Opozycja krytykuje rządowy raport o stanie spółek skarbu państwa

Zdaniem opozycji ujawnienie przez rząd raportu o nieprawidłowościach w spółkach skarbu państwa ma charakter wyłącznie polityczny.

Były minister przekształceń własnościowych, Janusz Lewandowski - obecnie polityk Platformy Obywatelskiej jest zdania, że raport zajmuje się jedynie politycznym aspektem działalności firm.

Przewodniczący sejmowej komisji skarbu Wiesław Walendziak z Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak Janusz Lewandowski, uważa, że rządowy raport o spółkach skarbu państwa ma odwrócić uwagę od spadających notowań gabinetu Leszka Millera.

Według byłego wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Steinhoffa ujawnienie przez rząd raportu na temat nieprawidłowości w spółkach skarbu państwa ma na celu odwrócenie uwagi społeczeństwa od problemów gospodarczych kraju. Steinhoff dodał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że obecny rząd powinien tworzyć mechanizmy przeciwdziałania patologiom w państwowych spółkach.

Według Janusza Steinhoffa jest recepta na to, by spółkach Skarbu Państwa nie dochodziło do nieprawidłowości. Należy odpolitycznić rady nadzorcze i zarządy spółek oraz przeprowadzić szybką prywatyzację.

Z raportem zapoznała się Rada Ministrów. Napisano w nim między innymi, że szereg spółek skarbu państwa pracuje na granicy płynności finansowej, a większość na granicy płynności kredytowej. Najpoważniejszym zarzutem jest to, że mimo kłopotów finansowych zarządy wydawały ogromne sumy na inwestycje nie związane bezpośrednio z główną działalnością kierowanych przez siebie firm.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil