Projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej: likwidacja nagród dla ministrów; podsekretarze stanu w służbie cywilnej

Likwidacja nagród dla ministrów i sekretarzy stanu; przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej, a także umożliwienie sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami pobierania 60 proc. uposażenia posła lub senatora - przewiduje projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej przygotowany w KPRM.

Jak wynika z projektu, stanowiska podsekretarzy stanu w KPRM i w ministerstwach będą wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej.

Według projektu członkom Rady Ministrów, sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwie oraz Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie przyznaje się nagród.

W projektowanych przepisach przewidziano, że sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami będzie przysługiwać również 60 proc. uposażenia posła lub senatora. Projekt przewiduje stosowne zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. "Poseł lub senator, będący członkiem Rady Ministrów albo powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo w ministerstwie, otrzymuje uposażenie w wysokości 60 proc. uposażenia" - głosi projektowany przepis.

Większość zapisów projektu miałaby wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia.

W czwartek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk tłumaczył propozycje zmian w rządzie próbą zmiany "filozofii funkcjonowania rządu". Zdaniem Dworczyka dzięki zmianom legislacyjnym "podsekretarze stanu przejdą z korpusu politycznego do służby cywilnej z wszystkimi tego konsekwencjami". "Wierzymy, że najlepsi fachowcy będą po zmianie większości parlamentarnej pracowali nadal w rządzie" - dodał w radiowej Jedynce.

Dworczyk pytany o wynagrodzenia wiceministrów po ich przejściu do służby cywilnej odpowiedział, że "będą wynagradzani dokładnie na tych samych zasadach, jak inni urzędnicy".

Jego zdaniem "to, jak ma funkcjonować, w jakim kształcie, w jakim modelu (...) polski rząd powinno być dyskusją ponadpartyjną". Wskazał, że "przez wiele lat nikt nie miał odwagi podjąć tego tematu".

"My chcemy o tym rozmawiać otwarcie" - mówił Dworczyk. "Chcemy rozmawiać o modelu, który będzie dobry dla państwa, niezależnie od tego, jaka większość polityczna w Sejmie będzie funkcjonowała" - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że "taki dialog na poziomie parlamentu odbędzie się".

W środę Dworczyk zapowiedział w rozmowie z PAP, że projektem w piątek ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Propozycja ta stanowi realizację zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Według Radia Zet projektem ustawy zajmie się zwołana na czwartek Rada Służby Publicznej (RSP). Jak poinformowała rozgłośnia, projekt miał być w trybie obiegowym przyjęty przez Radę, ale sprzeciw zgłosił zasiadający w niej poseł PO Mariusz Witczak.

Polityk Platformy w rozmowie z PAP wskazał, że RSP ma się zebrać w czwartek o godz. 14.15. Jak ocenił, proponowana nowela to ustawa o znaczących podwyżkach dla rządu. Jak podkreślił, jest czymś skandalicznym, że wprowadza się tego typu rozwiązanie. "Albo się jest zawodowym parlamentarzystą, czyli nie pracuje się w innym miejscu i bierze się wynagrodzenie ustawowo przynależne, albo jak się pracuje w innym miejscu, to się nie bierze wynagrodzenia parlamentarzysty" - wskazał.

Na początku tygodnia Morawiecki przyjął dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni. Z kolei w ubiegłym tygodniu szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Premier zapowiedział też likwidację wszelkich nagród, premii dla ministrów i wiceministrów, a także, że podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

Premier zadeklarował wówczas, że zmiany w wynagrodzeniu będą możliwe jedynie w przypadku podsekretarzy stanu, w związku z ewentualnym przesunięciem ich do służby cywilnej. Natomiast sekretarze stanu, którzy pełnią mandat poselski - jak zadeklarował - mogliby otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego. (PAP)

autorzy: Rafał Białkowski, Agata Jabłońska-Andrzejczuk, Grzegorz Bruszewski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil