Steinhoff: Wczorajsza przerwa w dostawach z gazu to był sygnał ostrzegawczy

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, uważa, że potrzeba dywersyfikacji dostaw gazu nie podlega dyskusji. Według niego, kontrakt norweski nie został sfinalizowany nie - jak twierdzi obecny rząd - z przyczyn finansowych, ale politycznych.

"To był sygnał ostrzegawczy" - stwierdził Janusz Steinhoff, gość radiowej Trójki, dodając, że trzeba zacząć przykładać większą wagę do kwestii dywersyfikacji niż czyni się to teraz.

Według Steinhoffa, gdyby zrealizowane zostały umowy aranżowane przez ekipę premiera Jerzego Buzka, dziś płynąłby już do Polski gaz z Danii, a wkrótce także z Norwegii. Były wicepremier dodał, że gdyby w takiej sytuacji doszło do wstrzymania dostaw przez Rosję, to również doszłoby do perturbacji, ale "skala zagrożenia byłaby dużo mniejsza".

Janusz Steinhoff pokreślił, że "absolutnie nie ekonomia" zdecydowała o wycofaniu się rządu Leszka Millera z rozmów z Norwegami. Według niego, SLD od początku kontestowało plany różnicowania źródeł dostaw gazu, a po objęciu władzy wykreśliło z polityki energetycznej państwa zapis o tym.

Zdaniem Steinhoffa, lansowany przez SLD wtedy i teraz na nowo projekt gazociagu Bernau-Szczecin jest gorszy od wariantu norweskiego, ponieważ gaz z tego źródła będzie znacznie droższy. Przypomniał, że koszty budowy tego drugiego gazociągu pokryć miała strona norweska, zaś cena gazu byłaby porównywalna z rosyjskim.

Na zarzut, że Norwegia chciała sprzedawać nam zbyt dużo gazu jak na nasze potrzeby, Steinhoff odparł, że zużycie gazu w Polsce jest na razie niskie, ale wraz z rozwojem gospodarki będzie się ono zwiększać.

Janusz Steinhoff stwierdził, że Gazprom prowadzi politykę imperialną i stara się przejąć gazociągi białoruskie i ukraińskie. "W gospodarce każdy dba o swoje interesy, dlatego uważam, że Polska nie zadbała o swoje interesy" - skonkludował Steinhoff.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil