REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Sasin: My swoje wykonaliśmy; teraz ws. KPO czekamy na ruch KE

2022-05-29 18:18
publikacja
2022-05-29 18:18
Dodaj Bankier.pl w Google

Oczekiwania Komisji Europejskiej ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej zostały przez nas wykonane, teraz czekamy na ruch ws. KPO ze strony KE - podkreślił w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Uważa on, że pieniądze z KPO powinny być Polsce wypłacone w całości.

Sasin: My swoje wykonaliśmy; teraz ws. KPO czekamy na ruch KE
Sasin: My swoje wykonaliśmy; teraz ws. KPO czekamy na ruch KE
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w niedzielę na antenie Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że uchwalona przez Sejm ustawa jest efektem pewnego kompromisu między Polską a Komisją Europejską.

"Żyjemy w takich, a nie innych okolicznościach. Żyjemy w realiach UE, która często formułuje oczekiwania czy zarzuty, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. My jesteśmy pragmatykami, realistami - dlatego nie idziemy tutaj na wojnę w tych sprawach, tylko tam, gdzie możemy rzeczywiście taki kompromis dobry dla Polski osiągnąć, tam ten kompromis wypracowujemy. W tej chili mamy do czynienia takim kompromisem, gdzie część tych oczekiwań, a właściwie w tych zasadniczych kwestiach, te oczekiwania Komisji Europejskiej zostały wypełnione. Dotyczyły głównie kwestii Izby Dyscyplinarnej - to zostało wypełnione" - wskazał.

Wakacje na giełdzie

Sasin zauważył, że "dziś już nic nie stoi na przeszkodzie (...) żeby te pieniądze mogły do Polski trafić (z KPO - PAP)".

Minister dodał, że obecnie czekamy na ruch ze strony Komisji Europejskiej. "Z tego co wiem, w najbliższych dniach ma przyjechać szefowa KE (do Polski - PAP). Myślę, że to będzie ten moment, kiedy dowiemy się jak ta decyzja wygląda. Wydaje mi się, że w tej chwili ta decyzja powinna iść daleko i powinno to oznaczać, że pieniądze z KPO będą Polsce wypłacone w całości" - podsumował.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) ma wspomóc odbudowę gospodarki po pandemii. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ agz/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
prs
Czyli Unia "kupila" sprawe.. czyli, kolejni politycy sie sprzedali..

I to sa wasze prawdziwe osiagniecia negocjacyjno-spekulanckie..
Nie polska racja stanu tylko KE, franca nad ktora nie ma bata, grzecznie ustawia pod siebie pieniazkami zamroczonych lokalnych politykierow..
koperytko
Badźmy realistami - UE nie podoba się niezależny rząd w Polsce i zrobi wszystko aby partia przy.głupów z PO wróciła do koryta, a wypłacenie pieniędzy z KPO to definitywnie przekresla
dziadekjarek
Dobrze że nazywasz rzecz po imieniu: „koryto” to jedyne zainteresowaniem Pis
podatnik-
Funkcjonariuszu Sasin taką ściemę to możecie sprzedawać Szydło , Kempie, etc cały wasz chocholi taniec tyle ma wspólnego z warunkami postawionymi przez EU co rencista z rentierem lub bankowiec z bankierem! Przecież KE to nie są idioci?
andregru
UE powinna zawiesić wypłaty takim osobnikom jak Szydło , Kempie i innym pisuarom to pewnie szybciej by doszło do rozwiązania problemu z sądownictwem i zerem .

Powiązane: Krajowy Plan Odbudowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki