REKLAMA
WAŻNE

Stałe oprocentowanie hipoteki w Pekao – jakie warunki proponuje bank?

Michał Kisiel2020-03-04 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-04 12:00

Na rynku kredytów mieszkaniowych pojawiła się kolejna oferta kredytu ze stałą stawką oprocentowania. Sprawdziliśmy, jakie warunki proponuje Bank Pekao w pierwszych 5 latach kredytobiorcom, którzy zdecydują się na taką opcję.

Do końca 2020 roku banki, które dziś nie proponują klientom hipotek ze stałym oprocentowaniem, będą zmuszone poszerzyć swoją ofertę. Wszystko za sprawą zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. W rekomendacji dotyczącej kredytów mieszkaniowych znalazł się wymóg wprowadzenia produktów z co najmniej okresowo stałą stawką.

/ fot. Stonel / Shutterstock

Banki nie śpieszą się z wprowadzaniem nowości i do niedawna kredyty z gwarancją stałej raty (przez 5 lat) proponowały 3 instytucje – ING Bank Śląski, PKO Bank Polski (i PKO Bank Hipoteczny) oraz Santander Bank Polska. W styczniowym rankingu kredytów hipotecznych porównaliśmy ich oferty, prezentując je na tle kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Stała stawka była w styczniu w każdym przypadku wyższa niż oprocentowanie analogicznego zobowiązania ze zmiennym oprocentowaniem. Warto także przypomnieć, że po pięciu latach spłaty takiego kredytu klienci ING Banku Śląskiego oraz PKO BP będą mogli ponownie „zablokować” sobie oprocentowanie na kolejny 5-letni okres. W Santander Banku nie ma takiej możliwości – klient przechodzi na oprocentowanie zmienne.

Bank Pekao – nowy gracz na rynku 

3 marca 2020 r. do grona banków oferujących kredyty ze stałym oprocentowaniem dołączył jeden z największych graczy na rynku – Bank Pekao. Podobnie jak u konkurentów niezmienna stawka oprocentowania obowiązuje przez 5 lat. Klienci będą mogli po tym czasie ponownie zdecydować się na taką konstrukcję. Konieczne będzie złożenie wniosku na 30 dni przed zakończeniem okresu stałej raty i zawarcie aneksu do umowy.

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową w Banku Pekao może być przeznaczony na sfinansowanie m.in.:

  • zakupu domu jednorodzinnego,
  • lokalu mieszkalnego,
  • wykup mieszkania komunalnego,
  • refinansowanie innego kredytu przeznaczonego na cele mieszkaniowe.

Minimalna wymagana wysokość wkładu własnego to 10 proc. Oprocentowanie (na dzień 3 marca 2020 r.) uzależnione jest od relacji kwoty kredytu do wartości nieruchomości (LTV) i wynosi:

  • dla LTV powyżej 80 proc. – 4,47 proc.,
  • dla LTV do 80 proc. włącznie – 4,27 proc.

Jeśli klient wnosi wkład własny poniżej 20 proc. wartości nieruchomości, wyższa stawka będzie obowiązywać do momentu aż wskaźnik LTV osiągnie poziom 80 proc. Podobne zasady bank stosuje w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem.

Stawki oprocentowania stałego możemy porównać z warunkami proponowanym klientom wybierającym zmienną ratę. W lutowej edycji rankingu kredytów hipotecznych Bankier.pl Bank Pekao oferował odpowiednio:

  • dla LTV 90 proc. (10-procentowy wkład własny) – 3,85 proc. (marża 2,14 pp.),
  • dla LTV 80 proc. (20-procentowy wkład własny) – 3,65 proc. (marża 1,94 pp.).

Wybierając stałe oprocentowanie przez pierwszych 5 lat, kredytobiorcy muszą liczyć się zatem z wyższą ratą niż zwolennicy zmiennej stawki. Oprocentowanie nowego kredytu („stałego”) zrównałoby się z oprocentowaniem zobowiązania opartego na WIBOR 3M, gdyby wskaźnik ten wzrósł o 0,62 pp., czyli z dzisiejszego 1,71 proc. do 2,33 proc.

Wyższa rata zobowiązania ze stałą stopą może zniechęcać, ale można potraktować ją jako rodzaj opłaty za stabilność warunków planowania domowego budżetu. Znika ryzyko skokowego wzrostu wydatków na obsługę kredytu, ale jednocześnie szansa na spadek obciążenia, gdyby obniżono w międzyczasie stopy procentowe.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
tokio102
4,27 proc. a zmienan stopa WIBOR-3M 1,73 % + 2% (max) marży....
tokio102

dlaczego Bank nie da klientowi możliwości aby ze stałego oprocentowania trwającego 5-lat skorzystał w wybranym przez siebie okresie w trakcje trwania Umowy (np. Umowa na okres od 2020 do 2045)? np. w okresie od 2039 do 2043
zygi44
To tak samo jak taki cwaniak, co wynajmuje mieszkanie mówiąc najemcom, że mają gwarancje stałej kwoty najmu bez możliwości rozwiązania z jego strony! i to zapisane jest w umowie(*)!

(*) umowa terminowa na 3 mc. Ale odnawialna... wiadomo, po wynegocjowaniu nowej kwoty najmu ;)
tokio102
zaproponuje wynajmującemu wpłacenie wyższej kaucji (np. wysokości 3 lub 4 krotności czynszu), a zapewnie mając na uwadze że wynajmujący będzie miał lepsze zabezpieczenie umowy najmu zdecyduje się zawrzeć dłuższą Umowę (np. na 2 lata).
rynek najmu działa chyba jak rynek pracy (tam też pracodawcy dają krótkie
zaproponuje wynajmującemu wpłacenie wyższej kaucji (np. wysokości 3 lub 4 krotności czynszu), a zapewnie mając na uwadze że wynajmujący będzie miał lepsze zabezpieczenie umowy najmu zdecyduje się zawrzeć dłuższą Umowę (np. na 2 lata).
rynek najmu działa chyba jak rynek pracy (tam też pracodawcy dają krótkie umowy, po dłuższej współpracy można liczyć na umowę na czas nieokreślony) nie za dużo wymagasz?
ferdynand_kiepski
Radzę unikac tego banku. Z dobrego serca. Tyle krzywdy co oni wyrządzili ludziom naganiajac na te ich pseudofundusze w czasach zlodzieja właściciela wlocha- to świat nie widział. A jedyne co można im zrobić- to tylko ostrzec przed nimi.
wlkp1982
Stary to napisz jakie fundusze Ci zaproponowali? bo z tego co mi wiadomo to nie proponowali takiego syfu jak Idea , Lion Bank , Raiffeisen. Włoch jak najbardziej ssał dywidendę do Włoch nie inwestując , ale z tym przestrzeganiem to chyba przesadzasz . Jestem Klientem Pekao i mam wszystko za 0 , opłata funduszowa wynegocjowana Stary to napisz jakie fundusze Ci zaproponowali? bo z tego co mi wiadomo to nie proponowali takiego syfu jak Idea , Lion Bank , Raiffeisen. Włoch jak najbardziej ssał dywidendę do Włoch nie inwestując , ale z tym przestrzeganiem to chyba przesadzasz . Jestem Klientem Pekao i mam wszystko za 0 , opłata funduszowa wynegocjowana 0,04 , finansowanie obrotowe firmy cenowe ok (porównuje zawsze 3 oferty) wydaje mi się , że wtopiłeś w 2007-2008 (jak większość i ja też) i cały czas masz zadrę w sercu . Kolego przestrzegaj raczej przed bankami TW Czarek, SKOK, itp.
pstrzezek
A oprocentowanie kredytu w EUR 1,15% - stałe na 30 lat
To tak dla porównania dla tych którzy uważaja że EUR to samo zło
Tak czy inaczej NPB najpierw obserwuje EBC (który obserwuje FED) i decyduje w tym samym kierunku
bankster123
Żeby tylko EUR dalej istniało za te 20-30 lat.We frankach też było niskie oprocentowanie.Sam miód - wszystko pół darmo
pluto85md
Prosze nie wprowadzac w blad, to nie sa kredyty ze stalym oprocentowaniem, to sa kredyty z oprocentowaniem aktualizowanym co 5 lat. Lub z oprocentowaniem stalym tylko przez pierwsze 5 lat. Stala kest natomiast wyzsza niz standardowo marza.
jasiek2017
Artykuł jest prosty do zrozumienia, tak przynajmniej mi się wydaje. Nikt nikogo nie wprowadza w błąd.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki