REKLAMA

Rośnie chiński import wieprzowiny. Cierpi polski konsument

2019-09-23 16:06
publikacja
2019-09-23 16:06

Import wieprzowiny do Chin był w sierpniu o 76 proc. większy niż w sierpniu ubiegłego roku – wynika z poniedziałkowych danych urzędu celnego. Wzrost importu wiązany jest ze spadkiem podaży na rynku wewnętrznym na skutek afrykańskiego pomoru świń (ASF). Skutki chińskiego importu odczuwamy także w Polsce.

fot. Bartosz Siedlik / / FORUM

W sierpniu Chiny sprowadziły prawie 163 tys. ton mięsa wieprzowego, co oznacza 76-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego, ale spadek w porównaniu z lipcem, kiedy kupiono ponad 182 tys. ton.

Łącznie w pierwszych ośmiu miesiącach roku Chiny zaimportowały 1,16 mln ton wieprzowiny, czyli o ponad 40 proc. więcej niż w roku 2018 – wynika z poniedziałkowych danych. Według komentatorów import będzie dalej rósł.

Chiny są zarówno największym producentem, jak i konsumentem mięsa wieprzowego wśród państw świata. Od ponad roku krajowe hodowle pustoszy jednak epidemia afrykańskiego pomoru świń, która przyczyniła się do spadku pogłowia trzody chlewnej o prawie 40 proc., windując ceny ulubionego mięsa większości Chińczyków.

Skutki rosnącego chińskiego importu odczuwamy i w Polsce. W sierpniu wieprzowina podrożała w Polsce o 12,8 proc. rdr - wynika z danych GUS. Z innych danych GUS wynika, że pogłowie świń spadło w Polsce o 8,9 proc. w czerwcu. To oznacza ubytek o ponad 0,5 mln świń. Ponieważ równocześnie rośnie eksport mięsa wieprzowego, wydaje się, że tutaj właśnie tkwi rozwiązanie zagadki. Wieprzowina wyjeżdża za granice Polski. To obniża podaż mięsa w Polsce i podbija ceny.

Choć import w sierpniu był znacznie większy niż w ubiegłym roku, odpowiadał on jedynie mniej więcej jednodniowej konsumpcji wieprzowiny w Chinach – odnotowuje hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Według tej gazety potrzeba zrównoważenia spadku podaży wewnętrznej jest jednym z powodów, dla których chińskie władze zdecydowały się wyłączyć wieprzowinę z ceł odwetowych nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej. Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua informowała niedawno, że chińskie firmy kupią „pewne ilości” wieprzowiny i innych towarów rolnych z USA, a zamówienia te będą wyłączone z taryf odwetowych.

Zapowiedź ta pomogła z kolei łagodzić napięcia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem przed zapowiadaną na październik kolejną rundą negocjacji handlowych wysokiego szczebla.

W sierpniu Chiny sprowadziły również więcej innych rodzajów mięs niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Import wołowiny wyniósł prawie 131 tys. ton (wzrost o 32 proc.), a mięsa kurczaków – 67 tys. ton (wzrost o 51 proc.). Łącznie w pierwszych ośmiu miesiącach roku import tych mięs zwiększył się odpowiednio o 54 i 48 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ndz/ mal/ MD/ BPL

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Chiny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
karbinadel
"Import wieprzowiny do Chin" - redaktor nie odróżnia importu od eksportu? Do rządu z nim!
gronostaj
No to rolnicy oddawać dotacje.
tristans
Jeżeli nasi rolnicy eksportują za granicę, to trzeba im cofnąć dotacje. Niech zagraniczni klienci ich dotują.
jendreka
Kiedyś zwalano winę na ZSRR, dzisiaj na Chiny. Niestety Polak potrafi wykarmic obce gęby, tylko nie swoje.
jes
Nie przypominaj bo zaraz sobie Jarosław przypomni o stonce itp.
najmadrzejszy
My im swinie oni nam smartfony.....i kto tu bardziej zaawansowany ? Swinia przeciez duzo bsrdziej skomolikowana niz fon
kris74keh
Pchać tam schaby ile się da, to najlepszy moment na zakotwiczenie się na tym trudnym rynku.
silvio_gesell
Jak chłonęli stal na początku lat 2000 to kosztowała 1zł/kg

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki