Niemiecki zegar długu zaczął chodzić wstecz

Polski zegar długu ma na liczniku ponad bilion złotych i „kręci” się w tempie 2711 złotych na sekundę. Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że dług tak samo jak czas podąża tylko w jednym kierunku. Ale Niemcy pokazali, że może być inaczej.

(YAY Foto)

4 stycznia przed południem polski zegar długu publicznego pokazywał kwotę ponad 1 033 046,5 mln złotych – czyli ponad 1,033 biliona złotych. Na każdego Polaka do spłaty przypada więc 27 208 złotych. Według obecnych założeń jawny dług publiczny Polski przyrasta w tempie 234,2 mln zł na dobę, 9,8 mln zł na godzinę i 2711 zł na sekundę.

Tymczasem od 1 stycznia po raz pierwszy od ponad dwóch dekad niemiecki zegar długu publicznego zaczął poruszać się wstecz. Może niezbyt szybko – bo w tempie zaledwie 78 euro na sekundę, ale jednak. „Langsam langsam, aber sicher” – jak mawiają nasi zachodni sąsiedzi. Odwrócenie biegu zadłużeniowego zegara to efekt zmian założeń opartych na budżetach federalnym i landowych.

Niemcy od 2014 roku regularnie generują stosunkowo niewielką (jak na skalę gospodarki) nadwyżkę budżetową. W roku 2015 niemiecka nadwyżka fiskalna wyniosła 19,4 mld euro, a w 2016 wzrosła do 25,7 mld euro.  Na rok 2018 oczekuje się nadwyżki rzędu 30 mld euro.  Niemniej jednak dług publiczny RFN wciąż jest znacząco wyższy niż przed rozpoczęciem kryzysu finansowego.

Obecnie na jednego Niemca przypada 23 827 euro publicznego zadłużenia. W czerwcu 1995 roku, gdy uruchomiono niemiecki zegar długu, zadłużenie na mieszkańca było niemal o połowę niższe i wynosiło 12 830 euro. Relacja zadłużenia publicznego do produktu krajowego brutto obniżyła się jednak do 66 proc. (na koniec II kw. 2017 r.) z 80 proc. w roku 2012 i w ten sposób powróciła do poziomu z roku 2008.

Mimo fiskalnych sukcesów RFN autorzy niemieckiego zegara długu studzą optymizm. „Te wszystkie miłe raporty o nadwyżkach budżetowych sprawiają wrażenie, że z długiem wszystko jest fajnie. Ale tak nie jest. My nawet nie spełniamy kryterium z Maastricht (60 proc. długu do PKB – przyp. red.)” – powiedział Reiner Holznagel, prezydent niemieckiej Federacji Podatników. Jeśli Niemcy utrzymają obecne tempo oddłużania, to ich dług wyzeruje się... za jakieś 800 lat!

W latach 2009-11 Niemcy miały prawie 215 mld euro deficytów fiskalnych, co wraz z wkładem w ratowanie bankrutujących krajów południa strefy euro skutkowało wzrostem długu publicznego z 1,67 bln euro w roku 2008 do przeszło 2,2 bln euro na koniec 2012 roku. Ale od tego czasu niemiecki dług maleje nie tylko względem PKB (z 80 proc. do 66 proc.), ale także w ujęciu nominalnym – do 2,11 bln euro na koniec II kw. 2017 r. Mimo mniejszych rozmiarów gospodarki większe od Niemiec zadłużenie publiczne mają już Francja (2,24 bln euro) oraz Włochy (2,28 bln euro).

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 10 dyktator_kaczka

Bezprawie i Niegodziwość funduje nam Polakom rekordowo wielkie deficyty budżetowe, a my będziemy to spłacać czy 1000 lat nam Polakom na spłatę długu Kaczek wystarczy ?

! Odpowiedz
19 36 ri1212

Jakim cudem przerasta nam ponad 200 ml długu dziennie jak nierzad mówi nam ze mamy nadwyżkę budżetowa.

! Odpowiedz
14 27 ajwaj

Przeczytaj te nazwiska z podzialu wladzy i kasy > komuny i opozycji koncesjonowanej (niezaleznie w jakiej sekcie sa-byli), to wyjasnia to i tamto :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozmowy_w_Magdalence

! Odpowiedz
13 32 fakty odpowiada ajwaj

Polska w Magdalence została podzielona i sprzedana między 3 grupy, które się dogadały i okradały Polaków od prawie 30 lat. Te grupy to: Kościół Katolicki, komuchy (SLD) i opozycja ( dwie frakcje była UW i byłe PC). Każda z tych frakcji spokojnie sobie rządziła, raz jedni, raz drudzy, ciągnąc dla siebie frukta. Niestety, po 25 latach Jarkowi coś odwaliło, i zamarzył sobie władzy absolutnej a cały układ szlag trafił. Przez te 25 lat jedynie KK cały czas ma zyski, bo dogada się z każdą szują, jeśli będzie miał profit ( chociażby były SB-ek jako pełnomocnik Kościoła przy komisji majątkowej)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 ajwaj odpowiada fakty

J.Ka... mierny, bierny, wierny komprador neocona.. Za taka postawe dostali od czerwonych wczesniej wille na Zoliborzu.. Jak poszlo o Ukraine - globalisci Sorosa > PO tego jeszcze nie chcieli (Nulland: "fuc...Europ.Union" przed Majdanem), to i pojechal na Majdan i z OUN-UNSA krzyczal "slava Ukrainie i herojam" i nawalanka sie usilila :)
Jak ma w tradycji, skopal te sprawy mimo kasiory i pomocy z PL

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 fakty odpowiada ajwaj

"Ta" nacja jak najbardziej stoi za Jarosławem i resztą Magdalenki (wbrew pozorom KK ma więcej wspólnego z nimi, niż nam się wydaje). I coraz bardziej mam przekonanie, że jego zadaniem jest wypędzić z tego kraju jak najwięcej Polaków, by zrobić miejsce dla braci. Dalej nikt mi nie dał odpowiedzi po co 4 najważniejszych ministrów (MON, rodziny i polityki społecznej, MSW i premier) pojechało na supertajną wycieczkę do Izraela jakiś rok temu. Przecież Izraela nie ma nawet w I dziesiątce naszych parterów handlowych i nie łączą nas z nimi żadne interesy, nie licząc odszkodowań jakich sobie od nas życzą.Takiej pielgrzymki rządu PIS nie było do żadnego innego kraju. Dziwne to i smutne, że moja ojczyzna jest tak rozgrywana i to przy aplauzie ciemnego Polaków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 fakty odpowiada fakty

MSZ nie MSW

! Odpowiedz
1 8 ajwaj odpowiada fakty

Izrael to nie jedna partia i nie jeden standardowy czlowiek.. Jak wszedzie jest wszystko, syjonisci, komunisci, nacjonalisci, liberalowie itd... Jest jakas sekta co nawet sama nie uznaje jeszcze Izraela, bo cós tam sie w pismach nie zgadza.. Sama Fotyga z UE musiala w TV Trwam podkreslac "jestem zydówka - ale ta dobra dla PL" :) I zadala bombardowania konwojów humanitarnych dla Donbasu :)
Nawet intels-sluzby nie cenia za bardzo obecnej wladzy Netanjahu, za wizyte Poroszenko (sam robi i popiera antysemickie ruchy w Ukrainie) itd.itp.
Prawa jest teraz b. rozwojowa i to sie szybko dzieje - Trump dolozyl deep state = DevilState :) z uznaniem przeniesienia stolicy do Jeruzalem itd.itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 po_co odpowiada fakty

SLD to żadne komuchy to jeszcze gorsi kapitaliści i spryciarze nić POPiS.
Pamiętasz aferę z lasami państwowymi, tyle szumu narobili, że to rozkradanie mienia, a sam ich wódz pierwszy podniósł rękę mimo, że PiS nie zgodził się na żadną ze zgłaszanych poprawek.

Walka na mównicy sejmowej była tylko po to aby ludzie myśleli, że SLD faktycznie przejawia jakieś socjalistyczne podejście, a prawda jest taka że skusiła ich kasa i przegłosowali ustawę która daje prawo rozkraść lasy poprzez dodatkowe regulacje prawne.

* Socjalizm nie jest zły, złe było jego wykonanie w postaci Bolszewików i przez to utrwalił się jak się utrwalił, ale np. w Polsce socjalistą był Józef Piłsudski więc jednak to nie jest coś wielce zdrożnego jak chce nam wpoić obecna machina

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 36 fred_

Bardzo dobrze, najwyzszy czas by zaczeli zbierac srodki na odszkodowanie dla Polski za WW2.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil