REKLAMA

Pierwsze wiosenne promocje kredytów hipotecznych. Stawki lekko w górę

Michał Kisiel2021-03-05 06:00, akt.2021-03-15 12:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-05 06:00
aktualizacja
2021-03-15 12:23
fot. PIXEL to the PEOPLE / Shutterstock

W kilku bankach trwają akcje promujące kredyty hipoteczne. Bankier.pl sprawdził, jak prezentują się stawki w porównaniu z ofertami przedstawianymi przez kredytodawców w poprzednich miesiącach.

Nie słabnie popyt na kredyty hipoteczne. Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w lutym banki przesłały do BIK zapytania o hipoteki na kwotę wyższą o 17,1 proc. niż w lutym 2020 r. Średnia kwota wnioskowanego kredytu była najwyższa w historii, sięgając 311 tys. zł. Warto przy okazji przypomnieć, że indeks mierzył zainteresowanie klientów w porównaniu z okresem jeszcze przedepidemicznym.

Zestaw dostępnych na rynku ofert promocyjnych nie ulega od pewnego czasu znaczącym zmianom. Można wyróżnić tu dwa podejścia. Pierwsze opiera się na częstym manipulowaniu cennikami i serwowaniu klientom co miesiąc nowych edycji promocji (np. mBank, ING Bank Śląski), a drugie bazuje na akcjach z dłuższym, kilkumiesięcznym terminem ważności.

Nowa edycja promocji kredytu hipotecznego w mBanku

Od 4 do 30 marca w mBanku dostępna jest nowa oferta promocyjnych kredytów hipotecznych pod nazwą „Dom na szczęście”. Minimalna kwota kredytu dla klientów, którzy nie są zaliczani do segmentu Intensive, to 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc, w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

  • 2,55 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
  • 3,45 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki są wyższe niż wcześniej, w lutowej akcji promocyjnej. W obu scenariuszach marża wzrosła o 0,1 pp.

Klienci Active to osoby, które nie tylko posiadają rachunek osobisty w mBanku, ale również zapewniają na niego wpływy (co najmniej 5 tys. zł miesięcznie), wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą (w co najmniej 3 pełnych miesiącach z ostatnich sześciu) oraz korzystają z kredytu odnawialnego lub karty kredytowej (alternatywnie – posiadają depozyty z minimalnym saldem 25 tys. zł). W ich przypadku promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego wynoszą odpowiednio 2,20 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc., podwyżka o 0,1 pp. w stosunku do poprzedniej edycji) i 3,05 pp. (dla niższej wpłaty własnej, więcej o 0,1 pp. niż w lutym).

Klienci z segmentu Intensive muszą spełnić bardziej wygórowane warunki aktywności. Minimalne wpływy na rachunek wynoszą w tym przypadku 7 tys. zł miesięcznie. Stawki marży to: 2,00 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 2,85 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.). Również zamożniejszych kredytobiorców obowiązują wyższe niż poprzednio stawki (również o 0,1 pp.).

Pekao Bank Hipoteczny ponownie przedłuża promocję

Do końca marca 2021 r. w Pekao Banku Hipotecznym nadal dostępna będzie oferta promocyjna „eHipoteka”. Mogą z niej skorzystać osoby, które skontaktują się z jednym ze współpracujących z instytucją pośredników i złożą elektroniczny wniosek o finansowanie procesowany przez portal e-pekaobh. Oferta dotyczy tylko zobowiązań zabezpieczonych na lokalu mieszkalnym i osób, które uzyskują dochody z umowy o pracę, działalności gospodarczej, emerytury lub innych źródeł akceptowanych przez bank. Kwota finansowania musi mieścić się w przedziale od 100 do 600 tys. zł.

Opłata za udzielenie kredytu wynosi od 0 do 3 proc. Marża wynosi 1,99 pp. niezależnie od wysokości wkładu własnego. Kredytodawca wymaga co najmniej 20-procentowej wpłaty. W standardowej ofercie banku marża kredytowa to 2,09 pp. (dla kredytów z LTV do 60 proc.) i 2,39 pp. (dla kredytów z LTV powyżej 60 proc.).

Pekao Bank Hipoteczny nie wymaga dodatkowych zakupów produktów – nie stosuje tzw. sprzedaży krzyżowej. Marża kredytowa jest wyższa o 1 pp. do czasu wpisania hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej.

Trwa promocja w Alior Banku

W Alior Banku trwa akcja promocyjna pod hasłem „Własne M w wielkim mieście”. Specjalne warunki przygotowano dla kredytobiorców, którzy do 30 czerwca zamierzają sfinansować zakup:

  • domu lub lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym, garażowym lub garażem,
  • położonego w granicach administracyjnych miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa lub Wrocław,
  • a kwota kredytu mieści się w przedziale od 100 do 700 tys. zł.

Kredytobiorcy muszą uzyskiwać dochody z umowy o pracę na czas nieokreślony lub z tytułu kontraktu menedżerskiego, emerytury lub renty. Najpóźniej w dniu zawarcia umowy kredytowej należy również posiadać otwarty rachunek w banku i kartę debetową. W drugim wariancie promocji konieczne jest przystąpienie do ubezpieczenia na życie.

Alior Bank proponuje klientom obniżenie marży o:

  • 0,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej (stawka wyjściowa 2,9-3,1 pp.),
  • 1,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej oraz ubezpieczenia na życie (stawka wyjściowa 3,35-3,55 pp.).

Najlepsze warunki, na jakie mogą zatem liczyć klienci, to marża 2,4 pp. dla wariantu pierwszego oraz 1,85 pp. dla wariantu drugiego. W pierwszym wariancie stawka prowizji wynosi 2 proc., a w drugim – 1 proc.

Promocja kredytu hipotecznego w Banku BPS

Do odwołania, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2021 r., trwać będzie promocja „Intensywnie zielona” kredytu hipotecznego „Mój Dom” w Banku BPS. Kredytodawca proponuje kilka wariantów oferty, w tym specjalny bonus dla kupujących lub budujących nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię (do ogrzewania i wentylacji) nie przekracza 40 kWh/m kw.

W pierwszym scenariuszu wymagane jest posiadanie przez cały okres kredytowania konta osobistego VIP Konto oraz karty kredytowej Mastercard World i wykupienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości. Marża wynosi 2,09 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny bonus to zerowe oprocentowanie przez pierwsze pół roku kredytowania.

W drugim scenariuszu dodatkowo kredytobiorca opłaca ubezpieczenie na życie z oferty banku przez minimum 5 lat. Marża kredytowa wynosi 1,98 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny „dodatek” działa na takiej samej zasadzie jak w pierwszym w wariancie.

Do połowy miesiąca trwa jeszcze promocja w ING

Od 15 marca w ING Banku Śląskim obowiązują nowe promocyjne warunki.

Do 14 marca w ING Banku Śląskim trwała edycja promocji kredytów hipotecznych w ramach „Zimowej wyprzedaży”.

Kredyty hipoteczne w ING dostępne są dla osób, które wniosą co najmniej 20-procentowy wkład własny. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego.

Klienci banku mieli do wyboru kilka wariantów promocji:

  • „Łatwy start” – z marżą 2,19 pp. i zerową prowizją,
  • „Lekka rata” – z marżą 1,95 pp. i prowizją 1,25 proc.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
dareku87
Teraz już jest łatwiej o kredyt, więc jeśli ktoś rozważa zakup własnego M, to warto teraz się tym zająć, bo później może być tylko trudniej. Pamiętajmy, ze nadchodzi potężny kryzys, jeszcze teraz go nie widać, ale sytuacja mocno się zmieni – osobiście, chcę teraz zabezpieczyć swoje oszczędności i chcę je Teraz już jest łatwiej o kredyt, więc jeśli ktoś rozważa zakup własnego M, to warto teraz się tym zająć, bo później może być tylko trudniej. Pamiętajmy, ze nadchodzi potężny kryzys, jeszcze teraz go nie widać, ale sytuacja mocno się zmieni – osobiście, chcę teraz zabezpieczyć swoje oszczędności i chcę je ulokować w mikroapartamencie Modern Space (oferta w Warszawie, b. korzystna cenowo).
1a2b
A to po to ten wcześniejszy artykuł, że jakoby po rocznym, jak na razie, lokdałnie będziemy mieć dynamiczne odbicie i wzrost PKB.
exio
Kolejny miesiąc z rekordem:

https://biznes.interia.pl/finanse/news-rekordowy-popyt-na-hipoteki,nId,5086035
trolley
Rekordem zapytań hehe. Exio, litości... https://media.bik.pl/informacje-prasowe/646723/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-styczen-2021-r
trolley odpowiada trolley
Ostatnio masz problemy z czytaniem to masz: "W styczniu br. na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowaliśmy ujemne dynamiki wartości (-4,7%) udzielonych kredytów oraz ujemną dynamikę liczby udzielonych kredytów (-11,0%) w porównaniu ze styczniem 2020."
exio odpowiada trolley
Zobaczymy dane BIKu o lutym. Bo ja o lutym Ty o styczniu... Ja wiem że wniosek to nie kredyt ale teraz nie ma wkładu 20 czy 30% jak na wiosnę tylko wróciło to do normy więc i tak ta liczba odrzuconych będzie mniejsza. Dlatego myślę, że raport BIKu za luty i marzec rozwieje tutaj wątpliwości.
trolley odpowiada exio
Ale jakie te twoje dane? Zapytania? Bądź poważny. Jak będziesz miał dane o ILOŚCI I WYSOKOŚCI PRZYZNANYCH KREDYTÓW to dopiero wtedy będzie o czym rozmawiać. A tak poza tym poczekaj na to co z frankowcami wyjdzie. Bo możesz mieć takie STOP w kredytach że sie za głowe złapiesz hehe.
exio odpowiada trolley
To nie są moje dane tylko dane przedstawione przez portal interia.pl. Ja nie będę miał danych o "ILOŚCI I WYSOKOŚCI PRZYZNANYCH KREDYTÓW" bo takich zbiorów informacji nie prowadzę. Nie będę czekał na to co z frankowcami bo sprawa jest już w sumie jasna a też nie mam za bardzo żadnego w tym interesu. Jak i To nie są moje dane tylko dane przedstawione przez portal interia.pl. Ja nie będę miał danych o "ILOŚCI I WYSOKOŚCI PRZYZNANYCH KREDYTÓW" bo takich zbiorów informacji nie prowadzę. Nie będę czekał na to co z frankowcami bo sprawa jest już w sumie jasna a też nie mam za bardzo żadnego w tym interesu. Jak i również nie mam interesu w tym czy te mieszkania stanieją czy zdrożeją. "Stopu" co kolwiek to znaczy w tym kontekście, w kredytach raczej nie będzie a też należy patrzeć na to co robią inwestorzy gotówkowi i fundusze.
jpelerj
Serio bierzesz artykuły Bartosza Turka? On już nawet nie stara się uprawdopodobniać swoich wniosków wyciąganych na podstawie danych z dudy. Ale na jeden czynnik warto zwrócic uwagę: na zwiady ruszyli ci, którym dotąd odmawiano kredytu. Czyli głowę podnosi polski subprime. IMHO jak wcześniej ok. połowa pytających dostawała Serio bierzesz artykuły Bartosza Turka? On już nawet nie stara się uprawdopodobniać swoich wniosków wyciąganych na podstawie danych z dudy. Ale na jeden czynnik warto zwrócic uwagę: na zwiady ruszyli ci, którym dotąd odmawiano kredytu. Czyli głowę podnosi polski subprime. IMHO jak wcześniej ok. połowa pytających dostawała kredyt, to teraz będzie to dużo mniej. Takie Bartoszowe gadki do poduszki. LOL
elq
Co to znaczy 'marża 3,45'? Bo czytam definicję w necie i chciałbym się upewnić. To możliwe, że bank gwarantuje sobie +3,45% rocznie przy obecnych, zerowych stopach? Jeśli NBP podwyższy WIBOR np. do 3,25%, to stajemy się właścicielem kredytu oprocentowanego na 7%?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki