Ponad milion złotych nagród dla członków rządu Szydło w 2016 r.

W 2016 r. ministrowie rządu Beaty Szydło otrzymali nagrody w wysokości ponad 1 mln zł - poinformowali w piątek posłowie PO: Mariusz Witczak i Marcin Kierwiński. Informacje te posłowie uzyskali w czwartek w kancelarii premiera.

(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Witczak podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że politycy Platformy od wielu miesięcy starali się uzyskać informacje na temat wysokości nagród przyznanych ministrom w 2016 r. "I wreszcie dotarliśmy do tych danych; otrzymaliśmy wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wypłacanych dodatkowych świadczeń pieniężnych za 2016 rok. I to jest lista pazerności PiS" - dodał poseł PO.

W 2016 r. ministrom rządu Beaty Szydło wypłacono w sumie ponad 1 mln złotych. Po 33 tys. złotych otrzymali ministrowie: spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, obrony narodowej Antoni Macierewicz, energii Krzysztof Tchórzewski, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Sama ówczesna premier dostała 15 tys. złotych.

Kierwiński poinformował, że z dokumentów, które Platforma otrzymała z KPRM wynika, że w maju 2018 r. te pieniądze zostały przekazane Caritasowi. "Nie chcemy ufać tej władzy - władzy, która połaszczyła się na pieniądze publiczne, że rzeczywiście przekazali wszystkie pieniądze niesłusznie pobrane na Caritas. Żądamy dowodów, żądamy, aby wszystkie przelewy (...) za 2017 i 2016 rok zostały pokazane opinii publicznej" - powiedział poseł PO.

W 2017 r. 1,5 mln zł nagród dla ministrów rządu Beaty Szydło

Prawie 1,5 mln zł – tyle łącznie nagród otrzymali w 2017 r. ministrowie rządu Beaty Szydło. Na konto byłej Prezes Rady Ministrów trafiło dodatkowe 65 tys. zł, największą premią mógł pochwalić się jednak ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Beata Szydło przyznała łącznie swoim współpracownikom w ubiegłym roku dokładnie 1 464 100 zł. Najhojniej nagrodzonym ministrem był Mariusz Błaszczak, który wzbogacił się o 82 100 zł. Drugą najwyższą nagrodę, w wysokości 75 100 zł otrzymał obecny premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji Anna Zalewska. Beata Szydło dostała najniższą nagrodę wśród konstytucyjnych ministrów – 65 100 zł. Tyle samo przyznano ośmiu innym członkom jej rządu.

Ministrowie przekazali nagrody na Caritas

Na początku kwietnia prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że "ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu". W maju szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, że "sprawa jest tak naprawdę zamknięta, dlatego że termin, który był wyznaczony, żeby podjąć tę decyzję i ewentualnie przekazać te środki do Caritasu, minął o północy - to była godzina 24, 15 maja". "Jestem przekonany, że jeśli nie wszyscy, to niemal wszyscy ministrowie, wiceministrowie, którzy otrzymali te nagrody, dostosowali się do wytycznych kierownictwa partii i je przekazali" - podkreślił Dworczyk.

(PAP)

autorka: Marta Rawicz

mkr/ par/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 pis_po_jedno_zlo

Bardzo dobrze, bo nagrody im się po prostu NALEŻAŁY:D

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
26 27 antypropaganda

Cytat z SE z 2014 roku: "Podczas gdy miliony Polaków ledwo wiążą koniec z końcem, premier Donald Tusk (57 l.) hojnie nagradza swoich pracowników! Tylko przez 6 miesięcy tego roku na nagrody dla urzędników w kancelarii szefa rządu poszło prawie milion złotych! A jeszcze na początku zeszłego roku Tusk ostro przestrzegał przed rozdawnictwem nagród dla władzy."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 30 pull_up

Dobra zmiana zapowiadała inne standardy ale jak widzisz nic się nie zmieniło.

! Odpowiedz
18 21 and00 odpowiada pull_up

No właśnie, robią to co każda władza praktykuje, a krzyk jak by coś się stało strasznego.
Najlepsze że te krzyk podnoszą zawodowi politycy z PO którzy takie same nagrody brali.
Było robić raban za Tuska i Kopaczowej.

! Odpowiedz
14 24 pull_up odpowiada and00

A co mnie obchodzi PO, oni już nie rządzą. Teraz władzę przejęli patrioci którzy kochają pieniądze.

! Odpowiedz
4 19 _jasko

Antypropaganda czy propagandowa manipulacja? Fragment SE z 2014-01-17:
"Podczas gdy miliony Polaków ledwo wiążą koniec z końcem W CZASIE SZALEJĄCEGO KRYZYSU, rząd Donalda Tuska (57 l.) w 2013 r. lekką ręką rozdał SWOIM URZĘDNIKOM W MINISTERSTWACH gigantyczne 102 553 000 zł nagród!
Rząd dusi Polaków wysokimi podatkami, ale swoją WIELOTYSIĘCZNĄ ARMIĘ URZĘDNIKÓW hojnie obdarza bajecznie dużymi premiami. A jeszcze na początku zeszłego roku premier Donald Tusk (…..)".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 12 antypropaganda odpowiada _jasko

Żadna manipulacja, nie wymyślaj. Przytoczyłem artykuł z 2014-07-16 06:00 "Donald Tusk przeznaczył milion złotych na nagrody dla pracowników!". Możesz sobie wygooglać. Swoją drogą 102 mln których piszesz to jak się ma do 1mln rządu Szydło? To jest 102 razy więcej.....

! Odpowiedz
4 11 and00 odpowiada pull_up

W skali kraju jak już tu ktoś napisał wychodzi po 3 grosze na obywatela.
Po drugie PO na szczęście nie rządzą, ale musi być jakiś punkt odniesienia, a poprzednia władza jest dobrym punktem odniesienia.
Poza tym nie słyszałem deklaracji PiS że będą pracować społecznie.
Uważasz że rząd powinien chodzić ubrany w szmaty i żywić się kaszanką?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 25 and00

Nie uważacie że o jest śmieszne, minister zarządzający ogromnymi środkami często dziesiątkami mld złotych, podejmujący decyzje mające wpływ na życie milionów ludzi i wielkie firmy, zarabia jak kierownik działu w średniej firmie.
Tak ma być?
I nie mylcie nagrody z kradzieżą. Zegarka Nowaka na który podobno rodzina zbierała latami, prywatnych kolacyjek za kilka tysi płaconych ministerialną kartą z kilku czy nawet 30 tyś nagrodą czy premią ROCZNĄ.
Czy sądzicie że minister powinien kupować garnitur w lumpeksie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil