bo można sobie splita na balkonie za 3 k za montować, ale o światło które wali w oczy i wypala wszystko. W domu nie jesteśmy na wczasach, przeważnie coś robimy, najczęściej przy ekranie komputera. Słońce tylko przeszkadza i trzeba się zasłaniać np jak w lepszych mieszkaniach są rolety zewnętrzne elektryczne to dużo pomaga. Nietety - wszyscy szukają mieszkań od południoweg -zachodu bo każdy chce słoneczne, więc jeżeli ktoś chce na inwestycję to takie oczywiście że są lepsze, ale obiektywnie dla mnie niekoniecznie.
adam.1983
Mam duże okno od południa w salonie 3m x 2,2m i z mojego doświadczenia powiem że generalnie to dobry pomysł jak chce się zaoszczędzić na ogrzewaniu, bo przy słonecznych dniach nawet zimą trochę dogrzewa a dzięki temu rozwiązaniu sezon grzewczy czasem zaczynam pod koniec listopada a kończę w lutym/marcu ( zależnie Mam duże okno od południa w salonie 3m x 2,2m i z mojego doświadczenia powiem że generalnie to dobry pomysł jak chce się zaoszczędzić na ogrzewaniu, bo przy słonecznych dniach nawet zimą trochę dogrzewa a dzięki temu rozwiązaniu sezon grzewczy czasem zaczynam pod koniec listopada a kończę w lutym/marcu ( zależnie od ilości słońca w dzień ). W okresach przejściowych czyli jesień i wiosna daje sporo przyjemnego ciepła, w ziemie minimalnie ale czasem idzie sobie plecy pogrzać przy oknie, za to latem masakra co tu dużo mówić patelnia jak na pustyni, roleta niezbędna i to koniecznie zewnętrzna bo inaczej w salonie byłoby powyżej 30stopni. Coś za coś nie ma rozwiązań idealnych, ja wybrałem zysk ciepła przez 3 pory roku kosztem zasłaniania okna w lecie w dni słoneczne.
nie_lewacz_lemingu
Ma ktoś salon z oknami, balkonem na południe? Jak jest?
Jesteście zadowoleni?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki