Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości? Resort finansów dementuje

Ministerstwo Finansów w poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac nad wprowadzeniem podatku katastralnego, obecnie też ich nie prowadzi, nie ma też analiz dotyczących skutków jego wprowadzenia - zapewnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

Temat podatku katastralnego poruszyli w interpelacji poselskiej posłowie Konfederacji. Zwrócili uwagę, że w mediach od dłuższego czasu pojawiają się informacje o tym podatku, który miałby zastąpić podatek od nieruchomości. "Temat związany z tym podatkiem przewija się wśród opinii publicznej od kilku lat" - podkreślili.

"Ministerstwo Finansów w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac w zakresie umożliwiającym wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego. Obecnie nie są również prowadzone prace, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od wartości nieruchomości" - zapewnił w odpowiedzi na wystąpienie wiceminister finansów.

Podkreślił, że wprowadzenie podatku katastralnego nie zostało zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie przedstawiania programu działania Rady Ministrów (expose) 19 listopada 2019 r.

"W związku z powyższym Ministerstwo Finansów nie posiada analiz w zakresie skutków funkcjonowania takiej formy opodatkowania nieruchomości" - poinformował.

Autorzy interpelacji wskazali, że wielu ekspertów uważa, iż wprowadzenie w chwili obecnej podatku katastralnego przyniosłoby bardzo negatywne skutki dla społeczeństwa: zarówno od strony ekonomicznej jak i własnościowej. Wyhamowaniu uległyby inwestycje w nieruchomości, gdyż wzrost wartości nieruchomości równałby się wzrostowi kwoty podatku katastralnego. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 16 artur17

Prace nad podatkiem prowadzi FOR związany z L. Balcerowiczem. Popierają ten podatek prezydenci największych miast w większości z PO + Majchrowski z SLD.

! Odpowiedz
4 54 zzibi2

"zobowiązanie podatkowe nie może powodować zubożenia podatnika"

że co? przecież każdy podatek to robi

! Odpowiedz
4 15 damamad

No nie każdy bo np. PIT płacisz jak Ci przybywa pieniędzy bo pracujesz. Jak pójdziesz na bezrobocie to sam PIT twojego zubożenia nie spowoduje.

Ale w takim razie podatek od nieruchomości w obecnej postaci już powoduje zubożenie podatnika, więc polać temu panu i niech idzie głosić te herezje do sejmu. Tam mu uwierzą.

! Odpowiedz
44 25 marxs

zaprzeczenie PISowskich zaprzańców i kłamców traktuję jako potwierdzenie powyższego faktu-podatek katastralny będzie na 111%

! Odpowiedz
32 7 prawnuk

to nie trzeba być Ajnsztajnem czy Adno Kamyko jak mówią Rosjanie, by nie wiedzieć, że podatek katastralny uderza w najbogatszych czyli w zwolenników pis. Wyobrażacie sobie zwolnionego z podatków rolnika, mającego czasem kilkaset metrów kwadratowych domu, by płacił podatek?

! Odpowiedz
5 28 hfjdj

Żaden podatek nie uderza w najbogatszych bo: a) podatki są płacone przez przedsiębiorce ale z kieszeni klienta bo na nim zarabia czyli konsumenta, b) w przypadku gdy konsumentem jest najbogatszy, czyli np. ma wille pod Warszawą to zmyślnie ominie ten podatek, stanie się rzekomo rolnikiem bo w ogródku ma króliki, zadeklaruje niską wartość (przecież i tak willa nie jest na sprzedaż), zresztą willa na zadupiu jest mniej warta niż klitka studenta w centrum. Wrzuci sobie w jakieś koszty to ostatecznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 45 1a2b

Bankier.pl najwyraźniej nie może się doczekać tego podatku. Informuję, że jak czujecie dyskomfort z powodu braku tego podatku to możecie go już zacząć płacić, choćby w formie datków na działalność charytatywną.

! Odpowiedz
7 34 loool

Za dużo polityków ma własny interes w nieruchomościach. Tak więc to nie jest im na rękę.

! Odpowiedz
4 1 hfjdj

Bo?

! Odpowiedz
24 5 newsman

NIE pouczaj rekin kapitana z Izraela bo ma racje wszędzie on jest tylko nie wPolandi jakie parametry opodatkowania uznac za istotne to sobie mozna dowolnie wymyslic a co to znaczy wycena rzetelna wartosc nieruchomości?kto mial by wycenić ? ty jeszcze rekin musisz sie dużo uczyc zanim zaczniesz pouczać innych bo na razie to dyktat ciemniakow tu jest

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne