Rośnie chiński import wieprzowiny. Cierpi polski konsument

Import wieprzowiny do Chin był w sierpniu o 76 proc. większy niż w sierpniu ubiegłego roku – wynika z poniedziałkowych danych urzędu celnego. Wzrost importu wiązany jest ze spadkiem podaży na rynku wewnętrznym na skutek afrykańskiego pomoru świń (ASF). Skutki chińskiego importu odczuwamy także w Polsce.

(fot. Bartosz Siedlik / FORUM)

W sierpniu Chiny sprowadziły prawie 163 tys. ton mięsa wieprzowego, co oznacza 76-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego, ale spadek w porównaniu z lipcem, kiedy kupiono ponad 182 tys. ton.

Łącznie w pierwszych ośmiu miesiącach roku Chiny zaimportowały 1,16 mln ton wieprzowiny, czyli o ponad 40 proc. więcej niż w roku 2018 – wynika z poniedziałkowych danych. Według komentatorów import będzie dalej rósł.

Chiny są zarówno największym producentem, jak i konsumentem mięsa wieprzowego wśród państw świata. Od ponad roku krajowe hodowle pustoszy jednak epidemia afrykańskiego pomoru świń, która przyczyniła się do spadku pogłowia trzody chlewnej o prawie 40 proc., windując ceny ulubionego mięsa większości Chińczyków.

Skutki rosnącego chińskiego importu odczuwamy i w Polsce. W sierpniu wieprzowina podrożała w Polsce o 12,8 proc. rdr - wynika z danych GUS. Z innych danych GUS wynika, że pogłowie świń spadło w Polsce o 8,9 proc. w czerwcu. To oznacza ubytek o ponad 0,5 mln świń. Ponieważ równocześnie rośnie eksport mięsa wieprzowego, wydaje się, że tutaj właśnie tkwi rozwiązanie zagadki. Wieprzowina wyjeżdża za granice Polski. To obniża podaż mięsa w Polsce i podbija ceny.

Choć import w sierpniu był znacznie większy niż w ubiegłym roku, odpowiadał on jedynie mniej więcej jednodniowej konsumpcji wieprzowiny w Chinach – odnotowuje hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Według tej gazety potrzeba zrównoważenia spadku podaży wewnętrznej jest jednym z powodów, dla których chińskie władze zdecydowały się wyłączyć wieprzowinę z ceł odwetowych nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej. Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua informowała niedawno, że chińskie firmy kupią „pewne ilości” wieprzowiny i innych towarów rolnych z USA, a zamówienia te będą wyłączone z taryf odwetowych.

Zapowiedź ta pomogła z kolei łagodzić napięcia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem przed zapowiadaną na październik kolejną rundą negocjacji handlowych wysokiego szczebla.

W sierpniu Chiny sprowadziły również więcej innych rodzajów mięs niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Import wołowiny wyniósł prawie 131 tys. ton (wzrost o 32 proc.), a mięsa kurczaków – 67 tys. ton (wzrost o 51 proc.). Łącznie w pierwszych ośmiu miesiącach roku import tych mięs zwiększył się odpowiednio o 54 i 48 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ndz/ mal/ MD/ BPL

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 karbinadel

"Import wieprzowiny do Chin" - redaktor nie odróżnia importu od eksportu? Do rządu z nim!

! Odpowiedz
1 3 gronostaj

No to rolnicy oddawać dotacje.

! Odpowiedz
15 17 tristans

Jeżeli nasi rolnicy eksportują za granicę, to trzeba im cofnąć dotacje. Niech zagraniczni klienci ich dotują.

! Odpowiedz
9 10 jendreka

Kiedyś zwalano winę na ZSRR, dzisiaj na Chiny. Niestety Polak potrafi wykarmic obce gęby, tylko nie swoje.

! Odpowiedz
10 9 jes

Nie przypominaj bo zaraz sobie Jarosław przypomni o stonce itp.

! Odpowiedz
1 17 najmadrzejszy

My im swinie oni nam smartfony.....i kto tu bardziej zaawansowany ? Swinia przeciez duzo bsrdziej skomolikowana niz fon

! Odpowiedz
3 38 kris74keh

Pchać tam schaby ile się da, to najlepszy moment na zakotwiczenie się na tym trudnym rynku.

! Odpowiedz
3 18 silvio_gesell

Jak chłonęli stal na początku lat 2000 to kosztowała 1zł/kg

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil