REKLAMA

Polacy pracujący w Brandenburgii będą zarabiać więcej. Płaca minimalna wzrośnie

2021-04-30 14:34
publikacja
2021-04-30 14:34
Polacy pracujący w Brandenburgii będą zarabiać więcej. Płaca minimalna wzrośnie
Polacy pracujący w Brandenburgii będą zarabiać więcej. Płaca minimalna wzrośnie
fot. mmodium / / Shutterstock

Z okazji zbliżającego się Święta Pracy premier Brandenburgii Dietmar Woidke wezwał w piątek do opowiedzenia się za solidarnym i sprawiedliwym światem pracy w obliczu pandemii. Przyczynić się do tego ma nowa płaca minimalna w landzie, która - jak zapowiedział - od maja wzrośnie do 13 euro za godzinę. Woidke podkreślił wagę transgranicznej współpracy z Polską.

"Pandemia pokazuje, jak ważna jest jedność i stawanie w obronie interesów pracowników" - podkreślił szef rządu sąsiadującej z Polską Brandenburgii, cytowany przez agencję dpa.

Niemiecka Federacja Związków Zawodowych wybrała na tegoroczne święto 1 maja hasło "Solidarność jest przyszłością". W tym roku przypada również 10. rocznica wprowadzenia pełnej swobody przepływu pracowników z krajów Europy Wschodniej w UE. "Dla polsko-niemieckiego pogranicza otworzyło to ostatecznie drogę do wspólnego transgranicznego obszaru gospodarczego" - podkreślił Woidke, który jest również koordynatorem rządu federalnego ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i transgranicznej.

Dane liczbowe pokazują, jak bardzo w tym czasie rozwinął się rynek pracy między krajami. Polacy, w liczbie około 70 000, stanowią zdecydowanie największą grupę pracowników transgranicznych w Niemczech. W Brandenburgii jest około 25 000 pracowników podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne z polskim obywatelstwem.

"Transgraniczny rynek pracy jest cennym atutem, ale niestety bardzo podatnym na zagrożenia w czasach koronawirusa - powiedział Woidke. - Zależy mi na znalezieniu mądrej równowagi między ochroną zdrowia a swobodą przemieszczania się w czasie pandemii."

Od środy w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 osoby wjeżdżające do Brandenburgii są zwolnione z kwarantanny. Szczepienie nie zwalnia jednak z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Niemiec.

"Cieszę się z tego kroku. Przynosi on ulgę i kieruje nas w stronę większej normalności w życiu codziennym dla wielu ludzi w polsko-niemieckim regionie przygranicznym" - podkreślał premier Brandenburgii.

bml/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
A ileż chcieliście zarabiać? Polska realnie reformowana jest dopiero 6 lat. Przypomnijcie sobie zarobki po 1989 roku, bezrobocie i stan naszego przemysłu. My gonimy Niemcy ale Niemcy rozwijają się od 1945 roku.
300_pala
Niby jak jest reformowana?! socjalem plus i 2 mln imigrantów zarobkowych.?
men24a
To nieprawda, że po tak wspaniałych rządach dobrej zmiany Polacy nadal zarabiają 4 x mniej jak Niemiec. Bezwzględnie trzeba zrepolonizować media aby więcej takich artykułów nie było. Polak z kwotą wolną od podatku 3 tys zł i podatkiem rzędu 40 % od pensji minimalnej i najwyższą inflacją w Unii dogania Europę zachodnią.To nieprawda, że po tak wspaniałych rządach dobrej zmiany Polacy nadal zarabiają 4 x mniej jak Niemiec. Bezwzględnie trzeba zrepolonizować media aby więcej takich artykułów nie było. Polak z kwotą wolną od podatku 3 tys zł i podatkiem rzędu 40 % od pensji minimalnej i najwyższą inflacją w Unii dogania Europę zachodnią. Tak im dopomóż Jaro

Powiązane: Praca w Niemczech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki