Pomarańcze w górę, wieprzowina w dół [Wykres]

Michał Żuławiński2015-11-02 12:19analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-02 12:19
fot. Sandralise / YAY Foto

Mimo lekkich zwyżek cen niektórych towarów, surowcowy annus horribilis wciąż trwa. W październiku najmocniej wahały się ceny towarów spożywczych, którymi bujały czynniki fundamentalne.

W bazie surowców dostępnej na Bankier.pl nadal w mniejszości pozostają notowane na światowych giełdach towary, których ceny w minionym miesiącu czy od początku roku wzrosły. Miano tegorocznej gwiazdy mocno taniejącemu w październiku ryżowi odebrało kakao. Od początku roku w górę poszły także ceny rzepaku i jego kanadyjskiej odmiany (canoli), a także olej palmowy i wspomniany ryż. Na drugim biegunie w skali roku uplasowały się nikiel, kawa, wieprzowina i kauczuk, które straciły ponad 25%.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Z kolei hitem miesiąca okazał się sok pomarańczowy, który wyraźnie podrożał po tym, jak amerykański Departament Rolnictwa mocno obniżył prognozy zbiorów tych owoców w sezonie 2015/2016.

Dwucyfrowy wzrost zanotowały także cukier, wołowina i drewno. W październiku po „volkswagenowym szoku” otrząsnęła się nieco platyna. Z kolei cenie wieprzowiny – której „narodowy miesiąc” obchodzono w październiku w USA - z pewnością nie pomógł także raport Światowej Organizacji Zdrowia, według którego spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ja
O ! I to jest dobra wiadomość, wreszcie przestanie się opłacać karmić świnie pomarańczami!
Niech żrą kartofle ! O !
~Ania
Mozemy sie domyslac co to jest "annus horribilis". Autor wyszedł w tych wypocinach na wielce mundrego

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki