REKLAMA

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości? Resort finansów dementuje

2020-03-03 11:00
publikacja
2020-03-03 11:00

Ministerstwo Finansów w poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac nad wprowadzeniem podatku katastralnego, obecnie też ich nie prowadzi, nie ma też analiz dotyczących skutków jego wprowadzenia - zapewnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Temat podatku katastralnego poruszyli w interpelacji poselskiej posłowie Konfederacji. Zwrócili uwagę, że w mediach od dłuższego czasu pojawiają się informacje o tym podatku, który miałby zastąpić podatek od nieruchomości. "Temat związany z tym podatkiem przewija się wśród opinii publicznej od kilku lat" - podkreślili.

"Ministerstwo Finansów w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac w zakresie umożliwiającym wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego. Obecnie nie są również prowadzone prace, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od wartości nieruchomości" - zapewnił w odpowiedzi na wystąpienie wiceminister finansów.

Podkreślił, że wprowadzenie podatku katastralnego nie zostało zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie przedstawiania programu działania Rady Ministrów (expose) 19 listopada 2019 r.

"W związku z powyższym Ministerstwo Finansów nie posiada analiz w zakresie skutków funkcjonowania takiej formy opodatkowania nieruchomości" - poinformował.

Autorzy interpelacji wskazali, że wielu ekspertów uważa, iż wprowadzenie w chwili obecnej podatku katastralnego przyniosłoby bardzo negatywne skutki dla społeczeństwa: zarówno od strony ekonomicznej jak i własnościowej. Wyhamowaniu uległyby inwestycje w nieruchomości, gdyż wzrost wartości nieruchomości równałby się wzrostowi kwoty podatku katastralnego. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
artur17
Prace nad podatkiem prowadzi FOR związany z L. Balcerowiczem. Popierają ten podatek prezydenci największych miast w większości z PO + Majchrowski z SLD.
zzibi2
"zobowiązanie podatkowe nie może powodować zubożenia podatnika"

że co? przecież każdy podatek to robi
damamad
No nie każdy bo np. PIT płacisz jak Ci przybywa pieniędzy bo pracujesz. Jak pójdziesz na bezrobocie to sam PIT twojego zubożenia nie spowoduje.

Ale w takim razie podatek od nieruchomości w obecnej postaci już powoduje zubożenie podatnika, więc polać temu panu i niech idzie głosić te herezje do sejmu. Tam mu uwierzą.
marxs
zaprzeczenie PISowskich zaprzańców i kłamców traktuję jako potwierdzenie powyższego faktu-podatek katastralny będzie na 111%
prawnuk
to nie trzeba być Ajnsztajnem czy Adno Kamyko jak mówią Rosjanie, by nie wiedzieć, że podatek katastralny uderza w najbogatszych czyli w zwolenników pis. Wyobrażacie sobie zwolnionego z podatków rolnika, mającego czasem kilkaset metrów kwadratowych domu, by płacił podatek?
hfjdj
Żaden podatek nie uderza w najbogatszych bo: a) podatki są płacone przez przedsiębiorce ale z kieszeni klienta bo na nim zarabia czyli konsumenta, b) w przypadku gdy konsumentem jest najbogatszy, czyli np. ma wille pod Warszawą to zmyślnie ominie ten podatek, stanie się rzekomo rolnikiem bo w ogródku ma króliki, zadeklaruje Żaden podatek nie uderza w najbogatszych bo: a) podatki są płacone przez przedsiębiorce ale z kieszeni klienta bo na nim zarabia czyli konsumenta, b) w przypadku gdy konsumentem jest najbogatszy, czyli np. ma wille pod Warszawą to zmyślnie ominie ten podatek, stanie się rzekomo rolnikiem bo w ogródku ma króliki, zadeklaruje niską wartość (przecież i tak willa nie jest na sprzedaż), zresztą willa na zadupiu jest mniej warta niż klitka studenta w centrum. Wrzuci sobie w jakieś koszty to ostatecznie.
1a2b
Bankier.pl najwyraźniej nie może się doczekać tego podatku. Informuję, że jak czujecie dyskomfort z powodu braku tego podatku to możecie go już zacząć płacić, choćby w formie datków na działalność charytatywną.
loool
Za dużo polityków ma własny interes w nieruchomościach. Tak więc to nie jest im na rękę.
newsman
NIE pouczaj rekin kapitana z Izraela bo ma racje wszędzie on jest tylko nie wPolandi jakie parametry opodatkowania uznac za istotne to sobie mozna dowolnie wymyslic a co to znaczy wycena rzetelna wartosc nieruchomości?kto mial by wycenić ? ty jeszcze rekin musisz sie dużo uczyc zanim zaczniesz pouczać innych bo na razie to NIE pouczaj rekin kapitana z Izraela bo ma racje wszędzie on jest tylko nie wPolandi jakie parametry opodatkowania uznac za istotne to sobie mozna dowolnie wymyslic a co to znaczy wycena rzetelna wartosc nieruchomości?kto mial by wycenić ? ty jeszcze rekin musisz sie dużo uczyc zanim zaczniesz pouczać innych bo na razie to dyktat ciemniakow tu jest

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki