REKLAMA

Pracodawcy biją na alarm: ciąża to nie choroba

2012-08-29 08:53
publikacja
2012-08-29 08:53

- Gratuluję, jest Pani w ciąży! Może wystawię zwolnienie? Po co ma się Pani przemęczać w biurze - takie słowa słyszy coraz więcej kobiet w ciąży. Pracodawcy zaś biją na alarm. Takie podejście wprowadza chaos w firmie, niejednokrotnie doprowadzając ją na skraj bankructwa.

kobieta w ciąży
foto: thetaXstock


W ostatnich latach obserwujemy drastyczny spadek liczby urodzeń. W 2011 roku zanotowano 391 tys. żywych urodzeń, a jeszcze rok wcześniej było ich 413 tys. Ponadto, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na urodzenie dziecka decydują się już nie kobiety w grupie wiekowej 20-24, lecz 25-29 lat. Coraz więcej jest też młodych mam w przedziale 30-34 lata. Jak wiadomo okres ten przypada na moment największej aktywności zawodowej.

Ciąża to nie choroba


Ze względu na spadkowy trend przyrostu naturalnego, wynoszący corocznie średnio ponad 22 tys. noworodków - kobiety w ciąży są postrzegane w zupełnie innych kategoriach niż jeszcze kilka lat wcześniej. Oczywistym jest, że cały polski system ubezpieczeń społecznych zastępowalnością pokoleń stoi. Współczynnik, który jest bezpieczny z punktu widzenia utrzymania się takiej machiny w przyszłości, wynosi między 2,10- 2,15 dziecka na jedną kobietę w wieku rozrodczym. W Polsce w 2000 roku był on na poziomie 1,37, w 2008 roku wynosił 1,39, a obecnie - 1,31.

Dylematy pracodawców


Z jednej strony nie dziwi społeczne przyzwolenie na ulgowe traktowanie młodych matek, jednak z drugiej strony należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co z teraźniejszością? Jeśli wszystkie przyszłe mamy pójdą na zwolnienie, to kto będzie pracował? Właściciele firm boją się zatrudniać kobiety, bo jeśli zajdą w ciążę, to lekarz prawdopodobnie wyśle je na zwolnienie. Koszt pierwszych 33 dni nieobecności pracownicy pokrywa firma, za resztę płaci ZUS.

 »Interwencja Bankier.pl: jakie prawa dla pracownicy w ciąży 


Kolejnym problemem, z jakim zmagają się pracodawcy jest niedyspozycyjność młodych matek, albo przynajmniej domniemanie, że kiedy już urodzą dziecko, trudniej będzie wyegzekwować od nich dotrzymanie terminów, czy pracę po godzinach. W praktyce – wiele kobiet ucieka na urlop nie z przyczyn zdrowotnych, ale dlatego, że mają złe kontakty z szefem.

Zajdź w ciążę i załóż firmę, a państwo ci zapłaci


Ostatnio głośno jest w mediach o zasiłkach w wysokości ponad 6 tys. zł, jaki przysługuje kobietom w ciąży, które założyły własna działalność gospodarczą. Jedyny warunek jest taki, że trzeba dobrowolnie zapłacić najwyższą składkę chorobową, wynoszącą 3,3 tys. zł. W związku z tym coraz więcej oszustów reklamuje swoje usługi, twierdząc, że pomogą takim kobietom założyć firmę, która zapewni im darmowy zasiłek. ZUS bacznie przygląda się takim fikcyjnym firmom i wyciąga konsekwencje w razie wykrycia nieprawidłowości. W ciągu 3 lat takiej kontroli Zakład odmówił albo nakazał zwrócić zasiłek 1716 kobietom.

 »Lawinowo przybywa bezrobotnych matek 


Z drugiej jednak strony zauważa się prorodzinne działania państwa, takie jak ostatni pomysł wiceministra pracy –Jacka Męciny. Resort pracy planuje wspomóc rodziców w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, udzielając zasiłku aktywizującego. Firmy, które postanowią zatrudnić młodego rodzica po urlopie wychowawczym, otrzymają jednorazowo 9 tys. zł lub 750 zł miesięcznie przez rok.

Pieniądze te będzie można przeznaczyć na wyposażenie stanowisk pracy, szkolenia dla młodych matek i ojców lub wypłacić w formie dodatku do wynagrodzenia. Pomysł jest na razie w formie projektu, jednak jeżeli zostanie przyjęty, to może zachęcić świeżo upieczone mamy do większej aktywności zawodowej po urodzeniu pociechy.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~alkoholizm_ble
odpowiedź na pytanie kto będzie pracować jak wszystkie kobiety pójdą na zwolnienie z powodu ciąży jest prosta: niech pracują te wszystkie obiboki, którym się nie chce pracować, te lenie sterczące pod sklepami z alkoholem, tych obiboków są tysiące w tym kraju....
~ja
pracodawco! bądź w ciąży kiedy codziennie rano wymiotujesz, po poludniu wymiotujesz ,. nogi ci puchną, masz mdłości, palce masz opuchnięte, nie możesz w zaden sposób się skupić itp. Ciekawe czy byś nie poszedł do lekarza...!!
~Anna
ILE KOBIET MA TAKIE OBJAWY W CIĄZY?
jestem kobietą, urodziłam dwoje dzieci, nie miałam takich problemów, wśród moich znajomych 95% też ich nie miało ( oprócz porannych mdłości wkrótce po wstaniu z łóżka lub po zjedzeniu śniadania ). Moja córka ma 4 letnie dziecko, nie miała takich problemów i do 8 miesiąca pracowała na pełnych
ILE KOBIET MA TAKIE OBJAWY W CIĄZY?
jestem kobietą, urodziłam dwoje dzieci, nie miałam takich problemów, wśród moich znajomych 95% też ich nie miało ( oprócz porannych mdłości wkrótce po wstaniu z łóżka lub po zjedzeniu śniadania ). Moja córka ma 4 letnie dziecko, nie miała takich problemów i do 8 miesiąca pracowała na pełnych obrotach. Z takimi problemami jak Pani opisuje boryka się najwyżej 10 % kobiet w ciąży, pozostałe tylko o tym gadają, bo traktują ciążę jak wymówkę, żądając specjalnych przywilejów. A potem lament bo pracodawca nie chce zatrudniać.
Trochę samokrytyki drogie Panie
~ga
jd [82.177.198.*], 2012-08-29 14:50
głupi artykuł


pracodawcą nie jesteś :)
~Piter odpowiada ~ga
Właśnie mamy podobny problem co zrobić.Żona pracuje w sklepie jest w 5 miesiącu ciąży
według prawa podczas ciąży po wina mieć lżejszą prace na innym stanowisku nie podnosić ciężarów i tak dalej.jest to nasze pierwsze dziecko po 17 latach po ślubie . i teraz jest pytanie co zrobić patrzeć na pracodawce i tyrać do końca czy iść
Właśnie mamy podobny problem co zrobić.Żona pracuje w sklepie jest w 5 miesiącu ciąży
według prawa podczas ciąży po wina mieć lżejszą prace na innym stanowisku nie podnosić ciężarów i tak dalej.jest to nasze pierwsze dziecko po 17 latach po ślubie . i teraz jest pytanie co zrobić patrzeć na pracodawce i tyrać do końca czy iść na zwolnienie.

pracodawca będzie patrzeć ze swojej strony braku pracownika choć może zatrudnić nową osobę na to miejsce.

a my możemy tylko się modlić żeby ciąża była donoszona do końca bez żadnych problemów
- pozdrawiam wszystkich pracodawców-
~olo
kiedyś w feudaliźmie, kapitaliźmie miało się dużo to się miało utrzymanie na starość , czyli niby emeryturę
obecnie w socjaliźmie emeryturę zapewnia państwo to bo mieć dzieci to się nieopłaca przecież to duży koszt i zmniejszony poziom życia przez ok.25 lat - niech to robią inni
~matka
"Po co ma się Pani przemęczać w biurze" to mnie rozwala.....czy tylko kobiety pracujące w biurach zachodzą w ciążę????? większość kobiet pracuje np. w sklepach, są fryzjerkami, pracują w rolnictwie, zakładach przetwórstwa......i co taka kobieta np. w biedronce ma się zaharowywać będąc w ciąży??? ja sama pracowałam w ciąży "Po co ma się Pani przemęczać w biurze" to mnie rozwala.....czy tylko kobiety pracujące w biurach zachodzą w ciążę????? większość kobiet pracuje np. w sklepach, są fryzjerkami, pracują w rolnictwie, zakładach przetwórstwa......i co taka kobieta np. w biedronce ma się zaharowywać będąc w ciąży??? ja sama pracowałam w ciąży w sklepie i była to masakra bo nikt nie chciał dać mi taryfy ulgowej ze względu na ciążę, skrzynki z piwem musiałam targać, kartony z wódkami itp. to nie była lekka praca i co? wylądowałam w szpitalu w 5 mc ciąży bliska poronienia....więc się zastanówcie trochę! kobiety nie tylko pracują w biurach gdzie mogą sobie spokojnie całą ciążę przepracować bez uszczerbku dla zdrowia dziecka i swojego!!
infinum
@matka, widzisz i tu jest właśnie problem, bo kobiety, które w ciąży pracować powinny mało lub wcale, pracować muszą.

Za to panie w biurach, które pracować mogą często nawet do 8go miesiąca, dostają zwolnienie na cały okres ciąży i tyle z nich pożytku dla firmy.

Niestety, to właśnie często leniwe biurwy psują opinię
@matka, widzisz i tu jest właśnie problem, bo kobiety, które w ciąży pracować powinny mało lub wcale, pracować muszą.

Za to panie w biurach, które pracować mogą często nawet do 8go miesiąca, dostają zwolnienie na cały okres ciąży i tyle z nich pożytku dla firmy.

Niestety, to właśnie często leniwe biurwy psują opinię pozostałym, ciężko pracującym kobietom.
~gazda
: ~matka [79.190.156.*], 2012-08-29 10:45
"Po co ma się Pani przemęczać w biurze" to mnie rozwala.....czy tylko kobiety pracujące w biurach zachodzą w ciążę????? większość kobiet pracuje np. w sklepach, są fryzjerkami, pracują w rolnictwie, zakładach przetwórstwa......i co taka kobieta np. w biedronce ma się zaharowywać
: ~matka [79.190.156.*], 2012-08-29 10:45
"Po co ma się Pani przemęczać w biurze" to mnie rozwala.....czy tylko kobiety pracujące w biurach zachodzą w ciążę????? większość kobiet pracuje np. w sklepach, są fryzjerkami, pracują w rolnictwie, zakładach przetwórstwa......i co taka kobieta np. w biedronce ma się zaharowywać będąc w ciąży??? ja sama pracowałam w ciąży w sklepie i była to masakra bo nikt nie chciał dać mi taryfy ulgowej ze względu na ciążę, skrzynki z piwem musiałam targać, kartony z wódkami itp. to nie była lekka praca i co? wylądowałam w szpitalu w 5 mc ciąży bliska poronienia....więc się zastanówcie trochę! kobiety nie tylko pracują w biurach gdzie mogą sobie spokojnie całą ciążę przepracować bez uszczerbku dla zdrowia dziecka i swojego!!

chciałyście równouprawnienia to macie

a w biurze wcale nie jest tak różowo -kolezanka w ciązy siedziala cały czas do porodu i teraz ma hemoroidy jak śliwki a żylaki jak postronki chyba bys tak matko nie chciała ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki