REKLAMA
WAŻNE

Pomarańcze w górę, wieprzowina w dół [Wykres]

Michał Żuławiński2015-11-02 12:19analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-02 12:19
fot. Sandralise / YAY Foto

Mimo lekkich zwyżek cen niektórych towarów, surowcowy annus horribilis wciąż trwa. W październiku najmocniej wahały się ceny towarów spożywczych, którymi bujały czynniki fundamentalne.

W bazie surowców dostępnej na Bankier.pl nadal w mniejszości pozostają notowane na światowych giełdach towary, których ceny w minionym miesiącu czy od początku roku wzrosły. Miano tegorocznej gwiazdy mocno taniejącemu w październiku ryżowi odebrało kakao. Od początku roku w górę poszły także ceny rzepaku i jego kanadyjskiej odmiany (canoli), a także olej palmowy i wspomniany ryż. Na drugim biegunie w skali roku uplasowały się nikiel, kawa, wieprzowina i kauczuk, które straciły ponad 25%.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Z kolei hitem miesiąca okazał się sok pomarańczowy, który wyraźnie podrożał po tym, jak amerykański Departament Rolnictwa mocno obniżył prognozy zbiorów tych owoców w sezonie 2015/2016.

Dwucyfrowy wzrost zanotowały także cukier, wołowina i drewno. W październiku po „volkswagenowym szoku” otrząsnęła się nieco platyna. Z kolei cenie wieprzowiny – której „narodowy miesiąc” obchodzono w październiku w USA - z pewnością nie pomógł także raport Światowej Organizacji Zdrowia, według którego spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ja
O ! I to jest dobra wiadomość, wreszcie przestanie się opłacać karmić świnie pomarańczami!
Niech żrą kartofle ! O !
~Ania
Mozemy sie domyslac co to jest "annus horribilis". Autor wyszedł w tych wypocinach na wielce mundrego

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki