Paliwo podrożało, ale niedługo może trochę potanieć

Przez tydzień benzyna i olej napędowy podrożały średnio po cztery grosze na litrze. Lecz dzięki obserwowanej w ostatnich dniach przecenie ropy naftowej przed majówką możemy nieśmiało liczyć na delikatne obniżki cen paliw.

(Bankier.pl)

Za litr benzyny bezołowiowej płacimy średnio 4,71 zł, a więc o cztery grosze więcej niż tydzień wcześniej. Był to trzeci z rzędu tydzień drożejących paliw. Średnia cena detaliczna oleju napędowego na polskich stacjach wyniosła 4,55 zł i była o cztery grosze wyższa niż tydzień wcześniej.

(Bankier.pl)

„Sytuacja na poszczególnych stacjach jest bardzo zróżnicowana. Na niewielkiej części stacji wciąż notujemy niskie ceny benzyny i oleju napędowego, tak jakby ceny jeszcze nie uwzględniały wcześniejszych podwyżek w hurcie, a na części stacji ceny rosły wyraźnie drugi tydzień z rzędu” – odnotowali analitycy DM Reflex.

Od początku kwietnia ceny Pb95 wzrosły średnio o 14-15 groszy na litrze, zaś olej napędowy podrożał średnio o 13 gr/l. Była to kontynuacja trendu wzrostowego zapoczątkowanego ponad rok temu – na przełomie lutego i marca 2016 roku ceny paliw w Polsce osiągnęły 7-letnie minima, spadając poniżej czterech złotych za litr.

To już jednak historia, którą zawdzięczaliśmy niskim cenom ropy naftowej. Ale przez ostatnie kilkanaście miesięcy „czarne złoto” podwoiło się w cenie i po niedawnej spadkowej korekcie jest notowane po 53 USD za baryłkę.

(Bankier.pl)

Przecena surowca zaobserwowana po danych o amerykańskich zapasach paliw sprawia, że na przełomie kwietnia i maja rysuje się szansa na lekkie obniżki cen benzyny. Zwłaszcza że ceny hurtowe już zaczęły spadać i trend ten może być kontynuowany także w najbliższych dniach.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Heniek

Najwięcej traci na tym wszystkim nabywca, taka jest prawda. Ja zastanawiam się nad kwestią biopaliw. Teraz wiele firm zaczęło inwestować w biopaliwa, na przykład Onico mocno się zaangażowała. Jestem ciekawy, czy faktycznie takie rozwiązania przysłużą się środowisku.

! Odpowiedz
0 0 ~cyferka

misie wydaje że troszkę więcej niż średnio 4 gr na litrze podrożały paliwa w tym tygodniu

! Odpowiedz
1 0 ~nowonarodzony

Masło obecnie jest drogie, ale może stanieje. Masło maślane

! Odpowiedz
0 6 ~bkr

Zazwyczaj jest tak że jak paliwo drożeje na giełdach to na stacjach benzynowych ceny automatycznie idą w górę. Z drugiej strony kiedy zaczynają spadać stacje tłumacza że musza najpierw sprzedać paliwo, które było kupione po wyższej cenie, żeby nie zanotować straty.
Dla tego spółki paliwowe osiągają najlepsze wyniki jak cena ropy się waha.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Drebin

Tytul pisany przez inspektora Kuczynskiego?

! Odpowiedz
4 6 ~PiSlamTheBest

Kocham takie tytuły. Analiza podrożeje lub spadnie jest number one!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl