REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Shoper spodziewa się rekordowego GMV w IV kwartale 2022 roku

2022-11-03 13:26
publikacja
2022-11-03 13:26

Shoper, działający na rynku sklepów internetowych w modelu subskrypcyjnym (SaaS), przewiduje w IV kw. 2022 roku osiągnięcie rekordowych obrotów generowanych w sklepach internetowych i narzędziach do sprzedaży wielokanałowej wykorzystujących platformę spółki - poinformował podczas telekonferencji członek zarządu ds. handlowych Paweł Rybak.

Shoper spodziewa się rekordowego GMV w IV kwartale 2022 roku
Shoper spodziewa się rekordowego GMV w IV kwartale 2022 roku
/ Shoper

"Październik był dobry. Na razie nie widać jakiś dużych zawirowań, jeśli chodzi o wzrost GMV. Widzimy zawirowania może u naszych merchantów. Część bardzo szybko rośnie, szczególnie ci którzy mają tańsze produkty pierwszej potrzeby. Rzeczywiście wielu konsumentów w tej chwili zaczęło bardziej szukać tańszych opcji. Najczęściej wtedy google jest takim rozwiązaniem, gdzie nasze sklepy internetowe pojawiają się bardzo często. Dobra trzeciej potrzeby, czyli wszelkiego rodzaju gadżety, albo bardzo drogie produkty, one trochę słabną" - powiedział Rybak.

"Mamy przed sobą najgorętszy okres +Black Friday+, +Cyber Monday+ i Święta. Póki co, wygląda to jeszcze względnie dobrze. Szczególnie, gdy obserwujemy rynki w Niemczech, gdzie Amazon, czy największe markeplace-y, jeśli im się dobrze powodzi, mają wyniki podobne, jak w ubiegłym roku. Na razie w Polsce jest względnie dobrze (...) Merchanci szykują się do dużych kampanii reklamowych, nie widzimy dużego spowolnienia. Wiadomo poziom bazy daje nam pewne trudności w robieniu kilkudziesięciu proc. dynamiki zawsze kwartał do kwartału. Na pewno ten IV kwartał będzie najlepszy w historii spółki. Na razie nic nie wskazuje, żeby miało być inaczej" - dodał, pytany, czy Shoper w IV kwartale br. utrzyma dynamikę wzrostu GMV o około 30 proc. z III kwartału.

Obroty generowane w sklepach internetowych i narzędziach do sprzedaży wielokanałowej wykorzystujących platformę Shoper w III kwartale wyniosły 1,8 mld zł (GMV sklepy) i 2 mld zł (GMV omnichannel), co oznacza wzrost odpowiednio o 29 proc. i 33 proc. rok do roku.

Kwartalne przychody Shopera w okresie lipiec-wrzesień 2022 były najwyższe w historii i wyniosły 31,4 mln zł. Oznacza to wzrost do analogicznego okresu 2021 roku o 57 proc. Skorygowany zysk EBITDA zanotowany w III kwartale 2022 wyniósł 9,2 mln zł i był wyższy rok do roku o 26 proc.

"Będziemy pilnować rentowności, ten poziom, który się ustabilizował na poziomie 30 proc., jest w naszych głowach. Natomiast w każdym momencie, gdy jakaś okazja rynkowa się pojawi, która umożliwi zdynamizowanie naszego rozwoju, to jesteśmy gotowi poświęcić jakieś punkty procentowe. Proszę się nie spodziewać gwałtownych i szybkich powrotów do poziomów 40-45 proc. Świat się zmienia, biznes się zmienia, dla nas najważniejszy jest rozwój" - powiedział Piotr Biczysko, członek zarządu ds. finansowych Shoper, pytany o możliwość - stabilizacji marży EBITDA na poziomie około 30 proc.

Prezes spółki Marcin Kuśmierz podkreślił, że polski e-commerce jest wspierany przez zakupy ukraińskich imigrantów.

"Widzimy, że konsumpcja w sprzedaży online jest ciągle na wysokim poziomie. Konsumenci ciągle dość odważnie wydają środki na zakup dóbr zarówno tych podstawowych, ale nie tylko. Widzimy, że w zależności od kwartału, miesiąca, zmienia się struktura zakupowa dość dynamicznie. Z jednej strony możemy podejrzewać, że część konsumentów w jakiś sposób ucieka z gotówką przed inflacją. Aby pewne dobra, które były odkładane na przyszłość, kupić teraz jeszcze w korzystniejszej cenie. Z drugiej strony widzimy drugą grupę konsumentów, która do zakupów podchodzi coraz to bardziej racjonalnie. Wyszukuje te rzeczy, które są niezbędne do funkcjonowania, czy zawodowego, czy w życiu prywatnym" - powiedział.

"Spodziewamy się, że zmieniająca się dynamika struktury zakupowej będzie przez kilka kwartałów na wysokim poziomie, napędzana poziomem inflacji, prawdopodobnie rosnącej. Będzie też stymulowana emocjami konsumentów, a to wiąże się z trwająca wojną w Ukrainie. To, co obserwujemy w waszej bazie, patrząc, kto kupuje i gdzie kupuje, to ciągle utrzymujący się wpływ imigrantów z Ukrainy, którzy się w Polsce osiedlają, pracują, już prowadzą biznesy i stymulują rozwój polskiego rynku e-commerce na dobrą dynamikę" - dodał.

Poinformował, że przedsiębiorcy zastanawiają się, jak będą wyglądały kolejne kwartały, 2023 rok i skupiają się na najbliższych kwartałach, odsuwając myślenie długofalowe. Chcą wyposażać się w narzędzia i optymalizować procesy, które zapewnią im wysoką sprawność operacyjną i efektywność.

"Obserwując dane makroekonomiczne nasi sprzedawcy, czy sprzedawcy internetowi na całym rynku dostrzegają, że rynek i jego dynamika w poszczególnych krajach maleje i to jest duży znak zapytania, jak bezpiecznie prowadzić biznes w 2023 roku" - powiedział prezes.

(PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki