Od dzisiaj zakaz palenia w miejscach publicznych

Stało się – od dzisiaj nie wolno palić w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, które nie mają specjalnie wyznaczonych pomieszczeń z odpowiednią wentylacją. Zatem w praktyce, zakaz ten obejmie większość pubów i restauracji. W dyskotekach z racji dużej powierzchni o wiele łatwiej jest o przystosowanie do nowych przepisów.

Oprócz wspomnianych pubów i restauracji, charakterystycznego zapachu nie poczujemy już w zakładach pracy, uczelniach, szkołach, kinach, teatrach, szpitalach, dworcach, domach kultury, obiektach sportowych, placach zabaw oraz przystankach komunikacji miejskiej. W przypadku wyżej wymienionych miejsc -  zakaz palenia obowiązywał już od dawna, ale dopiero teraz osoba niestosująca się do przepisów może zostać ukarana wysokim mandatem.

Drastyczne konsekwencje zakazu palenia


Według badań TNS OBOP, aż 54 proc. właścicieli restauracji i pubów uważa, że zakaz palenia spowoduje spadek liczby klientów, a co za tym idzie spadek przychodów. 71 proc. ankietowanych stwierdziło, że zakaz palenia najbardziej dotknie małe lokale, które nie będą miały możliwości wydzielenia w swoich lokalach palarni.

Z kolei Konfederacja Pracodawców Polskich szacuje, że z tego powodu pracę może stracić nawet 40 tys. osób. Ich zdaniem, zakaz palenia w lokalach gastronomicznych znacząco wpłynie na całą branżę. KPP twierdzi, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby małe lokale (o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych) mogły same decydować, czy chcą być lokalem dla palących czy niepalących. Zakaz obowiązywał by większe lokale, które mają możliwość wydzielenia palarni.

Jak trudny i nieopłacalny jest to krok, mogli przekonać się właściciele barów, którzy dobrowolnie wprowadzili zakaz palenia w swoim lokalu. Rynek bardzo szybko weryfikował takie miejsca i z powodu zmniejszonych dochodów, przedsiębiorcy byli zmuszeni szybko z niego zrezygnować. Szacuje się, że prawie jedna czwarta Polaków to palacze, a ci z zasady nie wybierają lokalu, w którym nie można „puścić dymka”.

Klub palacza


Wielu właścicieli lokalów gastronomiczno-rozrywkowych uważa, że nie powinni być objęci zakazem palenia. Godzi on bowiem w sposób użytkowania ich prywatnej własności i odbiera im możliwość decydowania o własnej firmie. Dlatego wiedzą już, jak legalnie ominąć zakaz palenia.

Jednym ze sposobów jest powołanie przez właściciela lokalu tzw. klubu "dla palących". W statucie trzeba zapisać, że celem klubu jest degustacja różnych odmian papierosów i ma ona charakter koneserski. W statucie powinien zawrzeć również zapis o tym, że siedzibą klubu jest lokal właściciela, a spotkania członków odbywają się codziennie w godzinach pracy lokalu. Ponadto należy zaznaczyć, że członkiem-założycielem klubu jest właściciel lokalu i np. żona, paru znajomych lub stałych klientów. (Więcej o tym, jak legalnie obejść zakaz palenia w artykule: Zakaz palenia zniszczy przedsiębiorców).

Pytania bez odpowiedzi


Na razie jest za wcześnie, aby mówić o konsekwencjach wprowadzenia zakazu palenia w lokalach gastronomicznych. Najprawdopodobniej ludzie nie przestaną chodzić do kina ani do pubów. Jeszcze kilkanaście lat temu normą było palenie na zebraniach, czy przy biurku w pracy. Teraz jest to nie do pomyślenia. Zatem, może okaże się, że rozszerzenie zakazu palenia wyjdzie Polakom na dobre.

Pewna jest natomiast inna rzecz: osoba, która złamie zakaz palenia może się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł.  Z kolei przedsiębiorca, który pozwoli palić w swoim lokalu i nie poinformuje gości o zakazie,  dostanie mandat w wysokości 2000 zł.

Łukasz Piechowiak, Barbara Sielicka
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl

 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zajzajer

Jako osoba niepalaca w pelni popieram ten zakaz - mam juz serdecznie dosyc bycia otruwanym przez innych i smrodu ubran przesiaknietych dymem po paru godzinach w knajpie. Z drugiej strony znaczna czesc moich znajomych jest nalogowymi palaczami i z tego co mowili, nie sa specjalnie szczesliwi z powodu wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych (w knajpie nie wyobrazaja sobie piwa bez papierosa) i w sumie ich rozumiem. Niektorzy zeby obejsc przepis przerzucili sie na e-papierosy, ktore nie sa wyrobami tytoniowymi i sa bez porownania mniej szkodliwe dla nich samych i otoczenia - to moge nawet sam potwierdzic, kolezanka ostatnio palila takiego przy mnie (bodajze Cigito) i kompletnie nic nie czulem, zadnego smrodu, praktycznie czysta para. Moze tutaj jest jakas metoda...?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mistr

Smród i gówno pod dziwami straży miejskiej i rady osiedla Wrocław - Leśnica .haha http://www.youtube.com/watch?v=hPIiFtK7xxo

! Odpowiedz
0 0 ~Ewa

A jak jest przed lokalami gastronomicznym?
Mozna przed nimi palic czy nie?
pozdrawiam

! Odpowiedz
0 0 ~antypalacz

A czy takich zakazów już od dawna nie mamy? W szkołach, szpitalach, itp- chyba nie wolno palić. I co to dało? Pod każdymi drzwiami pełno palaczy. Spróbuj sie przedostać przez tę chmurę dymu- można sie udusić.

! Odpowiedz
0 0 ~ktos

Moim zdaniem to dobra ustawa sama jestem osoba ktora pali i pracowalam pare lat w restauracji wracajac do domu po 10 h pracy w dymie bylam przesiaknieta tak bardzo nikotyna ze samej mi to przeszkadzalo

! Odpowiedz
0 0 ~JA

Ja też ubolewam, że ustawa weszła tak późno. Jak sobie przypomnę, ile razy musiałam wręcz uciekać z restauracji, bo przy stoliku obok rozsiedli się palacze. I nie przeszkadzało im, że obok jest małe dziecko. Wrrrr.

! Odpowiedz
0 0 ~DADR.pl

Bardziej szkodzisz Ty z papierosem, niż auta, mniej substancji trujących, i ciepło w samochodzie ;)
Powinni wprowadzić też zakaz świecenia przez samochody za dnia!!!! Wszystko o pogorszeniu bezpieczeństwa na stronie dadrl, polecam z google art, świetlny przekręt i z głównej strony, analiza statystyczna, pokazuje ilu ludzi niewinnych przez to ginie. Palacz pali, to wie jakie są konsekwencje.
Koniec palenia, przynajmniej teraz wybiorę się do pubu i nie będę śmierdział.
Bzdury piszą, że sprzedaż im spadła, mydlenie oczu. W UK, wzrosła dzięki zakazowi palenia liczba klientów. Właśnie mam zamiar uczcić ten nakaz wypadem do lokalu ;))
Powinni jeszcze zakazać palenia na chodnikach, bo muszę wąchać te smrody.
Karać mandatami za rzucanie petów!!! Wtedy będzie czysto.
Wiecie ile niedopałków ląduje na ziemię w każdej godzinie??
20 mln.. spora liczba śmieciarzy..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ja

Jakby w żadnym lokalu nie można było palić to palacze w końcu musieliby się dostosować do większości społeczeństwa, i nauczyli by się, również chodzić do klubów dla nie palących. No bo gdzie mieliby iść się zabawić albo spotkać ze znajomymi? Chyba nie do biblioteki??? Te szacunki i straszenie ile to ludzi straci pracę jest wyssane z palca!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~FX

Palene w lokalach to była jawna dyskryminacja dla niepalących

! Odpowiedz
0 0 ~były palacz

Jeszcze trochę i dla "naszego" dobra zabronią nam oddychać

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.