REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Rzecznik żąda zaprzestania karania za niewskazanie kierowcy

2013-01-21 05:58
publikacja
2013-01-21 05:58
Dodaj Bankier.pl w Google
Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz żąda od ITD zaprzestania karania za niewskazanie kierowcy. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

samochód
Źródło: Thinkstock

Zdaniem RPO przepisy artykułu 129g ustawy Prawo o ruchu drogowym dają Inspekcji Transportu Drogowego prawo do ujawniania i ścigania naruszeń przepisów polegających na przekroczeniu prędkości czy ignorowaniu sygnalizacji świetlnej i stosowania w tym celu fotoradarów. Jednak gdy właściciel lub posiadacz auta, które zostało sfotografowane, nie przyznaje się do winy ani nie wskazuje kierowcy, który popełnił jego autem to wykroczenie, to według rzecznika inspekcja nie ma prawa ani do ukarania za to mandatem, ani do kierowania takich spraw do sądu. Mimo że niewskazanie przez właściciela lub posiadacza pojazdu, komu powierzył pojazd, stanowi wykroczenie z artykułu 96 paragraf 3 kodeksu wykroczeń.

Czas na nowe egzaminy na prawo jazdy» Czas na nowe egzaminy na prawo jazdy
Zdaniem RPO, takiego uprawnienia inspekcji nie można wywieść z artykułu 129g kodeksu drogowego. Irena Lipowicz w piśmie do głównego inspektora transportu drogowego zwraca uwagę, że kompetencje organu władzy publicznej, jakim jest Inspekcja Transportu Drogowego, nie mogą być oparte na domniemaniu, lecz muszą wynikać z wyraźnego brzmienia przepisów prawa.

Wątpliwości te podzielił minister sprawiedliwości, który w piśmie do RPO stwierdził, ze uprawnienia inspekcji do prowadzenia czynności wyjaśniających, kierowania do sadu wniosków o ukaranie i oskarżania przed sadem nie mogą być rozszerzane poza wykroczenia polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości i niezastosowaniu się do sygnałów świetlnych.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa/"Dziennik Gazeta Prawna"/kl/dyd
Źródło:IAR
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ziutek
pewnie panie barbapapa , ja tam wole zabulic romaszewskiemu ze swoich podatkow ,taki bojownik o wolnosc i demokracje a na dokladke pisowiec , moglby wystapic publicznie i zrobic bilans ile kasy zarobil w polityce od 1989 roku , moze mlodziez zaczela by sie garnac do polityki
~barbapapa
PO niedługo odwoła rzecznika, Rostowski czeka na pieniądze a tu taki klops. Lud nie ma prawa protestu, władza musi się wyżywić! By żyło się lepiej!

Jak nie będziemy płacić to za co Tusk z kolegami pojedzie na narty do Włoch?

Powiązane: Transport towarów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki