REKLAMA

Rząd Francji chce ułatwić obywatelom zakup mieszkań. Premier przedstawiła plan

2023-06-05 20:34
publikacja
2023-06-05 20:34

Premier Francji Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek plan mający na celu powstrzymanie kryzysu mieszkaniowego i ułatwienie dostępu do mieszkań obywatelom. Chodzi o nieoprocentowane pożyczki, zakup mieszkań bez zakupu gruntów oraz ograniczenie lichwy.

Rząd Francji chce ułatwić obywatelom zakup mieszkań. Premier przedstawiła plan
Rząd Francji chce ułatwić obywatelom zakup mieszkań. Premier przedstawiła plan
fot. Chris Molloy / / Pexels

„Naszym pierwszym celem jest zagwarantowanie mieszkań wszystkim Francuzom” – wyjaśniła premier podczas konferencji w Maison de l'architecture w Paryżu.

Aby pomóc gospodarstwom domowym w zakupie mieszkania w sytuacji rosnących stóp procentowych, pożyczka zerowa, która miała wygasnąć z końcem 2023 roku, zostanie przedłużona do 2027 roku, ponieważ „szybkość wzrostu stóp powoduje duży szok” - stwierdziła Borne.

Rząd zamierza także przedłużyć do końca 2023 roku ustalanie maksymalnej stawki, zgodnie z którą banki mogą pożyczać pieniądze, aby stawka ta nie „stała się blokadą” – poinformowała premier.

Władze zamierzają też upowszechnić tzw. solidarną dzierżawę nieruchomości, która umożliwi nabywanie mieszkań bez posiadania gruntu. To rozwiązanie, które testowane jest już w Paryżu, pozwala na obniżenie ceny zakupu. Rząd chce również zwiększyć liczbę mieszkań na tzw. wynajem pośredni, wspierany przez państwo oraz mieszkań socjalnych.

Borne zapewniła, że rząd planuje zwiększyć budżet funduszu nieużytków, aby przekształcać opuszczone budynki komercyjne w mieszkania. W propozycjach rządowych znalazły się również działania mające na celu przyspieszenie termomodernizacji budynków.

Jednym z obecnych czynników ograniczających zakup mieszkań jest szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, z 1,06 proc. w grudniu 2021 roku do 3,28 proc. w maju 2023 roku - komentuje sytuację na rynku mieszkań dziennik "Le Monde".

„Jest 2,4 mln próśb o mieszkania socjalne, potrzebujemy pomocy, aby je wybudować!” - apeluje do rządu prezes Społecznego Związku Mieszkalnictwa Emmanuelle Cosse. Rząd przedkłada rozwiązania techniczne nad działania szokowe, wywołując rozczarowanie wśród specjalistów z branży – ocenia plan rządu stacja Franceinfo.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tomkooo
czyzli chca zalac rynek tanim, nieoprocentowanym pieniadzem... na pewno ceny nieruchomosci nie wzrosna ;) tak jak u nas nie wystrzelily w kosmos jak glapa w covidzie dal stopy na 0. kazdy golodupiec dostawal kredyt
jenak
Ułatwienie zakupu mieszkania?

Która to już komuna tamże?
jenak
Macron właśnie się spotkał z 3 socjologofilozofami i doszli do wniosku, że czeka nas koniec cywilizacji.

I właśnie on to konstatuje? I do tego zdziwiony?


Nie może być.
inwestor.pl
'Rząd chce ci pomóc.' Jak to słyszysz to uciekaj!
samsza
Muszą zdążyć sprzedać, przed obowiązkiem wyremontowania zielonoładowego, lub pobierania należnych (!) kar, oczywiście!
pstrzezek
Rozdawanie pieniędzy jeszcze nigdy nikogo nie zachęciły do pracy czy nawet myślenia o niej
_xyz
a później lewaki będą je za darmo odbierać w imię sprawiedliwości społecznej

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki