REKLAMA
SPRAWDŹ

Niemcy: Gauck apeluje do emigrantów o udział w życiu społecznym

2016-11-29 18:16
publikacja
2016-11-29 18:16

Prezydent Niemiec Joachim Gauck wezwał we wtorek w Offenbach emigrantów do bardziej aktywnego udziału w organizacjach społecznych w miejscu zamieszkania. Jego zdaniem Niemcy dzielą się nie na miejscowych i imigrantów, lecz na demokratów i niedemokratów.

Niemcy: Gauck apeluje do emigrantów o udział w życiu społecznym
Niemcy: Gauck apeluje do emigrantów o udział w życiu społecznym
fot. WOLFGANG KUMM / / FORUM

Prezydent złożył wizytę w Offenbach w Hesji, kraju związkowym w zachodniej części Niemiec. Położona na wschód od Frankfurtu nad Menem miejscowość ma największy procent obcokrajowców. Co trzeci mieszkaniec Offenbach nie ma niemieckiego paszportu. Zagraniczne korzenie ma połowa ze 130 tys. mieszkańców.

"Ciągle jeszcze zbyt mało emigrantów angażuje się w działalność partii, klubów sportowych, komitetów rodzicielskich oraz władz miejskich i gminnych" - powiedział Gauck. Jak podkreślił, życie zbyt wielu obcokrajowców przebiega poza strukturami społeczeństwa niemieckiego i bez wpływu na niemiecką politykę. Zauważył, że rodziny migranckie nie zawsze traktują sprawy wykształcenia w sposób priorytetowy.

Gauck przyznał, że imigranci są w Niemczech nadal dyskryminowani. "Potrzebujemy więcej spotkań dawnych i nowych Niemców" - powiedział. Jak zaznaczył, "decydująca linia podziału w Niemczech przebiega nie pomiędzy "miejscowymi a przybyłymi, lecz między demokratami a niedemokratami, siłami, które chcą bronić otwartego, demokratycznego społeczeństwa, a tymi, którzy wykorzystują wolność słowa do siania niesnasek, nienawiści i przemocy". Wypowiedź Gaucka przytoczyła agencja dpa.

Prezydent spotkał się podczas wizyty z młodzieżą szkolną, z którą dyskutował o współżyciu Niemców i obcokrajowców.

W całych Niemczech cudzoziemcy stanowią 9,5 proc. mieszkańców kraju. Co piąty mieszkaniec ma zagraniczne korzenie.

Gauck kończy swoją 5-letnią kadencję w marcu. Zapowiedział, że ze względów zdrowotnych nie będzie się ubiegał o reelekcję.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ klm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Wodzu
Przecież oni są w życiu społecznym poprzez liczne kontakty z płcią piękną. Niezależnie czy one tego chcą czy nie. Więcej ciapatych, jeszcze 10 milionów.
~Slc
Szkoda...Widać, że Niemcy muszą odejść w zapomnienie kart nowej historii...

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki