REKLAMA

Płace stoją w miejscu, a zadań przybywa – bankowcy o swojej pracy [Raport Bankier.pl]

Michał Kisiel2017-04-12 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-04-12 06:00

Banki nie ustają w pogoni za obniżeniem kosztów, a pracownicy dotkliwie odczuwają skutki tej strategii. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 80 proc. respondentów biorących udział w badaniu Bankier.pl dostrzegło wzrost oczekiwań dotyczących wyników pracy. Co trzeci badany twierdzi, że musi na obowiązki poświęcać więcej czasu niż przed rokiem.

Płace stoją w miejscu, a zadań przybywa – bankowcy o swojej pracy [Raport Bankier.pl]
Płace stoją w miejscu, a zadań przybywa – bankowcy o swojej pracy [Raport Bankier.pl]
fot. Krzysztof Feder / / Bankier.pl

Rośnie nacisk na wydajność, a płace stoją w miejscu – tak w 2016 r. podsumowaliśmy wyniki pierwszej edycji badania „Jak się pracuje w banku” przeprowadzonego przez Bankier.pl. W tegorocznym sondażu zapytaliśmy pracowników instytucji, jak oceniają zmiany, które zachodziły w ich miejscu pracy w ostatnich 12 miesiącach. Wyniki jednoznacznie wskazują, że sytuacja nie uległa poprawie.

POBIERZ RAPORT BANKIER.PL "JAK SIĘ PRACUJE W BANKU - edycja 2017" W WERSJI PDF »

fot. Krzysztof Feder / / Bankier.pl

W przeprowadzonym w marcu badaniu wzięło udział 2041 osób, które wypełniły internetowy kwestionariusz. W tej grupie znaczącą większość (1737 osób) stanowili respondenci, którzy obecnie pracują w banku. Najszerzej reprezentowani byli pracownicy banków komercyjnych (88 proc.), deklarujący działalność w segmencie bankowości detalicznej (70 proc.).

fot. / / Bankier.pl

Ankietowani to w większości osoby lokujące się w obszarze front office - zajmujący się obsługą klienta masowego w placówce (44 proc.) i obsługą klientów zamożnych (11 proc.). Mniej liczną grupę stanowili pracownicy wsparcia sprzedaży (6 proc.) i obszaru ryzyka kredytowego (5 proc.). 64 proc. bankowców, którzy wzięli udział w drugiej edycji badania, ma ponad dwuletni staż na swoim obecnym stanowisku.  

Jak zmienił się bank w ciągu ostatniego roku?

„Mam wrażenie, że obecne oczekiwania wobec pracowników sprzedaży osiągnęły już tak absurdalny poziom, że praca nie wiąże się z niczym innym niż stale rosnącym stresem związanym z cotygodniowym, comiesięcznym i cokwartalnym rozliczaniem wyników” – tak podsumował swoje refleksje dotyczące zmian zachodzących w branży jeden z respondentów. „Pracowałem w banku przez 10 lat. (…) Od 2009 roku trend jest jednoznacznie negatywny. Cięcia kosztów, etatów, coraz wyższe plany na jednostkę, ostatnie 3 lata to już kompletna abstrakcja” – wtóruje mu inny badany.

Poglądy wyrażone w cytowanych komentarzach w ostrej formie, ale trafnie odzwierciedlają odczucia większości respondentów. 77 proc. badanych twierdzi, że w ostatnich 12 miesiącach wzrosło ich obciążenie zadaniami. Aż 81 proc. wskazuje, że w tym samym czasie wzrosły także oczekiwania dotyczące wyników pracy. Rozkład odpowiedzi jest niemal identyczny jak w zeszłorocznej edycji badania, co świadczy o tym, że pęd do podnoszenia wydajności w bankach nie zwalnia.

fot. / / Bankier.pl

Rosnącym planom towarzyszy wydłużający się czas pracy. Zdaniem 64 proc. respondentów czas poświęcony realizacji obowiązków na ich stanowisku jest dziś dłuższy niż rok wcześniej. Tylko 2 proc. badanych twierdzi, że jest odwrotnie, a 32 proc. nie odczuło zmian.

fot. / / Bankier.pl

Dynamiczne zmiany omijają co najmniej jedną dziedzinę - wynagrodzenia. 62 proc. badanych bankowców twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy płaca na ich stanowisku pozostawała taka sama. Dość liczna grupa, obejmująca jedną czwartą respondentów, odnotowała jednak wzrost wynagrodzenia. Spadek deklarowało 15 proc. badanych.

Presja i nierealne plany – największe bolączki

W badaniu poprosiliśmy respondentów o wskazanie negatywnych sytuacji, z którymi spotkali się w swoim miejscu pracy. Badani najczęściej skarżyli się na nadmierną presję przełożonych na wyniki (64 proc.) oraz narzucanie nierealnych planów (61 proc.). „Tabelki, raport codzienny o 6 rano na mailu, zeszyt spotkań tygodniowych, tablica z kolorami od najmniej pożądanego czerwonego, przez żółty (również nieakceptowalny) i upragniony zielony - tabelki, raporty. I tak w kółko. A czasu dla klienta coraz mniej” – w wielu wypowiedziach badanych przewijał się motyw coraz bardziej dotkliwych instrumentów śledzenia efektów pracy. Ubocznym skutkiem nacisku na efekty jest uciążliwa biurokracja.

fot. / / Bankier.pl

Bankowcy donosili także o zastraszaniu pracowników możliwością zwolnienia (32 proc. wskazań) i publicznym „wyróżnianiu” osób, które nie osiągają zadowalających wyników w pracy (31 proc.). Około jedna piąta respondentów nie miała do czynienia z żadnym z wymienionych zachowań.

Badani nisko oceniają skuteczność związków zawodowych, których zadaniem jest m.in. obrona praw pracowników. Ponad połowa respondentów deklarowała, że w ich banku działają organizacje związkowe, a 27 proc. wskazywało, że w ich miejscu pracy aktywny jest więcej niż jeden związek.

fot. / / Bankier.pl

Badani zatrudnieni w bankach, w których aktywne są organizacje związkowe, nie dostrzegają efektów działania tych organizacji. Zaledwie 11 proc. wskazuje, że związkowcy są skuteczni. Co piąty respondent zarzuca organizacjom bierność, a co czwarty nie jest w stanie ocenić wyników ich działania.

fot. / / Bankier.pl

41 proc. z tej grupy bankowców dostrzega działania związków zawodowych, ale nie odczuwa ich skutków. „Robią wokół siebie tylko sporo hałasu przy przejęciach banków lub przy zwolnieniach grupowych. Organizują wypoczynek dla swoich członków i czasem coś wynegocjują” – tak, w gorzkim tonie, podsumował swoje spostrzeżenia jeden z respondentów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (71)

dodaj komentarz
~martin
Jak sie wam nie podoba za biureczkiem zapraszam do kopalni albo na budowę. tam przeciez sie nic nie robi według lemingów
~Blitzkrieg
Pracowników trzeba żałować, Ale bankierzy, którzy przywykli do pewnego poziomu to boli. A za starego Adolfa też to ludzi bolało, że pewna nacja opija się krwią biedaków. I znaleźli lekarstwo. Może już czas na powtórkę?
~obserwator
W razie czego mogą zatrudnić się na Poczcie polskiej za 2150 plz brutto czyli nieco ponad 1500 plz na rękę- praca po 10-12 godzin dziennie..I yak tam pracuje wielu zdegradowanych inteligentów- magistrów a naweyt doktorów...
~Kamil
Czas wyskoczyć z garsonek czy tanich garniturków. Czas odstawić szpilki, nie wyrzucać, przydadzą się na wieczór, tym razem dla ciężko styranego męża. Założysz szpile, pończoszki jak dla szefa i zatańczysz. Wreszcie będzie normalnie. Założysz pampersa i do biedry. Lata nauki o fajansach w AE się przydadzą w szybkim obliczaniu ile Czas wyskoczyć z garsonek czy tanich garniturków. Czas odstawić szpilki, nie wyrzucać, przydadzą się na wieczór, tym razem dla ciężko styranego męża. Założysz szpile, pończoszki jak dla szefa i zatańczysz. Wreszcie będzie normalnie. Założysz pampersa i do biedry. Lata nauki o fajansach w AE się przydadzą w szybkim obliczaniu ile klepaków potrzeba aby nie pożyczać drobnych od koleżanki i szybko a sprawnie obsługiwać klientów.
Tylko, że w biedrze planują ustawić automatyczne kasy! I CO WTEDY BĘDZIE???
~On
Ja wszystko co jest tylko możliwe wykonuje poza systemem bankowym. Nigdy nie kupię żadnego produktu bankowego, a jak tylko fintech'i dostaną zielone światło to już całkowicie zapomnę o tych instytucjach "zaufania publicznego".
~Eryk
Bo banki zamiast biznesu proponują ludziom "produkty" nastawione na własny zysk a stratę klienta, i nawet prosty lud już się na tym poznał - to już nie przechodzi
~asdfasdf
Bo ten prosty lud to uciuła jakieś marne grosze i potem idzie do banku i chce te pieniądze wpłacić i żeby na koncie same rosły. Najlepiej jak rzerzucha. Jelenie.
~pola
krotko kapitalisci nas doja ile sie da nowi pracownicy zastepuja starszych lub zwolnionych za nizsze wynagrodzenie , na lini bylo np 3-4 jest obecnie 2 i robia to samo ale swoim zdrowiem n slarbomierz Brzeg - guma
~aaaawssedd
Nikt nikogo do pracy nie zmusza. Zaloz firme i do pracy ktora moze wykonac jedna osoba zatrudniaj 4 i plac kazdej 4x wiecej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki