Norwegia na przekór światu. Stopy procentowe w górę

Norgesbank to jedyny spośród istotnych w skali świata banków centralnych, który ostatnio podnosił stopy procentowe. Dziś zrobił to po raz kolejny.

Decyzją Norgesbanku podstawowa stopa procentowa wzrosła z 1,25 proc. do 1,50 proc. Taki ruch był zgodny z konsensusem ekonomistów. Cykl podwyżek stóp procentowych w Norwegii rozpoczął się rok temu. Punktem startowym był poziom 0,5 proc., który utrzymywany był od 2016 r.

(Norgesbank)

Stopy procentowe w tym roku cięto m.in. w USA, strefie euro, Nowej Zelandii, Australii, Brazylii, Meksyku, Chile, Arabii Saudyjskiej, RPA, Rosji czy Turcji. W gronie państw, które w 2019 r. podnosiły stopy, obok Norwegii figurują jedynie Kazachstan i Gruzja, a więc kraje o mniejszym znaczeniu dla światowych rynków finansowych.

Jednym z głównych powodów podnoszenia stóp procentowych przez Norgesbank była inflacja, która rok temu sięgała ponad 3 proc. i dopiero niedawno spadła poniżej 2 proc. Wzrost inflacji, a także dynamiki PKB, związany jest z kolei ze wzrostem cen ropy naftowej, której Norwegia jest istotnym producentem. Do podwyższenia tempa wzrostu przyczynia się także polityka rządu w Oslo, który ciął podatki i rozwijał programy infrastrukturalne.    

- Inflacja jest bliska celu, wzrost pozostaje stabilny, a wykorzystanie mocy produkcyjnych jest powyżej normalnego poziomu. To przemawia za wyższą stopą procentową. Dodatkowo może ona ograniczyć ryzyka związane ze wzrostem poziomu zadłużenia i inflacji dla gospodarstw domowych – czytamy w komunikacie Norgesbanku. Norweski bank centralny zaznacza jednak, że na skutek niskich prognoz wzrostu i niższych stóp procentowych poza granicami, dalsze podwyżki stóp są mniej prawdopodobne.

Dzisiejsza decyzja banku centralnego doprowadziła do umocnienia korony norweskiej. Przed publikacją komunikatu za jedno euro płacono 9,88 NOK, po jego wydaniu jest to już 9,84 NOK. Korona drożeje także z polskiej perspektywy – z 0,439 zł do 4,42 zł.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 41 1as

Wyspa normalności na morzu obłąkania.

! Odpowiedz
16 14 luknij

Po ilości ruskich komentarzy można spokojnie stwierdzić, że kreml bardzo się tym interesuje dzięki za namiar bałwany :)

! Odpowiedz
5 9 talmud

ciekawe jaka ty jestes "opcja" ?

! Odpowiedz
1 58 bha

W zdrowym klimacie zarządzania ...Społeczeństwa powinny mieć od dawna zachętę rynku ,banków etc.do opłacalnego dla nich Oszczędzania - obecnie jedyną od wielu lat pseudo zachętą jest tylko dana zgoda i włączone zielone światło przez wielką finansjerę do zadłużania się Państw-krajów i całych społeczeństw na Maxa.,po same uszy by ich stopniowo ....uzależnić od siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 36 marcin321

Panie Michale popraw to na Boga ! ;)
Korona drożeje także z polskiej perspektywy – z 0,439 zł do 4,42 zł.

! Odpowiedz
34 23 silvio_gesell

Za dwa lata wzrośnie im inflacja.

https://johnhcochrane.blogspot.com/2014/11/the-neo-fisherian-question.html

https://www.stlouisfed.org/publications/regional-economist/july-2016/neo-fisherism-a-radical-idea-or-the-most-obvious-solution-to-the-low-inflation-problem

! Odpowiedz
33 38 marxs

Za dwa lata wzrośnie im inflacja być może ale wtedy juz w PISim grajdole będzie hiperinflacja

! Odpowiedz
11 7 hatlik1

na tej koronie widać jak bak norweski jej nie pozwala rosnąć i osłabiają swoja walutę jak tylko potrafią jeśli się mylę to niech ktoś mi wyjaśni co jest grane

! Odpowiedz
43 35 karroryfer

jeśli inflacja jest importowana ( wzrosty cen artykułów importowanych wieksze od lokalnych ) to podwyżka nic nie daje. przerabialismy to w Polsce za balcerka który też był specjalistą od "schładzania"

! Odpowiedz
27 150 cowabunga

Proszę - tak działają normalni ekonomiści a nie Łony. Rośnie inflacja - trzeba podwyższyć stopy procentowe. A nie na odwrót

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil