Pojawiają się prognozy recesji w Polsce

założyciel SpotData.pl

Jeszcze kilka dni temu wiele prognoz instytucji finansowych pokazywało, że Polska jest w stanie utrzymać wzrost gospodarczy w tym roku. Założenie było takie, że po głębokim spadku aktywności w ciągu paru tygodni nadejdzie odbicie od późnej wiosny. Teraz zaczynają pojawiać się prognozy wskazujące, że PKB średnio w całym roku spadnie.

Widać, że rynek bardzo przestraszył się projekcji epidemiologicznych, które cytowałem wczoraj (szeroko cytowana analiza Imperial College). Ale dbając o odpowiednią równowagę emocji, pamiętajmy, że naukowcy też wielu rzeczy nie wiedzą.

Jeszcze tydzień temu prezes NBP mówił, że Polsce nie grozi recesja. I większość prognoz banków to potwierdzała, pokazując wzrost gospodarczy na poziomie 1-2 proc. w tym roku. Ale wczoraj Morgan Stanley obniżył prognozę dla Polski do -3,6 proc. na ten rok. I takich prognoz w najbliższych dniach może być coraz więcej wraz z rozwojem epidemii w Polsce i na świecie. Coraz więcej jest bowiem głosów pochodzących z kręgów naukowych, że pandemia potrwa cały rok lub dłużej, z mniejszymi lub większymi przerwami. Ekonomiści tych głosów słuchają i dostosowują prognozy. Niektórzy z nich do niedawna zakładali, że w maju zaczniemy już strząsać kurz po epidemii, ale coraz więcej osób widzi, że tak prawdopodobnie nie będzie. 

Ale też w najbliższych dwóch-trzech tygodniach poznamy odpowiedź na dwa pytania, na które nawet naukowcy nie do końca umieją odpowiedzieć: czy wirus wykaże jakąś wiosenną sezonowość oraz czy działają restrykcje w aktywności ludności. Co więcej, doświadczenie Korei pokazuje, że można ograniczyć epidemię bez stosowania najbardziej radykalnych instrumentów – w tym kraju normalnie działa na przykład ruch lotniczy. Nie jest więc tak, że COVID-19 jest jak walec rozjeżdżający każdą przeszkodę. Są strategie, które mają jakąś skuteczność. I z nich będziemy się uczyć.

Na razie w Europie raportowane zachorowania podążają taką ścieżką, jak we Włoszech, tyle że z pewnym opóźnieniem (patrz wykresy poniżej). Widać poprawę we Francji – zobaczymy, czy jest to jakieś bardziej trwałe zjawisko. Natomiast widoczna jest różnica w śmiertelności między dużymi krajami Europy Południowej a innymi częściami Europy. Liczba zgonów z tytułu COVID-19 we Francji czy Niemczech jest wyraźnie niższa niż na analogicznym etapie we Włoszech.

(SpotData)
(SpotData)

W Polsce jest jeszcze za mało przypadków, by wyciągać jakieś wnioski na temat ścieżki zachorowań. Ale widać, że idziemy podobną ścieżką co Niemcy przed dwoma tygodniami. Efekty restrykcji wprowadzonych przed tygodniem zobaczymy ewentualnie dopiero w przyszłym tygodniu.

(SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 13 jacek-19

"doświadczenie Korei pokazuje, że można ograniczyć epidemię" - my nie jestesmy Koreanczykami. U nas nie ma tej karnosci i odpowiedzialnosci jednostki za spoleczenstwo.
U nas kazdy sobie wojewoda na zagrodzie.

! Odpowiedz
9 60 pluto85md

Recesja to sie szykowala przed calym tym wirusem. Powodem nadmiernie rozdmuchana konsumpcja, zwiekszana kredytem, socjalem, nastrojami, wymuszanymi przepisami podwyzkami kosztow pracy (nie tylko plac, takze skladek, ppk, nowych podatkow i oplat).

! Odpowiedz
9 27 tatrzanczyk

Od kilku miesięcy mówiłem znajomym oszczędzajcie, oglądajcie grosz dwa razy zanim wydacie, w większości było to raczej źle odbierane, jako szerzenie herezji, przecież może tylko rosnąć.

! Odpowiedz
2 30 samsza

Koreańczycy w 2015 walczyli z MERS, zauważyli, że ludzie na to "łatwo umierali". Rząd stworzył program badań i opracowano procedury. Zaleceniem nr 1 było pewnie i szybko zidentyfikować chorych w celu izolacji. Teraz w 17 dni stworzyli pewny test, otworzyli szeroką sieć laboratoriów i uliczne punkty pobierania wymazów.

! Odpowiedz
15 54 niedowiary

My jak zwykle jak dziady w tej europie nawet z zachorowaniami na samym koncu...

! Odpowiedz
59 83 marxs

zamiast recesji to będzie tsunami gospodarczo-finansowe jakiego najstarsi ludzi nie pamiętają recesja to byłaby gdyby PISi nierząd niedouków,tanich cwaniaczków i inteligentnych inaczej cicho siedział i nic nie robił(zdecydowanie najlepsza opcja)dodruk przez glapę i jego blond dziewczęta z pustego powietrza prawie 100 mld zł(a ile naprawdę chyba znacznie więcej) bez pokrycia spowoduje tsunami gospodarcze i kompletny upadek wszystkiego na czele z PISim państwem z tektury

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 66 marxs

Krzysztof Kononowicz cyt. sprzed kilkunastu lat
"będzie tak że nic nie będzie"
i skąd ten gościu to wiedział prorok jakiś czy cuś?

! Odpowiedz
7 4 santoriusz

Tobie to Pisiory muszą coś do karmy dosypywać że taki durny jesteś, może na provicie jesteś wypasiony i dlatego masz problem z rozumieniem świata

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil