Najgorsze już za nami? Bankowcy mniej obawiają się zwolnień [Raport Bankier.pl]

Michał Kisiel2017-04-13 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-04-13 06:00
fot. Krzysztof Federer / Bankier.pl

Kiepska atmosfera w miejscu pracy i niezadowalające wynagrodzenie to główne czynniki, które skłaniają bankowców do rozważania zmiany zatrudnienia. Poczucie zagrożenia zwolnieniem jest nadal powszechne, ale pracownicy bardziej optymistycznie niż przed rokiem oceniają groźbę redukcji i swoje szanse na rynku.

W pierwszej części raportu z najnowszej edycji badania „Jak się pracuje w bankach” zaprezentowaliśmy wyniki, które nie skłaniają do optymizmu. Respondenci, w większości pracownicy mający bezpośredni związek z obsługą klienta, wskazują na te same bolączki, co rok wcześniej. Wyśrubowane plany sprzedażowe, presja przełożonych, rosnące obłożenie obowiązkami i towarzyszące mu biurokratyczne ciężary nie idą w parze z zadowalającymi zmianami w wynagrodzeniach.

POBIERZ RAPORT BANKIER.PL "JAK SIĘ PRACUJE W BANKU - edycja 2017" W WERSJI PDF »

Kliknij, aby pobrać raport Bankier.pl "Jak się pracuje w banku" / Bankier.pl

Respondenci przyznają, że takie warunki skłaniały ich do rozważania zmiany miejsca zatrudnienia. 70 proc. badanych twierdzi, że poważnie myślało o przejściu do innej instytucji, na taki krok w ostatnich 12 miesiącach zdecydował się jednak tylko co dziesiąty respondent. Jako główną przyczynę wahań dotyczących dalszej ścieżki kariery wskazywano przede wszystkim poziom wynagrodzenia.

Poziom wynagrodzenia to najczęściej wskazywany czynnik skłaniający do zmiany miejsca pracy / Bankier.pl

Główne czynniki motywujące do decyzji o zmianie pracy lub skłaniające do rozważania takiego kroku są w obu grupach bankowców takie same. Dla osób, które zdecydowały się na podjęcie działań, nieco większą wagę miał brak możliwości awansu (trzecie wskazanie w tej podgrupie), podczas gdy dla wahających się – nadmierne obciążenie obowiązkami i poziom stresu.

Obawy o utratę pracy nadal wysokie, ale mniejsze niż przed rokiem

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie 42 proc. respondentów było świadkami redukcji zatrudnienia w ich dziale (trwałej likwidacji stanowisk). Połowa badanych twierdzi, że taka sytuacja nie miała miejsca w ich instytucji. Wyniki są bardzo zbliżone do uzyskanych w poprzedniej edycji sondażu – odpowiednio 44 i 48 proc.

Co trzeci badany ocenia prawdopobieństwo utraty pracy w najbliższych 12 miesiącach jako wysokie / Bankier.pl

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji badania Bankier.pl zapytaliśmy bankowców o ocenę prawdopodobieństwa utraty miejsca pracy w najbliższych 12 miesiącach. 32 proc. badanych wskazuje, że szansa takiego zdarzenia jest wysoka lub bardzo wysoka.

Jak oceniasz prawdopodobieństwo utraty pracy w najbliższym czasie - porównanie wyników w edycji badań z 2016 i 2017 r. / Bankier.pl

W porównaniu z wynikami uzyskanymi w 2016 r. dostrzec można jednak pewne symptomy pozytywnych zmian. Odsetek respondentów uważających, że prawdopodobieństwo utraty przez nich pracy w najbliższym roku jest bardzo wysokie, obniżył się o 8 pp. Powiększyła się grupa osób pewnych swojego miejsca pracy. Jako bardzo niskie ryzyko zwolnienia określa o 4 pp. więcej badanych, a jako niskie – o 3 pp.

Z większym optymizmem o sytuacji na rynku pracy

Badani obecnie pracujący w bankach wierzą, że ewentualne poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia nie będą długotrwałe. 47 proc. spodziewa się znaleźć kolejnego pracodawcę w ciągu 1-3 miesięcy. Prawie co piąty respondent oczekuje, że proces zająłby mniej niż miesiąc.

Bankowcy bardziej optymistycznie niż przed rokiem oceniają czas potrzebny na znalezienie zatrudnienia / Bankier.pl

Jeśli porównać z wynikami najnowszej edycji badania oczekiwania bankowców ankietowanych przez Bankier.pl w 2016 r., można zauważyć, że na sytuację na rynku pracy przez różowe okulary patrzy dziś nieco większa grupa respondentów. Spodziewający się niespełna miesięcznych poszukiwań stanowią dziś zbiorowość większą o 4 pp., a oczekujący zatrudnienia w ciągu maksymalnie 3 miesięcy – o 4 pp. Spadł odsetek wskazań na okres 4-6 miesięcy (o 3 pp.) i ponad sześciomiesięczny (o 4 pp.).

Doświadczenia ankietowanych, którzy w ostatnich 12 miesiącach odeszli z pracy w banku, zdają się dawać podstawy do  optymistycznych oczekiwań. 41 proc. z liczącej 306 osób grupy badanych znalazło nowe zatrudnienie w ciągu niecałego miesiąca. W przypadku 24 proc. proces ten zajął 1-3 miesięcy. Warto jednak wskazać, że dominującą grupę wśród odchodzących w badaniu stanowili  pracownicy, którzy sami wypowiedzieli umowę (64 proc.).

Dalsze losy byłych bankowców są dość zróżnicowane i trudno wskazać dominujący wśród badanych kierunek migracji. 17 proc. jest dziś nieaktywnych zawodowo, a pozostali w zbliżonych częściach skierowali swoje kroki w stronę sektora niebankowych usług finansowych (ubezpieczenia, inwestycje, leasing, pożyczki – 16 proc.), handlu i usług (14 proc.), pośrednictwa i doradztwa finansowego (14 proc.), oraz konsultingu, doradztwa i księgowości (13 proc.). 19 proc. badanych wskazało inne opcje – od własnej działalności gospodarczej do pracy w przemyśle, IT, a nawet branży FMCG i farmaceutycznej.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~stan2
Jakie to szczęście, że najgorsze już za nami.
~Headhunter
Branza erotyczna jedynie czeka. Wysokie kwalifikacje w ryppaniu klientow.
~sasa
społecznie i charytatywnie do sprzątania kału i moczu w domu opieki potrzebuję, praca bez stresu i wynagrodzenia
~blue_sky
Nie rozumiem komentarzy: szeregowi pracownicy oddziałów - bo o takich tutaj jest mowa - nie mają wpływu na konstrukcje umów, produktów, itp. i jedyne co robią to wykonują dokładnie to co przychodzi z góry.

~cykor21
Te artykuły dotyczą przede wszystkim pracowników oddziałów, tj. obsługujących klientów detalicznych.

Ja pracuję w 'centrali', ale prosze mi wierzyć, że nie jest dużo lepiej - wszystkie banki od 10 lat wyłącznie tną koszty, branża się zwija, ludzie są naprawdę zestresowani, bo jak ktoś się zasiedział
Te artykuły dotyczą przede wszystkim pracowników oddziałów, tj. obsługujących klientów detalicznych.

Ja pracuję w 'centrali', ale prosze mi wierzyć, że nie jest dużo lepiej - wszystkie banki od 10 lat wyłącznie tną koszty, branża się zwija, ludzie są naprawdę zestresowani, bo jak ktoś się zasiedział np. w operacjach i od 15 lat wykonuje jedynie szereg rutynowych czynności, to będzie miał problem ze znalazieniem podobnej pracy. A takich 'dinozaurów' jest sporo.
~nik
Dokładnie, pierwsze pytanie na rozmowie o pracę w Warszawie brzmi: Co się stało, że Pan się tak zasiedział w obecnej pracy? Wiele osób twierdzi, ze jak pracujesz w jednej korpo więcej niż 5 lat to już nie masz czego szukać gdzie indziej...
~silvio_gesell
Wygląda, że pracowników banków trzyma w pracy już tylko syndrom sztokholmski. Boją się zmienić pracę, bo przywykli do stresu i nie wyobrażają sobie bez niego życia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_sztokholmski
~Rekruter
Raczej powysyłali CV i widzą, że nikt ich nie chce...
~Olo
Zawsze chętnie poczytam o zwolnieniach akwizytorów :)
Polacy szczerze nienawidzą tej profesji, no ale to wymagało zaangażowania i bardzo ciężkiej pracy na taki status :)
~robert
Zatrudniam w swojej firmie 2 byłych bankowców. Są to znakomici pracownicy, zdecydowanie wyróżniają się na tle innych wdzięcznością za wyrwanie ich (jak sami to określają) - z bankowego koszmaru.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki