REKLAMA

Shoper spodziewa się nasilenia dezinwestycji w e-commerce

2022-11-03 15:06
publikacja
2022-11-03 15:06

Prezes Shopera Marcin Kuśmierz poinformował w trakcie telekonferencji, że spodziewa się zwiększenia dezinwestycji w e-commerce, choć - jak zauważył - pojawiają się też informacje o nowych graczach na polskim rynku.

Shoper spodziewa się nasilenia dezinwestycji w e-commerce
Shoper spodziewa się nasilenia dezinwestycji w e-commerce
fot. McLittle Stock / / Shutterstock

"Widzimy też, że finansowanie dłużne dla części spółek giełdowych i niegiełdowych, tych, które korzystały z taniego pieniądza i silnie lewarowały swoją działalność, staje się sporym obciążeniem dla rozwoju części firm i bardzo negatywnie wpływa na cash flow. To powoduje, że wielu graczy e-commerce, zarówno dużych merchantów, jak też dostawców rozwiązań dla e-commerce, coraz częściej myśli o procesie sprzedaży, bądź pozyskania inwestora lub rozważa połączenie z konkurencją" - powiedział prezes podczas telekonferencji.

"Dostajemy w ostatnich tygodniach sporo takich zapytań bądź propozycji. Oczywiście obserwujemy je i analizujemy. Zastanawiamy się, czy i które, na jakich warunkach byłyby korzystne dla Shopera, jako organizacji, dla naszych klientów i inwestorów. Natomiast widzimy, że ta dynamika z miesiąca na miesiąc rośnie. Wielu graczy e-commerce bardzo poważnie rozważa dezinwestcje. W szczególności mówimy o sklepach internetowych, czy dostawcach usług, którym nie udało się zbudować odpowiednio wysokiej skali, by ten biznes mógł się spokojnie i dynamicznie rozwijać w kolejnych latach. Mamy więc dość pragmatyczne podejście wielu uczestników rynku, którzy tak głośno, jak nigdy wcześniej, komunikują do rynku, że są otwarci na to, żeby kooperować z firmami do tej pory konkurencyjnymi, czy wejść w różnego rodzaju alianse kapitałowe" - dodał.

Kuśmierz poinformował, że Shoper ostrożnie podchodzi do akwizycji.

"Jesteśmy otwarci na wszelkie alianse, na pewno nie jesteśmy otwarci na mezalianse. Tutaj analizujemy każdą opcję. One się pojawiają z bardzo różnych, czasem nieoczywistych kierunków. To są opcje polskie i zagraniczne. My z ogromną dbałością patrzymy na wartość kreowaną dla akcjonariuszy i to, co zawsze podkreślamy, nasz focus jest przede wszystkim na wzrost organiczny. Jakiś proces M&A musi być bardzo oczywisty i generujący korzyści dla naszych merchantów, dla nas jako organizacji i dla akcjonariuszy" - powiedział.

Prezes poinformował o możliwym wyjściu z polskiego rynku jednego z dużych graczy, ale nie podał jego nazwy.

"Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach, co najmniej jeden znany, dość rozpoznawalny gracz zdecyduje się na wyjście z Polski, ponieważ jest to jeszcze młody biznes, który nie ustabilizował swojej pozycji, a to być może nie jest najlepszy czas, żeby odważnie i długofalowo inwestować na polskim, bardzo konkurencyjnym rynku. Z drugiej strony widzimy challengerów, nowych graczy, którzy są zainteresowani rozpoczęciem sprzedaży na polskim rynku" - powiedział.

Platforma sprzedażowa wszystko. pl, należąca do Comarchu, w sierpniu rozpoczęła rejestrację dla sprzedawców, a w grudniu ma być dostępna dla konsumentów.

Według październikowych informacji medialnych, polski oddział platformy e-commerce Shopee przeprowadzi zwolnienia, podobnie jak inne oddziały firmy. Globalnie cięcia obejmą mniej niż 10 proc. pracowników. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (2)

dodaj komentarz
xxpp
najpierw wykończono biznes stacjonarny, bo internet miał być tańszy. okazało się, że lecieli na długu i po podniesieniu stóp zdychają. ;)
karbinadel
Wydmuszki zostaną wydmuchane, a ci co mają konkret, przetrwają

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki